مدیرعامل شركت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان این كه خوزستان در اولویت تامین برق قرار دارد و تنها برق مازاد كشور را با عراق تبادل خواهیم كرد، گفت: در تابستان و مواقعی كه خوزستان به برق نیاز دارد، تبادل برق به عراق محدود خواهد شد.

مسعود معین‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان مطلب بالا اظهار كرد: كار انتقال برق كشور عراق توسط سازمان توسعه برق ایران انجام می‌شود كه این امر با توجه به شرایطی كه استان خوزستان از نظر برق دارد، شاید كمی عجیب باشد.

وی ادامه داد: در تابستان كه مصرف برق استان به حدود ۵۸۰۹ مگاوات می‌رسد، صادرات برق به كشور عراق محدود می‌شود، ولی در حال حاضر كه پیك مصرفی به ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ می‌رسد، می‌توانیم برق مازاد به منظور درآمدزایی به عراق صادر كنیم.

به گفته او در حال حاضر تعداد بسیاری از شهرك‌ صنعتی در استان خوزستان ساخته شده‌اند كه با مشكل تامین برق مواجه هستند. با توجه به محدود بودن منابع مالی صنعت برق متاسفانه تامین برق این شهرك‌ها در چند سال گذشته با مشكلاتی روبه‌رو بوده است.

معین‌پور با اشاره به این كه هر ساله نیازمند افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و واحدهای تولید برق هستیم، خاطرنشان‌كرد: سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و نیروگاه‌های بزرگ مشكل است و افرادی كه بتوانند برای نیروگاه‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری‌های كلان انجام دهند به سختی پیدا می‌شوند.

وی ادامه داد: از جمله راه‌حل‌هایی كه وزارت نیرو در زمینه جذب سرمایه‌گذاران اندیشیده‌، بحث استفاده از مولدهای پراكنده مقیاس كوچك به دلیل داشتن ظرفیت پایین این مولدهاست كه می‌توانند در پست‌های برق، شهرك‌های صنعتی و مراكز بار برق با سرمایه‌ی كم، مولدهای مقیاس كوچك را بسازند.

او با اشاره به این كه كار ساخت چهار نیروگاه در شهرهای بهبهان، اهواز، ماهشهر و امیدیه در سال ۱۳۹۰ به انجام می‌رسد، گفت: تعدادی از زمین‌های این نیروگاه ها تملك شده و قراردادهای آن‌ها نیز توسط وزارت نیرو امضا شده است.

وی در مورد میزان تلفات شبكه برق در استان خوزستان خاطرنشان‌كرد: بیشتر تلفات شبكه در بخش توزیع است و به عواملی همچون فرسودگی شبكه و استفاده از انشعابات غیرمجاز مرتبط است. با تدابیری كه توسط همكاران ما در شبكه توزیع انجام شده، توانستیم تلفات شبكه توزیع را از ۳۵ به حدود ۳۱ درصد برسانیم.

مدیرعامل شركت برق منطقه‌ای خوزستان بیان‌كرد: با تلاش شركت توزیع و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، امیدواریم در پایان سال آینده شاهد انشعاب غیرمجاز در استان نباشیم و تلفات را به حد نرمال برسانیم.