حامد رضایی(دبیر جشنواره عكس فضای سبز) اعلام كرد: نخستین جشنواره فضای سبز عمودی که پیش از این قرار بود اسفند ماه ۸۸ با معرفی برگزیدگان پایان یابد، به علت استقبال و درخواست شهروندان تا ۲۰ فروردین سال آینده تمدید شد.

وی افزود: نخستین جشنواره فضای سبز عمودی به منظورترویج و توسعه فضای سبز و اشاعه فرهنگ اهتمام به نمای سبز ساختمان های موجود، از سوی فرهنگسرای پایداری برگزار می شود.

حامد رضایی، رئیس فرهنگسرای پایداری تاکید کرد: این طرح با عنایت و توجه بیشتر به فضای سبز محیط و محل زندگی و به منظور تلطیف فضا و کاهش استرس در خانه اجرا می شود و در واقع نمادی است از "بازگشت به طبیعت" که زندگی شهری و ماشینی به فراخور ماهیت ذاتی اش ما را از آن دور می سازد و بازگشت به حس توجه و اهتمام به طبیعت می تواند از استرس ، اضطراب و تشویش هایی که انسان امروزی در زندگی با آنها دست و پنجه نرم می کند، بکاهد و در ایجاد انرژی و بازتولید فضای ذهنی مثبت گام بردارد.

دبیر نخستین جشنواره فضای سبز عمودی تصریح کرد: با چنین نگرشی و به علت تجربه نخستین، این طرح به صورت پایلوت و آزمایشی در منطقه ۳ پایتخت اجرا می شود و با در نظر داشتن ابعاد آن امیدواریم در سالهای آینده طرح یاد شده در قالب شهری و سپس در سطح ملی و کشوری برگزار شود تا همه به فضای سبز محل زندگی خود توجه بیشتری داشته باشیم.

رضایی با اشاره به تعریف فضای سبز عمودی گفت: چون این طرح عموم شهروندان از جوانان تا میانسالان را در بر می گیرد بنابراین سعی شده با ارائه تعریفی ساده از فضای سبز عمودی، ایجاد و ارائه آثار تسهیل یابد. با این وصف، گل و گیاه به کار رفته در نمای ساختمان یا مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری مانند: پنجره ها و بالکن تعریف ساده از این طرح است.

وی در خصوص شرایط شرکت در این جشنواره اظهار داشت: ساکنین واحدهای مسکونی، اداری و تجاری منطقه ۳ شهر تهران با لحاظ کردن تعریف فضای سبز عمودی می توانند حداکثر تعداد ۵ عکس از نمای سبز عمودی محل سکونت یا کار خود را با دوربین های حرفه ای، آماتور و یا دوربین تلفن همراه گرفته و به دبیرخانه جشنواره ارسال دارند.

رضایی، اهدای سکه بهار آزادی، معرفی ۵ ساختمان برگزیده در حوزه فضای سبز عمودی در منطقه ۳ شهرداری تهران و اهدای تندیس جشنواره ( سرو طلایی) به برگزیدگان را جوایز در نظر گرفته شده برای این طرح عنوان کرد.

وی معرفی ۶ نفر از باغبانان نمونه فضاهای سبز منطقه ۳ و برپایی نمایشگاه از ۵۰ اثر ارسال شده برتر در نگارخانه فرهنگسرا را بخش های جنبی جشنواره برشمرد.

رضایی در پایان گفت: شهروندان برای شرکت در نخستین جشنواره فضای سبز عمودی می توانند تصاویر محل سکونت خود را به دبیرخانه جشنواره