همزمان با روز جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر در ایران،نمایشگاه عكس‌های مهدی منعم با عنوان «قربانیان جنگ» و به‌یاد قربانیان غیرنظامی جنگ عراق و ایران در گالری «راه‌ابریشم» تهران برگزار می‌شود.

منعم عکاس مستند اجتماعی است که از سال ۱۳۶۰ عکاسی حرفه‌یی را آغاز کرده و در جریان دفاع مقدس در عملیات‌های مختلف به‌عنوان عکاس خبری فعالیت می‌کرد.

او عکاسی از جانبازان جنگ تحمیلی - ازسال۱۳۶۷-، انتشار کتاب «معجزه امید» از مجموعه جانبازان درسال ۱۳۷۸، عکاسی از مصدومان شیمیایی و جانبازان حملات هوایی عراق به مناطق مسکونی و مجروحان ناشی از مین‌های به‌جامانده ازجنگ تحمیلی با عنوان قربانیان جنگ ازسال ۱۳۸۰ و انتشار کتاب عکس سیاه و سفید «قربانیان جنگ» را در کارنامه‌ی حرفه‌یی کاری خود دارد.

منعم متولد رشت و خودآموخته عکاسی است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درجه‌ی دو هنری دریافت کرده است.

نماینده‌ی ارتباطات دفتر كمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در تهران، جان استریك، دراین‌باره می‌گوید: «مجموعه‌ی عكس‌های «‌قربانیان جنگ» نگاه انسان‌دوستانه و بی‌طرفانه‌ای به مقوله‌ی جنگ دارد كه این گرایش هم‌سوی روش كاری كمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ است. اما، دلیل دیگری كه این عكس‌ها مورد توجه ما قرار گرفت به تصویر درآوردن تأثیرات ناگوار این سلاح‌ها و روش‌هایی است كه حقوق‌ بشردوستانه‌ی بین‌المللی به‌كارگیری آن‌ها را درمورد غیرنظامی‌ها ممنوع اعلام كرده است».

او اضافه كرد كه دفتر كمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در تهران امیدوار است تا با همکاری عكاس این مجموعه، مهدی منعم، عکس‌های این نمایشگاه را در پنج استان غربی كشور كه با عراق مرز مشترك دارند به‌نمایش در‌آورد: «با نمایش این آثار در مناطق غربی كه اكثراً آلوده به مین هم هستند، علاوه بر اطلاع‌رسانی به ساكنان این مناطق می‌توان آن‌هارا از خطرات ناشی از مهمات عمل نکرده و مین‌های به‌جا‌مانده از دوران جنگ عراق و ایران آشنا كرد».

استریك امیدوار است كه عكس‌های منعم، با توجه به نگاه هنرمندانه‌شان و پیام بشردوستانه‌ای كه دارند، از مرزهای ایران گذشته و در كشورهای دیگر نیز به‌نمایش درآیند.

گفتنی است؛ نمایشگاه آثار مهدی منعم، ۲۴ اردیبهشت ماه‌ سال جاری از ساعت ۱۷ تا چهارم خردادماه ۱۳۸۹ در گالری راه ابریشم – گالری تخصصی عکس – واقع در خیابان شهید لواسانی (فرمانیه)، جنب فروشگاه شهروند، شماره ۱۰۳ برپاست.