او رقم بالای اتلاف منابع انرژی و آب را در اثر شیوه‌های نادرست مصرف در كشور دانست و صراحتاً اعلام كرد كه در سال جاری بایستی برای اصلاح شیوه‌های گذشته گام‌های جدی برداشت.

محمود احمدی‌نژاد متذكر شد: تمام بخش‌ها برای كم شدن مصرف حامل‌های انرژی و آب باید برنامه‌های جامعی را تدوین كنند.سد كارون ۴ كه در ۱۸۰ كیلومتری جنوب غربی شهركرد واقع شده و برای آن بیش از هزار و ۲۰۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری صورت گرفته است، روز پنجشنبه آبگیری شد.رئیس جمهور در مراسم آبگیری این سد كه می‌تواند تا ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمكعب به آب ذخیره كشور بیفزاید، گفت: بحث آب و انرژی همیشه از مهمترین موضوعات كشور ما بوده و خواهد بود لذا پیشرفت یك كشور بدون آب و انرژی غیرممكن است.

وی تأكید كرد: مدیریت آب و استفاده درست از منابع آبی و انرژی در تمام دنیا و بویژه در كشور ما مهم است، چرا كه ایران جزو مناطق كم‌بارش محسوب می‌شود.وی افزود: بر این اساس تدوین یك برنامه جامع و آینده‌نگرانه مهار آب‌های كشور در دستور كار دولت‌های متوالی بویژه دولت‌های نهم و دهم قرار گرفته و عظیم‌ترین پروژه‌های این كشور در بخش آب و برق در حال اجراست و روند اجرای پروژه‌ها مطمئناً در سال جاری سرعت مضاعفی خواهد گرفت.

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به اعتباراتی كه در دولت نهم به پروژه‌های آب و برق اختصاص داده شده است، گفت: باید تلاش شود طی دو برنامه مهار و مدیریت آب و تأمین انرژی برق آبی این پروژه‌ها تكمیل شود.وی با بیان این‌كه «ما از ظرفیت تخصصی و كارشناسی خوبی در این زمینه برخورداریم» اظهار كرد: در واقع تخصص و ظرفیت ما در ساخت سدها خوب است؛ به نحوی كه تقریباً به دیگران نیاز نداریم و آنچه مورد نیاز است در داخل كشور ساخته می‌شود.رئیس جمهور گفت: متخصصان ما آرام آرام باید افق نگاهشان را به بیرون از مرزها ببرند و به دنبال كار در بیرون از مرزها باشند.وی افزود: سال۸۹ باید كار تأمین آب را با حداقل ۴ برابر سرعت و حجم كنونی دنبال كنیم. در این راستا تمام پروژه‌هایی كه برای تأمین آب و شبكه‌های توزیع آب است باید با سرعت هر چه تمام‌تر فعال شوند.

● انقلاب در شیوه آبیاری

رئیس جمهور گفت: سالانه ۱۰۰ میلیارد مترمكعب آب استفاده می‌شود كه حدود ۹۰ میلیاردمترمكعب آن در بخش كشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما متأسفانه بیش از ۹۰درصد زمین‌های آبی ما با پائین‌ترین راندمان آبیاری می‌شوند و دوسوم آب هدر می‌رود.وی تصریح كرد: ما باید انقلابی در شیوه آبیاری كشاورزی ایجاد كنیم و همه باید در این ارتباط بسیج شویم؛ زیرا در واقع با این ۹۰میلیاردمترمكعب آب می‌توان سه برابر سطح زیر كشت موجود كشاورزی كرد.احمدی‌نژاد همچنین با تأكید بر اینكه «باید شیوه آبیاری‌مان را عوض كنیم» گفت: در بودجه سال۸۹ رقم خوبی برای پشتیبانی از كشاورزی اختصاص داده شده است.

● انرژی در خدمت تولید

احمدی‌نژاد با تأكید بر این كه « انرژی باید در ابتدا در خدمت تولید كشور باشد» با اشاره به گران‌قیمت‌بودن پروژه‌های آب و برق اظهار كرد: سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این حوزه‌ها می‌شود كه ما باید از آنها به خوبی استفاده كنیم؛ از این رو آبی كه جمع و برای كشاورزی استفاده می‌شود باید بالاترین بازدهی را برای این بخش داشته باشد.رئیس‌جمهور افزود: هم‌چنین از كسانی كه برق صنعتی استفاده می‌كنند می‌خواهم سیستم‌هایشان را اصلاح كنند و آنهایی نیز كه در صف آخر مصرف هستند، از آنها نیز می‌خواهم مصرفشان را اصلاح كنند و از همه برای كاهش مصرف دعوت می‌كنم. وی گفت: وقتی میزان مصرف برق در كشورمان را با كشورهایی كه شبیه ما هستند، مقایسه می‌كنیم، می‌بینیم ۲۵ تا ۳۰ درصد، مصرف آن‌ها كمتر از ماست.

● افتتاح ۲۲ سد

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به این كه امسال ۲۲ سد افتتاح و آبگیری می‌شوند، گفت: وقتی در مصرف صرفه‌جویی و اصلاح انجام شود، این صرفه‌جویی به جیب خود ملت برمی‌گردد و سرعت كارهای عمرانی نیز چند برابر می‌شود. وی افزود: در سال گذشته بودجه عمرانی كشور ۲۰ هزار میلیارد تومان بود؛ در حالی كه ما ۴۴ هزار میلیارد تومان اتلاف منابع آب و انرژی داشتیم؛ اما می‌توانیم با جلوگیری از این اتلاف، مبالغ صرفه‌جویی را صرف كارهای عمرانی كنیم.

● بهانه‌ها برای توقف

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش با بیان این كه « نقطه‌ اصلی دشمنی دشمنان ما با ساخته‌شدن ایران است» افزود: در واقع آنها دوست ندارند و نمی‌خواهند ایران ساخته شود و حرف‌هایی كه در مورد مسئله هسته‌ای می‌زنند، بهانه‌ای برای ایجاد توقف در روند ساختن ایران است؛ آنها می‌خواهند ذهن و انرژی ملت ما را مصروف كارهای انحرافی و از ساختن ایران منحرف كنند. وی گفت: امروز ملت ایران در ترازی قرار گرفته كه دست‌های اهریمنان و فاسدان عالم به دامنش نمی‌رسد و قطار پیشرفت ملت بسرعت در حال حركت است؛ اما دشمنان می‌خواهند جلوی حركت این قطار را بگیرند و آن را متوقف كنند.

وی با بیان این كه « ایران از لحاظ اقتدار در نقطه بالایی قرار گرفته است» خطاب به دشمنان گفت: شما اكنون دچار مشكل هستید و یك راه نیز بیشتر ندارید و آن هم این است كه راه دوستی و احترام به ملت‌ها را انتخاب و در این راستا حركت كنید؛ دغل‌كاری دیگر مشكل شما را حل نمی‌كند.رئیس‌جمهور با اشاره به جنایت ریگی ادامه داد: یك جنایتكار در شرق ایران دهها انسان بیگناه را می‌كشد و شما برای او هورا می‌كشید ، اما تروریست می‌فرستید در امارات تا یك مرد مجاهد را ترور كند. یك فرد تروریست سر انسان‌های بیگناه را در جاده می‌برد، شما فیلم آن را نشان می‌دهید و می‌گویید برای دموكراسی مبارزه می‌كند. حال اگر ملت ایران شما را در جنایت‌های این تروریست‌ شریك بداند، آیا گزافه است؟ چرا حمایت كردید و فیلم‌هایش را نشان دادید؟ چرا تشویقش كردید؟ احمدی‌نژاد همچنین خطاب به مستكبران گفت: ما شما را نصیحت می‌كنیم مثل آدمیزاد زندگی كنید. امروز دولت‌های شما منفور‌ترین دولت‌ها در بین ملت‌ها هستند، شما باید از جنایت‌ها و حمایت‌تان از جنایتكاران دست بردارید.

● تولید برق پاك

همچنین در این مراسم وزیر نیرو با بیان این‌که با آبگیری و بهره برداری از سد کارون ۴ یکهزار مگاوات برق پاک تولید خواهد شد، گفت: تولید ۲ هزار و ۱۰۷ میلیون کیلووات ساعت برق، کنترل سیلاب و تنظیم آب برای مخازن پائین دستی از مهمترین اهداف ساخت این سد است. مجید نامجو درباره اهداف ساخت سد کارون ۴ به عنوان بزرگترین سد قوسی بتنی کشور افزود: توانمند سازی کشور در زمینه اجرای طرح های مهم سدسازی و نیروگاههای تولید انرژی با توانایی مهندسان ایرانی، استقلال و خودکفایی از آثار مثبت ساخت سد کارون ۴ است.