۲۰۰ تصفیه خانه فاضلاب در کشور در حال احداث است .

به گزارش خبرگزاری ایلنا،محمدرضا عطارزاده روز چهارشنبه در هفتمین اجلاس شورای حکام مدیریت آب شهری، گفت: هم اکنون حدود ۲۰۰ تصفیه خانه فاضلاب و ۵۰۰ هزار هکتار شبکه آبیاری در ایران در حال احداث است که عملیات اجرایی آنها تا پایان فعالیت دولت دهم به اتمام خواهد رسید.

وی افزود: تاکنون حدود ۱۰۰ سد بزرگ در کشور احداث شده و حدود ۱۱۰ سد نیز در حال ساخت و ۱۷۵ سد در دست مطالعه است.

وی با اشاره به آبگیری بزرگترین سد بتونی کشور با دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکحب حجم مخزن در فروردین ماه امسال،ادامه داد: ایران همکاری های مناسبی با کشورهای مرزی ازجمله افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، تاجیکستان، آذربایجان و ترکیه در زمینه صنعت آب و برق دارد.

وی احداث سد دوستی بین ایران و ترکمنستان، سد خداآفرین بین ایران و جمهوری آذربایجان و برنامه ریزی برای احداث نیروگاه برق آبی مشترک با ارمنستان را ازجمله این همکاری ها اعلام کرد.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون آماده صدور خدمات فنی و اجرایی و سرمایه گذاری مشترک با تمام کشورها در زمینه صنعت آب و برق است.

عطارزاده تصریح کرد: با توجه به تغییر اقلیم در جهان و منطقه، ضروری است کشورهای همسایه با توسعه روابط و تبادل اطلاعات و تجربه، در زمینه انتقال آب بین حوضه ای همکاری کنند تا با تامین آب مصرفی مورد نیاز، آثار تغییر اقلیم در منطقه کاهش یابد.

وی همچنین پیشنهاد کرد: به منظور کنترل آثار بر روی اقلیم این منطقه، کمیسیون ویژه ای از اعضای مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تشکیل و با بررسی مشکلات در هر سه ماه، راهکارهای لازم برای رفع مشکلات تعیین شود.

هفتمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری با هدف ایجاد ارتباط با کشورهای منطقه و گسترش فعالیت های این مرکز در اروپا و آفریقا به مدت دو روز در تهران برگزار می شود.

اجلاس شورای حکام مدیریت آب شهری براساس قرارداد منعقده بین ایران و یونسکو همه ساله به میزبانی یکی از کشورهای عضو برگزار می شود و تاکنون ایران پنج بار و عمان دو بار میزبانی این اجلاس را برعهده داشته اند.