قهرمان مسابقات جهانی كراسنویارسك روسیه در سال ۱۹۹۷ گفت: هر چه با روس‌ها بیشتر مبارزه كنیم به نفع‌مان خواهد بود.

محمد طلایی در مورد نایب قهرمانی ایران در جام جهانی كشتی آزاد اظهار كرد: خوشبختانه امسال روسیه میزبان جام جهانی بود و كشتی‌گیرانمان مجبور شدند در خاك روسیه با آنها مبارزه كنند كه این مسئله خیلی به تیم ملی كمك خواهد كرد تا ۷ ماه دیگر در مسابقات جهانی مسكو راحت‌تر به میدان روند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم فاصله خود را با روسها كمتر كنیم راهی جز این نداریم كه بیشتر با آنها رودررو شویم و از باخت نترسیم. چند سال است كه به جام یاریگین نمی‌رویم در حالی كه اگر كشتی‌گیرانمان سه ماه قبل در جام یاریگین با همین روس‌ها مبارزه كرده بودند، الان راحت‌تر كشتی می‌گرفتند.

طلایی به سال قبل از المپیك پكن اشاره كرد و ابراز داشت: در آن سال من مربی تیم ملی بودم و نظر شخصی‌ام این بود كه به جام یاریگین برویم اما به خاطر ترس از شكست و احتمال انتقاد روزنامه‌ها، تصمیم گرفتند تیم به جام یاریگین نرود و آن داستان به وجود آمد كه گفته شد " هوا سرد است و به روسیه نمی‌رویم". البته مطبوعات هم نباید شكست در تورنمنت‌ها را بزرگ كنند و شرایطی مهیا كنند تا كادر فنی از ترس باخت، از مسابقات تداركاتی مهم فرار نكند .

قهرمان سابق جهان در پایان در مورد شكست مهدی تقوی گفت: به اعتقاد من تقوی باز هم می‌تواند قهرمان جهان شود. او در حال حاضر كشتی‌گیر شناخته شده‌ای است و حریفان روی سبك او كار می‌كنند بنابراین تقوی با درس گرفتن از این شكست‌ها باید تلاشش را دو برابر كند تا بار دیگر بر سكوی قهرمانی بایستد.