مدیر كنترل كیفی آب شهر تهران گفت: شهر تهران روزانه ۳۷ مترمكعب بر ثانیه آب نیاز دارد كه ۲۵ مترمكعب آن از آب‌های سطحی و سدها تامین می‌شود و كیفیت آن بسیار خوب است.

به گزارش واحد مركزی خبر، احمد مشیری افزود: ۱۲ مترمكعب دیگر از آب‌های زیرزمینی یا همان چاه‌ها به دست می‌آید. وی گفت: آب‌های زیرزمینی شهر تهران از ۴۳۷ حلقه چاه تامین می‌شود كه آب ۴ مترمكعب آن از چاه‌های بالادست و ۸ مترمكعب (بر ثانیه) دیگر از چاه‌های جنوب تهران برداشت می‌شود.

وی با اشاره به این ‌كه در تصفیه آب حدود ۳۷ تا ۳۸ شاخص آزمایش می‌شود، گفت: نیترات یكی از شاخص‌هایی است كه میزان مجاز آن در آب تصفیه شده ۵۰ میلی‌گرم در لیتر است. مشیری اظهار كرد: در ۳ ماه تابستان میزان نیترات به ۶۰ تا ۶۵ میلی‌گرم در لیتر می‌رسد یعنی از حد مجاز بیشتر می‌شود. مدیر كنترل كیفی آب شهر تهران گفت: به این ترتیب حدود ۱۰ درصد از آب شهر تهران در زمان اوج مصرف آب، نیترات بیش از ۵۰ میلی‌گرم در لیتر دارد اما در سایر ماه‌های سال این مشكل وجود ندارد.

وی افزود: ۸ درصد از آب نیترات دار غیرمجاز در مناطق جنوب شهر تهران قرار دارد كه با آب تصفیه‌خانه‌ها، مخلوط می‌شود تا میزان نیترات آن به حد مجاز برسد.

مشیری با تاكید بر این ‌كه میزان نیترات موجود در چاه‌های آب جنوب تهران یك روزه به وجود نیامده است، افزود: از ۸ سال پیش قرار است سالانه ۹۰ میلیون مترمكعب از آب سد ماملو برای تامین آب جنوب شهر تهران اختصاص یابد كه حداكثر تا ۲۴ ماه دیگر محقق خواهد شد و چاه‌های نیترات‌دار جنوب تهران برای همیشه بسته می‌شود.

مدیر كنترل كیفی آب شهر تهران تاكید كرد: شاخص نیترات در ۱۰ سال گذشته از نظر سازمان بهداشت جهانی ۴۵ میلی‌گرم در لیتر بوده و در سال‌های اخیر به خاطر افزایش كیفیت آب، این رقم به ۵۰ میلی‌گرم در لیتر رسیده است.

مشیری افزود: فراموش نكنیم نیترات فقط در آب وجود ندارد بلكه ۸۲ درصد نیترات زیانبار در مواد غذایی كه از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود مانند رب گوجه‌فرنگی، پنیر، سوسیس، كالباس و غیره هم وجود دارد.

● بسته‌های ۹۰ هزار تومانی برای صرفه‌جویی در آب

در همین حال، مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران از در اختیار گذاشتن بسته كاهنده مصرف آب برای مشتركان تهرانی خبر داد و گفت: این بسته كاهنده كه با قیمت ۹۰ هزار تومان در اختیار مشتركان تهرانی قرار می‌گیرد، می‌تواند تا ۵۰ درصد مصرف آب را كاهش دهد.

به گزارش فارس، محمد پرورش به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران افزود: بسته‌كاهنده مصرف آب شامل ۵ سرشیر كاهنده، یك سردوش كاهنده و یك فلاش تانك كم مصرف است. وی تصریح كرد: این بسته كاهنده مصرف آب می‌تواند باعث صرفه‌جویی ۴۰ تا ۵۰ درصدی مصرف آب شود.