قیمت برق تا ۵ سال آینده حدود ۶ برابر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وزیر نیرو در تشریح چگونگی افزایش قیمت برق در قالب طرح هدفمندی یارانه‌ها از رسیدن قیمت هر كیلوات برق به صد تومان تا ۵ سال آینده خبر داد و گفت: مردم اطمینان خاطر داشته باشند كه طرح هدفمند كردن یارانه‌ها، برای ایجاد تحول اقتصادی در كشور است و دولت در نظر ندارد فشار مضاعفی را به مردم تحمیل كند، بلكه مبلغ یارانه‌ای كه به شكل نامتوازن و نامتعادل و غیرعادلانه در كشور توزیع می‌شد قرار است مستقیم به مردم پرداخت كند.

مجید نامجو كه در حاشیه بازدید از سد كارون ۴ در جمع خبرنگاران در مورد این سؤال كه آیا قبل از اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها، قیمت انرژی افزایش می‌یابد؟ گفت: هنوز دولت مجوزی را كه با آن بتوانیم قیمت‌ها را با بسته سیاستی كه خودمان طراحی كرده‌ایم پیش ببریم نداده است زیرا دولت عقیده دارد قیمت برق در مصرف گاز تاثیر دارد و قیمت‌ها باید طوری باشد كه مصرف همه حامل‌های انرژی متوازن باشد.

وزیر نیرو گفت: به محض این‌كه دولت به ما اعلام كند كه افزایش قیمت‌ها را به چه نحو عمل كنیم، این كار را عملیاتی خواهیم كرد، اما به هر حال بسته‌ سیاستی ما نشان می‌دهد، ۷ دهك جامعه كه بیشترین مشتركین ما را شامل می‌شوند و قشری هستند كه باید حمایت شوند در برابر این افزایش قیمت برق كه قرار است پلكانی انجام شود اذیت نخواهند شد.

نامجو اضافه كرد: اعتقاد دارم یارانه مستقیم كه قرار است به مردم داده ‌شود می‌تواند افزایش قیمت حامل‌های انرژی را پوشش دهد و به مردم اطمینان می‌دهیم كه ‌نگران این موضوع نباشند.

وزیر نیرو در پاسخ به این سئوال كه چه برنامه‌ای را برای كاهش مدت زمان پروژه‌های دارید، گفت: مهمترین عامل زمان‌بر شدن اجرای پروژه‌ها در كشور تأمین منابع مالی است و همه مشكلاتی كه در این زمینه است، پشت خط تأمین منابع مالی متوقف می‌شود و مجریان طرح پشت این موانع سنگر می‌گیرند.

وی افزود: با دستور رئیس جمهور بانك‌ها مساعدت‌هایی را از وزارت نیرو به عمل می‌آورند و این نوید خوبی است زیرا ما تا به حال نتوانسته‌ایم از ظرفیت بانك‌ها برای اجرای پروژه‌ها استفاده كنیم هرچند كه در قانون برنامه سوم و چهارم نسبت به حمایت بانك‌‌ها از پروژه‌های داخلی قوانین خوب و مدونی وجود داشته اما متأسفانه هیچوقت بانك‌ها در این جهت همكاری نكرده‌اند.

وی افزود: با همكاری جدیدی كه قرار است بانك‌ها با وزارت نیرو داشته باشند امیدواریم تأمین منابع مالی را كه عامل كندی پروژه‌های بزرگ است از بین ببریم.

وزیر نیرو درباره سخنان اخیر رئیس جمهور درباره ارزیابی ذخایر كشور برای ۱۵۰ میلیون نفر گفت: دانش بشری مرتب رشد می‌كند، تكنولوژی پیشرفت كرده و هر روز چند برابر می‌شود مطمئن باشید ما با به فعل درآوردن ظرفیت‌هایی كه در كشور هست و با ارتباط خوبی كه دولت با دنیا دارد می‌توانیم از تمام دانش بشری برای اداره كشور استفاده كنیم و انرژی حتی ۱۵۰ میلیون نفر را هم تامین كنیم.

وزیر نیرو سپس در جواب این سئوال كه آیا امسال با مساله خاموشی روبرو خواهیم بود یا خیر توضیح داد:اگر مردم كمك كنند امسال هیچگونه خاموشی برق نخواهیم داشت اما اگر مصرف بی‌رویه داشته باشند نه تنها در این زمان بلكه در هر زمان دیگری قطعاً خاموشی خواهند داشت.

وزیر نیرو در مورد زمان جشن بومی‌سازی سدهای كشور گفت: زمان این جشن بعد از اتمام ساخت سد كارون ۴ و در محل احداث این سد خواهد بود.

مجید نامجو در بخش دیگری از این گفت و گو درباره تسهیل در پرداخت صورت وضعیت پیمانكاران گفت: بنابه دستور رئیس جمهور و وزیر كار توافقنامه‌ای امضا شده كه طی آن پروژه‌هایی كه مربوط به شركت آب نیرو است تحت حمایت قرار می‌گیرد و قرار است كه شركت آب نیرو منابع درآمدی خود را از بابت درآمدهای عمومی در بانك صادرات ذخیره كند و آنها هم صورت وضعیت پیمانكار را به موقع بپردازند.

وزیر نیرو در مورد محاسن این روش گفت: با اجرای این روش پیمانكاران به موقع به منابع مالی مورد نیاز خود دست پیدا می‌كنند و از طرفی ما هم دیگر نباید تعدیلی را به پیمانكاران بپردازیم.

وزیر نیرو در مورد پرداخت تسهیلات به پیمانكاران افزود: اگر پیمانكاران بتوانند خودشان ضمانت لازم را بدهند پرداخت تسهیلات برای آنها میسر خواهد بود.

نامجو در مورد اینكه آیا برنامه‌ای برای صادرات آب دارید؟ گفت: هنوز هیچ برنامه‌ای برای صادرات آب تنظیم نشده است.