سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی طبق سنت هر ساله خود، بی پرده و با صراحت بحثی را به میان آورده است که شاید کمتر کسی در مسئولیت او قادر به بیان آن باشد.

محمد بنا به عنوان یکی از مخالفان سرسخت برگزاری رقابتهای انتخابی کشتی این بار نیز ساز خود را کوک کرده تا همان آهنگ همیشگی اش را در خصوص برگزار نکردن مسابقات انتخابی بنوازد.

مرد موفق و خستگی ناپذیر کشتی فرنگی ایران بارها ثابت کرده به هر چه که گفته پایند است و می تواند از عهده هر کار سخت و ناممکنی بر آید.

به هر حال این که شانس با او یار بوده یا توان و تجربه این کار را داشته و توانسته تا به امروز تیم ایران را به عنوان نایب قهرمانی رقابتهای ۲۰۰۹ جهان و قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ معرفی کند.

عناوین درخشان و غرور آفرینی که شاید تا همین ۱۰ سال پیش نیز به عنوان رویایی محال در ذهن اهالی کشتی نقش بسته بود و این افتخار را در قد و قواره فرنگی کاران ما نمی دیدند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان که هم اکنون، محسوس و نامحسوس سکان هدایت تیم های نوجوانان و جوانان را نیز در دست دارد طی هفته گذشته بحثی را به میان کشید که نشان از جسارت و قدرت ریسک پذیری همیشگی او داشت.

محمد بنا با ریختن آب پاکی روی دست تمامی منتقدان خود اعلام کرد که امسال از برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو خبری نیست و تیم اعزامی را فرنگی کارانی تشکیل می دهند که کادر فنی آنان را در طول اردو انتخاب و گزینش می کنند.

وی معتقد است که برگزاری چندین مرحله اردوی آماده سازی طی سال و حضور در تورنمنت های تدارکاتی بین المللی برای کادر فنی تیم ملی کافی است تا بتوانند از بین داشته های موجود خود برترین نفرات را به مسکو بفرستد.

او و همکارانش بر این باورند که تمامی فرنگی کاران واجد شرایط برای حضور در ترکیب تیم ملی هم اکنون در اردوی آماده سازی حضور دارند و نیازی نیست تا با برگزاری رقابتهای انتخابی، بسیاری از کشتی گیران معمولی و نا آماده را زیر یک سقف جمع کرد و رودرروی همدیگر قرار داد.

در همین راستا ناصر نوربخش به عنوان سرمربی تیم جوانان و یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان گفت: با توجه به برنامه های مدون کادر فنی صلاح دیدیم تا برای گزینش ملی پوشان اعزامی به رقابت های جهانی ۲۰۱۰ مسکو هیچگونه مسابقات انتخابی را برگزار نکنیم.

وی افزود: این موضوع بدان معنا نیست که کادر فنی هیچ برنامه و شاخص معینی برای انتخاب نفرات تیم ملی ندارد، بلکه ما قصد داریم طی برگزاری اردوهای متعدد آماده سازی و همچنین بررسی عملکرد فرنگی کاران در تورنمنت های مختلف تدارکاتی، برترین نفرات خود را برای مسکو گزینش کنیم.

به گفته مربی تیم ملی بزرگسالان در هر وزن ۴ یا ۵ فرنگی کار شاخص و توانمند وجود دارد که تمامی آنان در طول برپایی اردوهای آماده سازی در اختیار کادر فنی هستند و در نتیجه دلیلی وجود ندارد این فرنگی کاران که همواره زیر نظر مربیان قرار دارند، دوباره در مسابقات انتخابی با یکدیگر روبرو شوند.

نوربخش با اشاره به نفرات پشت خط مانده تیم ملی نیز اظهار داشت:‌ ما بعد از گزینش و انتخاب نفرات اصلی تیم ملی، مابقی فرنگی کاران را فراموش نخواهیم کرد و آنان را همچنان در اردوهای آماده سازی زیر نظر خواهیم داشت. چراکه ما همچنان به پشتوانه های مطمئن و توانمندی نیاز داریم تا در آینده به جای قهرمانان فعلی به میدان بروند.

نباید فراموش کرد که کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی زمانی به اجرای برنامه های خود مصمم تر شدند که برخی متولیان فدراسیون کشتی نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم از آنها حمایت کردند.

نایب رییس فدراسیون کشتی نیز همسو با کادر فنی معتقد است، فرنگی کارانی که هم اکنون در اردوی تیم ملی حضور دارند، حدود یک سال است که زیر نظر کادر فنی تیم ملی هستند و این مربیان از رقابتهای جهانی ۲۰۰۹ دانمارک به بعد، تمامی کشتی گیران مدعی و واجد شرایط تیم ملی را به صورت مداوم تحت پوشش خود قرار داده اند.

صنعتکاران خطاب به منتقدان محمد بنا و همکارانش نیز گفت: نمی توان در خصوص عدم برگزاری رقابتهای انتخابی برای گزینش کشتی گیران اعزامی به مسابقات جهانی، کادر فنی را مورد انتقاد قرار داد، چرا که آنان در این مدت بر تمامی توانایی و شایستگی فرنگی کاران واقف بوده و مطمئنا تا زمان برگزاری رقابتهای جهانی،‌ باز هم همگی آنان را مورد بررسی دقیق تر قرار می دهند.

وی افزود: در طول این مدت بسیاری از مسابقات داخلی و برون مرزی و همچنین اردوهای آماده سازی برگزار شده و حتی مسابقات مختلفی نظیر رقابتهای قهرمانی آسیا و چندین تورنمنت بین المللی دیگر نیز در راه است.

اما نظر شخصی نایب رییس فدراسیون چیز دیگری است، او می گوید: به عنوان یکی از پیشکسوتان و مسئولان کشتی کشور به برگزاری رقابتهای انتخابی اعتقاد دارم و فکر می کنم برگزاری این پیکارها می تواند از سرخوردگی نفرات دوم و سوم تیم ملی جلوگیری کند. اما آنچه مسلم است این تصمیم طبق بررسی های کادر فنی اتخاذ شده و با توجه به نتایج قبلی این تیم باید به آن احترام گذاشت.

درست در لحظاتی که همه چیز طبق خواسته کادر فنی و برنامه آنان پیش می رفت، یکی از پیشکسوتان کشتی از راه رسید و برخلاف بسیاری از همراهان محمد بنا، آینده روشنی را برای این گونه انتخاب ملی پوشان پیش بینی نکرد.

دبیر اسبق فدراسیون کشتی که همواره به دلیل صراحت لهجه و اعتراف به واقعیات کشتی از گردونه اجرایی فدراسیون دور مانده معتقد است با عدم برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی برای گزینش کشتی گیران اعزامی به مسابقات جهانی مسکو، نباید این عرصه مهم و سازنده را به سرنوشت نافرجام لیگ دچار کنیم.

اسداله رضایی که خود روزگاری به عنوان رییس سازمان لیگ، دستی بر آتش این رقابتها داشت گفت: فدراسیون کشتی باید از مدتها پیش دستورالعمل و آیین نامه ویژه ای برای برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی تدوین می کرد تا این پیکارها همواره طبق زمانبندی دقیق و از پیش تعیین شده ای به اجرا در آید.

وی افزود: عدم برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی ممکن است در کوتاه مدت هیچ تاثیر منفی بر روند سازندگی و نتیجه گیری کشتی ما نداشته باشد، اما تجربه ثابت کرده که از بین رفتن روح رقابت و حساسیت انتخابی در بین کشتی گیران کشور باعث سرخوردگی بسیاری از آنان و در نهایت محو شدن از صحنه کشتی خواهد بود.

به گفته رضایی در حال حاضر برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی به سمتی در حال حرکت است که مدتها پیش رقابتهای لیگ در آن مسیر قرار گرفت و در نهایت لطمه خورد.

این داور بین المللی و بازنشسته کشتی کشورمان با اشاره به اهمیت سازندگی و جذب کشتی گیران نخبه و توانمند می گوید: یک مربی زحمت کش و گمنام شهرستانی بعد از پرورش کشتی گیران توانمند و مدعی خود، تنها به رقابتهای انتخابی می اندیشد و تمام امید و آرزویش این است که شاگردش را در این عرصه به کادر فنی تیم ملی معرفی کند.

وی گفت:‌ در این شرایط اگر رقابتهای انتخابی هم به هر دلیلی برگزار نشود و کادر فنی نیز با توجه به اردوهای تیم ملی و تورنمنت های بین المللی دست به انتخاب ملی پوشان بزنند، آن وقت است که مربیان و کشتی گیران جویای نام کشورمان نیز سرخورده شده و انگیزه خود را برای ادامه کار از دست می دهند.

رضایی با همان صراحت لهجه همیشگی و معروف خود گفت: به نظر من کادر فنی تیم های ملی در اصل باید مجری سیاست های فدراسیون کشتی باشند و به جای اعمال نظر شخصی به دستورات متولیان فدراسیون عمل کنند. اما انگار در شرایط کنونی خبری از این قانون پذیری نیست.

یکی از پیشکسوتان کشتی فرنگی کشورمان که در گذشته سرپرست تیم ملی هم بوده چندان با نظر اسداله رضایی موافق نیست.

رحیم علی آبادی در پاسخ به دبیر اسبق فدراسیون کشتی اعلام کرد که قبل از هرگونه اظهار نظر و محکوم کردن کادر فنی تیم ملی در خصوص عدم برگزاری رقابتهای انتخابی باید به شرایط و داشته های کنونی کشتی توجه کرد.

وی بر این باور است که برگزاری رقابتهای انتخابی تیم ملی یکی از ارکان اصلی گزینش برترین کشتی گیران کشور است و هیچ شک و تردیدی در این رابطه نیست، اما باید به این موضوع نیز توجه داشت که آیا هم اکنون شرایط این کار مهیاست و یا دست کادر فنی برای انجام چنین کاری باز است.

علی آبادی معتقد است نباید بدون اشراف به تمامی مسایل موجود، اعضای کادر فنی را محکوم کرد، ‌چرا که شرایط کنونی به نحوی است که مربیان تیم ملی صلاح کار خود را در گزینش این چنینی ملی پوشان اعزامی به رقابتهای جهانی می دانند.

پیشکسوت کشتی فرنگی کشورمان ابراز داشت: خوشبختانه در طول سال آنقدر رقابتهای مختلف داخلی و تورنمنت های برون مرزی برگزار می شود که می توان برترین و آماده ترین کشتی گیران را در این میادین شناسایی کرد.

وی گفت:‌ اردوهای تیم ملی نیز در طول سال همواره برقرار است و می تواند در شناساندن بهترین کشتی گیران به کادر فنی راه گشا باشد.

این پیشکسوت کشتی با انتقاد از عدم فعالیت باشگاه های سازنده دوران خود ابراز داشت: متاسفانه در حال حاضر هم چون سالهای دور حداقل ۲ یا ۳ فرنگی کار خوب و قبراق در اوزان مختلف وجود ندارد و دیگر خبری از سازندگی باشگاههای بزرگ و با سابقه ای نظیر پولاد، جعفری، تاجیک،فردوسی، اقبال و غیره نیست.

وی گفت: در سالهای گذشته فعالیت باشگاه ها به نحوی بود که در هر وزن ۸ تا ۱۰ کشتی گیر توانمند و مدعی را پرورش داده و به تیم ملی معرفی می کردند که به دلیل ناچیز بودن اردوهای آماده سازی، ‌چاره ای جز برگزاری رقابتهای انتخابی برای این مدعیان نبود.

سرپرست اسبق تیم ملی با توجه به تجربیات خود در این عرصه متذکر شد: امروزه هیچگاه نمی توان به نفرات برتر رقابتهای انتخابی بسنده کرد، ‌چرا که ممکن است برخی از فرنگی کاران دوم و سوم تیم ملی در طول برگزاری اردوهای مختلف آماده سازی به شرایطی دست یابند که حتی نفرات اصلی را نیز جا بگذارند.

در ادامه اظهارات علی آبادی باید به گفته های مربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در بازیهای المپیک ۲۰۰۴ آتن نیز اشاره کرد که معتقد است نباید بی دلیل از محمد بنا انتقاد کرد، ‌چرا که سرمربی تیم ملی، اشراف و اطلاعات دقیقی از داشته های موجود خود دارد.

عبدالکریم کاکاحاجی که خود هر از گاهی به عنوان منتقد اصلی تیم ملی لب به سخن گشوده این بار در حمایت از این اقدام می گوید: بنا حدود دو سال است که با حضور مستمر و شبانه روزی در اردوهای تیم ملی، تمام فرنگی کاران جوان و بزرگسال را زیر نظر دارد و به خوبی بر سطح توانایی و فنی هر کدام از این نفرات واقف است.

وی گفت:‌ به همین دلیل وی ترجیح داده تا تیم ملی اعزامی به مسابقات جهانی مسکو را به جای برگزاری رقابتهای انتخابی در طول اردوها و تورنمنت های بین المللی انتخاب کند که این مساله در ظاهر هیچ اشکالی نخواهد داشت.

این مربی خوزستانی با اشاره به برخی مشکلات این نوع انتخابها می گوید: در کنار بسیاری از مزایای مشخص این نوع انتخابها، ‌مسایل منفی مختلفی نیز دارد که بی انگیزگی و عدم اشتیاق جوانان برای ادامه راه تا رسیدن به ترکیب تیم ملی یکی از آن ها است.

وی می گوید: در این که محمد بنا شناخت کامل و جامعی نسبت به تمامی فرنگی کاران برتر و مدعی کشورمان دارد هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما باید به یاد داشت که پشتوانه های کشتی نیز نیاز به دیده شدن و توجه کادر فنی دارند و نباید در میانه راه با یاس و نامیدی مواجه شوند.

کاکاحاجی گفت: برای جلوگیری از این اتفاق باید به فکر تشکیل تیمی تحت عنوان "تیم امید" هم بود تا این کشتی گیران در فاصله زمانی بین رده جوانان تا بزرگسالان دچار سردرگمی و بی برنامگی نشوند.

به هر ترتیب با توجه به این اظهارات باید گفت که محمد بنا و همکارانش همواره در اتخاذ این گونه تصمیمات موفق و سر بلند بوده و تاکنون ناکامی خاصی را در کارنامه نداشته اند.

حمید سوریان و درخشش مثال زدنی او در چهار دوره متوالی رقابتهای جهانی نشان داد که می توان برخی از فرنگی کاران را نیز بدون گذر از فیلتر رقابتهای انتخابی به میدان فرستاد و نتیجه گرفت.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که رقابتهای جهانی ۲۰۱۰ مسکو به دلیل نزدیکی به زمان برگزاری بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن و دورخیز کشورهای صاحب نام کشتی برای درخشش در این بازیها بسیار حساس تر و سنگین تر است و هیچگاه نمی توان آن را با مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک و جام جهانی ۲۰۱۰ ارمنستان مقایسه کرد.