ملی‌پوش كشتی فرنگی ایران در المپیك پكن و دارنده دو مدال برنز جهان و طلای آسیا در اقدامی تعجب برانگیز و بهت آور در مسابقات قهرمانی آذربایجان شركت كرد.

سامان طهماسبی ملی پوش سال‌های اخیر كشتی فرنگی ایران كه دو بار بر سكوی سوم جهان ایستاد و مدال طلای آسیا را هم در كارنامه خود داشت، به دنبال مشكلات مالی به كشور آذربایجان رفت و در مسابقات قهرمانی كشور آنها به مقام قهرمانی رسید تا تمامی كشتی دوستان و حتی جامعه ورزش را شگفت زده كند. حال باید منتظر ماند و دید كه آیا این كشتی‌گیر سنندجی دوبنده تیم ملی آذربایجان را در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسكو خواهد پوشید یا خیر.

بنا بر اعلام رسانه های آذربایجان، طهماسبی در مسابقات قهرمانی این كشور شالوا گادابادزه نفر سوم اروپا را شكست داد و قهرمان شد.

طهماسبی با كسب مدال طلای این رقابت ها ۵ هزار دلار جایزه گرفت و به مدت یكسال ماهانه ۷۵۰ دلار دریافت خواهد كرد تا حداقل از مخارج یكسال خیالش راحت باشد.

اما مسئله قابل تعمق عدم توجه به وضعیت قهرمانان ملی به خصوص كشتی ورزش اول ایران است. سوال اینجاست در جایی كه فوتبالیست های درجه چندم آن سالی چند صد میلیون پول به جیب می‌زنند، چرا باید كشتی‌گیر ملی‌ به خاطر نداشتن كار و مسكن دست به چنین كارهایی بزند.

حتی جمشید خیرآبادی مربی وی در گفت و گو با سایت فدراسیون كشتی اعلام كرد كه طهماسبی به خاطر نداشتن شهریه دانشگاه چند ماهی نیز تحصیل را رها كرده بود.

هر چند همه این مسائل باعث نمی‌شود یك ورزشكار ایرانی در پیراهن یك كشور دیگر به دنبال كسب افتخار باشد اما این حركت طهماسبی می تواند مسئولین ورزش را به فكر فرو ببرد تا به وضعیت زندگی قهرمانانشان توجه كند و حداقل جوایز آنها در مسابقات جهانی را قانونمند كند.

آخرین مصاحبه سامان طهماسبی با خبرگزاری دانشجویان ایران كه دو هفته پیش انجام شد و همچنین گفت و گوی مربی وی با سایت فدراسیون كشتی در ادامه آمده است:

چشم قهرمان كشتی به وعده‌ها خشك شد

سامان طهماسبی:

چهار سال است فقط حرف شنیده‌ام

به عنوان یك قهرمان ملی نه شغل دارم، نه مسكن

كسب دو مدال برنز كشتی فرنگی جهان و قهرمانی آسیا در كشتی فرنگی از سامان طهماسبی پرافتخارترین ورزشكار استان كردستان ساخت اما این كشتی‌گیر بیش از این كه به كشتی فكر كند، در حال دست و پنجه نرم كردن با مشكلات زندگی است.

طهماسبی كه پس از حمید سوریان پرافتخارترین فرنگی‌كار ایران در سال‌های اخیر محسوب می شود اظهار كرد: حدود چهار سال است كه تنها وعده شنیده‌ام و هر مسوولی هم بر سر كار می‌آید به فكر ما قهرمانان نیست. چند سال است كه هم مشكل مسكن و هم مشكل كار دارم.

ملی‌پوش ایران در المپیك پكن ادامه داد: در این سال كه دوبار بر سكوی جهانی ایستادم و قهرمان آسیا شدم، خیلی پی‌گیر حل مشكلاتم شدم اما هر كسی آن را بر گردن دیگری می‌انداخت و كسی پاسخگو نبود. مشكلاتم زیاد است و بدتر آن است كه یك قهرمان صبح تا شب دنبال مسوولین بدود ولی نتیجه‌ای نگیرد.

طهماسبی در پاسخ به این سوال كه تمرین‌های كشتی است چگونه است، گفت: تمرین می‌كنم اما چه فایده. از این طرف هیچ كس پاسخگوی مشكل تیم نیست اما از طرف دیگر در حالی كه مربی‌ام در اردوی تیم ملی است، به اردو هم دعوت نمی‌شوم تا بتوانم بهتر تمرین كنم. در شهرستان امكانات تمرین خوبی نداریم و با این شرایط انگیزه‌ای برایم نمانده است.

برنده دو مدال برنز جهان در پایان گفت: من به عنوان یك قهرمان ملی كه افتخاراتی را به دست آوردم نه شغل دارم و نه مسكن. گوش شنوایی هم پیدا نمی‌شود و هیچ كس به فكر نیست.

خیرآبادی:

طهماسبی به زودی از دنیای كشتی خداحافظی می‌كند

جمشید خیرآبادی مربی تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان و همچنین مربی سازنده‌ی سامان طهماسبی در گفت و گو با روابط عمومی فدراسیون كشتی در این رابطه اظهار كرد: صریحا اعلام می‌كنم كه سامان طهماسبی به خاطر مشكلات فراوان در زندگی شخصی مجبور به ترك دانشگاه شده است و اگر این روند به همین صورت ادامه داشته باشد به زودی او از دنیای كشتی نیز برای همیشه خداحافظی خواهد كرد من به عنوان مربی سازنده‌ی او واقعا متأسفم كه نمی توانیم این فرنگی‌كار بسیار خوب و جوان كشورمان كه تازه به مرحله‌ی پختگی رسیده است را در اردوهای تیم ملی در اختیار داشته باشیم آن هم به این خاطر كه او بدلیل مشكلات مالی حتی برای سفر از كردستان به تهران نیز مشكل دارد.

وی افزود: در حالی كه سایر كشورهای جهان از قهرمانان جهان و قاره‌ای خود بسیار مراقبت می‌كنند ولی متأسفانه ما با دست خودمان شرایطی را بوجود می‌آوریم كه امثال سامان طهماسبی برای همیشه از دنیای ورزش قهرمانی خداحافظی كنند.

خیرآبادی با بیان اینكه مسئولان استان كردستان نمی‌خواهند كه برای این افتخار آفرین استان خود قدمی برداردند تصریح كرد: مگر استخدام شدن فردی مثل طهماسبی و یا یك كمك كوچك به او برای داشتن یك سرپناه برای مسئولان سیاسی و یا ورزشی استان كردستان چه هزینه‌ای در بر دارد كه آن‌ها علیرغم نامه‌نگاری‌های بسیار زیاد ما و خود طهماسبی تاكنون نسبت به این موضوع بی‌اعتنا بوده‌اند؟!

مربی سازنده‌ی سامان طهماسبی در پایان خاطرنشان كرد: طهماسبی حتی شهریه‌ی دانشگاه خود را نیز ندارد و بدلیل همین موضوع به ناچار چند ماهی است كه دانشگاه را رها كرده است من برای سامان بسیار متأسفم كه در استانی زندگی می‌كند كه مسئولان آن تا این حد نسبت به آینده‌ی او بی‌تفاوت هستند شاید اگر مسئولان استان می‌دانستند كه ورزش می‌تواند بسیاری از معضلات را كم كند با الگوی جوانان كردستانی این گونه برخورد نمی‌كردند!