رضا دقتی‌(عكاس و خبرنگار بین‌المللی ایرانی) جایزه مرکز بین‌المللی عکاسی ( ICP ) را از آن خود کرد.

جایزه معتبر "جاودانگی " از سال ۱۹۸۵ به عکاسانی اهدا می‌شود که توانسته‌اند دیدی متفاوت از جهان ارائه دهند.

دقتی این جایزه را بابت عکس‌های مجموعه "روزی روزگاری، امپراطوری روسیه" دریافت کرد. این عکاس در مجموعه فوق، بقایای تانک‌های نظامیان روسیه را که توسط سربازان احمدشاه مسعود نابود شدند، به تصویر کشیده است. این عکس‌ها عمدتاً مربوط به دره پنجشیر هستند که در سال ۲۰۰۹ گرفته شده‌اند.

بعداز دریافت جایزه "لسی" این دومین جایزه رضا دقتی در سالجاری میلادی است. اوایل سالجاری میلادی هم طی مراسمی در تالار مركزی لینكلن نیویورك، جایزه مهم و معتبر «لسی» به این عکاس ایرانی اهداشد؛ جایزه‌ای که همه ساله در بخش‌های مختلف عكاسی‌ به بزرگ‌ترین عكاسان جهان تعلق می‌گیرد و هم‌پایه اسکار در سینماست.

دقتی این روزها در پاریس «وبستان» (آژانس عكس شخصی خود) را اداره می‌كند.

وی اولین ایرانی‌ای است كه موفق به دریافت جایزه بنیاد جهانی عكس خبری (ورلدپرس فتو) شد. دقتی دركنار فعالیت در «وبستان» به همكاری با بنیاد فرهنگی مطبوعاتی «آئینه» در افغانستان هم مشغول است. اما آنچه رضا دقتی را از دیگر عكاسان خبری متمایز می‌كند، به تصویر كشیدن وقایع انسانی جهان طی ۲۵ سال اخیر توسط اوست. او كه در خارج از ایران عمدتاً با نام «رضا» شناخته می‌شود، سال ۲۰۰۶ شماری از عكس‌هایش با موضوع « زنان، مبارزه و زیبایی» را در گالری مركزی آلكاتل پاریس به نمایش گذاشته بود. همچنین فعالیت‌های بشردوستانه او در افغانستان باعث شده وی در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان نماینده سازمان ملل متحد در بازسازی این كشور انتخاب شود. همچنین دقتی تنها عكاس خبری است كه همزمان با فتح كابل در سال ۱۹۹۲ دركنار احمدشاه مسعود(فرمانده فقید افغانستان) وارد این شهر شد و سال‌ها عكس‌هایی به یاد ماندنی از او گرفت. این عكس‌ها بعدها در كتاب احمدشاه مسعود مشتمل بر ۲۰ سال عكاسی از این فرمانده افغان به چاپ رسید.

اخیراً كتابی تحت عنوان «سندباد» از رضا دقتی در پاریس منتشر شده كه با عكس‌های بسیار زیبایش خواننده را به سفری به سوی شرق دعوت می‌كند. این كتاب ۱۹۰ صفحه‌ای دربرگیرنده ۱۱۴عكس و تكه‌های متنی است در هفت قسمت.

كتاب دیگری كه اخیراً از رضا دقتی به چاپ رسیده است،" راه‌های موازی" نام دارد كه سفر نامه مصوریست در باره سفری كه این هنرمند عكاس با همسرش، راشل دقتی و پسر پانزده ساله‌اش دل‌آزاد انجام داده است. این سفر تحقق قولی است كه رضا دقتی به پسرش داده بود. سفری دو ماهه از پكن تا پاریس كه با قطار انجام شده و مسیرش از چین، تركستان شرقی، مغولستان، سیبری، دریای خزر، آذربایجان، تركیه و اروپای شرقی گذشته است. عكس‌های این سفر طولانی همراه با مشاهدات دل‌آزاد و نوشته‌های رضا دقتی به جذابیت آن می‌افزاید. این كتاب را راشل دقتی تصحیح و ویراستاری كرده است.