مجموعه عكس‌های «مهدی وثوق‌نیا» با عنوان «پرلاشز» از روز جمعه - ۱۷ اردیبهشت ماه - در گالری مهروا به نمایش درمی‌آید.

وثوق‌نیا در این مجموعه ۲۵ عكس در ابعاد ۳۰×۴۵ از قبرستان معروف پرلاشز انتخاب كرده است كه ۸ تابلوی آن سیاه و سفید و مابقی رنگی هستند.

گفتنی است؛ مهدی وثوق‌نیا متولد ۱۳۵۰ درقزوین و فارغ‌التحصیل كارشناسی ارشد عكاسی از دانشگاه آزاد تهران است.

او تا كنون نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بی‌شماری در گالری‌های مهر و عارف قزوین،عكاسخانه شهر ،خانه عكاسان ایران،آریا،خانه هنرمندان ایران و شهرهای پاریس و ... برگزار كرده است.

در بروشور این نمایشگاه آمده است:« پرلاشز با نام رسمی «گورستان شرقی» بزرگترین گورستان شهر پاریس به وسعت ۴۸ هکتار است. گرچه در حومه گورستان‌های بزرگتری نیز وجود دارد،اما پرلاشز یکی از معروف‌ترین گورستان‌های دنیاست. همچنین گفته می‌شود که پربازدیدکننده‌ترین گورستان دنیاست که سالانه صدها هزار نفر را برای بازدید از مزار آنان که زندگی فرانسوی را در طی ۲۰۰ سال گذشته غنا بخشیده‌اند به خود جذب می‌کند.»

در بخش دیگری از این یادداشت عنوان شده است:«این گورستان نام خود را از کشیش اعتراف‌گیر لویی چهاردهم- پرفرانسوا دلاشز- گرفته است. ملک گورستان در حاشیه‌ تپه‌ای که متعلق به شاه فرانسه بود در سال ۱۸۰۴ توسط شهر پاریس خریداری شد. گورستان در سال ۱۸۰۴ توسط ناپلئون تأسیس شد. ادامه تدفین در گورستان‌های داخل شهر از سال ۱۷۸۶ به دلایل بهداشتی ممنوع شده بود. در زمان افتتاح مردم آن را بیش از اندازه دور از شهر می‌دانستند،به همین دلیل تدفین اندکی در آن انجام می‌شد، در نتیجه مسؤولان برای جلب مشتری با هیاهوی بسیار بقایای پیکر لافونتن و مولیر- از بزرگان ادب فرانسه - را در سال ۱۸۰۴ به پرلاشز منتقل کردند.»

در ادامه است:«این استراتژی نتیجه بخش بود، چرا که مردم دوست داشتند تا در میان بزرگان فرانسه دفن شوند. اسناد نشان می‌دهد که ظرف چند سال جمعیت ساکنین پرلاشز از چند ده نفر به ۳۳ هزار نفر رسید. امروزه بیش از ۳۰۰ هزار نفر در پرلاشز مدفون هستند و تعداد بسیار بیشتری نیز در گورستان دیواری آن که خاکستر مردگان را در بر دارد دفن شده‌اند.

دیوار معروف «کمونار» نیز در این گورستان قرار دارد. این دیوار محلی است که ۱۴۷ عضو کمون پاریس در روز ۲۸ می ۱۸۷۱، آخرین روز «هفته خونین» اعدام شدند.

از زمان این اعدام به بعد، پرلاشز نقش عاطفی و انگیزشی خاصی برای چپ سیاسی در فرانسه پیدا کرد، به طوریکه سالانه ده‌ها یا گاهی صدها هزار (در سال ۱۹۳۶، ۶۰۰ هزار نفر) شرکت‌کننده در معیت رهبران احزاب چپ جهت بزرگداشت این واقعه به پرلاشز می‌آیند.»

گفتنی است: افراد معروف بسیاری در پرلاشز دفن شده‌اند. از این میان از کسانی که برای جامعه ایرانی آشنا هستند می‌توان به چهره‌هایی همچون اونوره دو بالزاک (نویسنده)، کلود برنارد (فیزیولوژیست)، ژرژ بیزه (آهنگساز)، فردریک شوپن (آهنگساز لهستانی که قلبش در ستونی در ورشو دفن شده است)، آگوست کنت (متفکر فرانسوی، پدر پوزیتیویسم)، آلفونس دوده (نویسنده)، ژاک لویی داوید (نقاش)، صادق هدایت. مارسل مارسو (بازیگر پانتومیم)، ایو مونتان (هنرپیشه)، جیم موریسون (خواننده – گروه The Doors)، غلامحسین ساعدی(نویسنده)، ادیت پیاف (خواننده معروف فرانسوی)، مارسل پروست (نویسنده)، ژرژ سورا (نقاش امپرسیونیست)، اسکار وایلد (نویسنده) و... اشاره كرد.

این نمایشگاه تا ۲۵ اردیبهشت از ساعت ۱۷ تا ۲۱ به نشانی خیابان كریم‌خان‌زند، خیابان آبان جنوبی (شهید عضدی) شماره ۳۸ میزبان علاقه‌مندان است. گالری روزهای پنج‌شنبه تعطیل است.