انجمن صنفی عكاسان مطبوعاتی ایران فراخوان عكس ماه خرداد را منتشر كرد.

تاكنون پنج دوره مسابقه عكس ماه برگزار شده است و عكس ماه خرداد ۸۹ ششمین دوره از این مسابقه است و تمام عکاسان حرفه‌ای و آماتور ایرانی می‌توانند عکس‌های خود را برای «عکس ماه» در سه بخش خبری،ورزشی،فیچر و زندگی روزمره ارسال کنند.

هرعکاس می‌تواند ماهانه چهار تك عکس (یا ۱۲عكس مجموع برای هر سه بخش) برای شرکت در هر بخش مسابقه به آدرس پست الکترونیك «aksemah@iranphotojournalists.com»ارسال کند.

دبیران عکس خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها نیز می‌توانند عکس‌های عکاسان خود را ارسال کنند.

عکس‌های ارسالی باید در طول ماه ذكر شده گرفته شده باشند. درستی تاریخ عکاسی از اطلاعات دیجیتالی عکس تشخیص داده می‌شود،از این رو عکاسان متقاضی باید تاریخ دوربین‌های خود را تنظیم کنند.

همچنین هرگونه تغییر خارج ازاستانداردهای عکس مطبوعاتی درعکس‌ها توسط فتوشاپ و نرم افزارهای دیگرپذیرفته نیست. اصلاح رنگ، کنتراست، تیرگی و روشنی در عکس‌ها در حدی که اصل عکس را تغییر ندهد قابل قبول است .مسوولیت زیرنویس عکس‌ها ومالکیت آنها برعهده فرستنده عکس است. برای نام‌گذاری عکس های بخش خبری N،بخش ورزشیS و بخش فیچر و زندگی روزمره از حرف F استفاده کنید. پس از هر حرف شماره عکس را بیاورید و با یک فاصله، فامیلی عکاس نوشته شود.

بر اساس این فراخوان ،عکاسان می‌توانند عکس‌های خود را تا پایان دهم تیرماه ۸۹ به آدرس الكترونیكی عكس ماه ارسال کنند.

عکس‌های خبری،ورزشی و فیچر در«عکس ماه» پذیرفته می‌شوند و عکس‌هایی که در ژانرهای دیگری چون طبیعت،علم وتکنولوژی، پرتره و .. قرار می‌گیرند در صورت دارا بودن ارزش خبری به داوری راه پیدا می‌كنند.

عکس ها باید به صورت فایل ( jpg ) و با طول هزار و ۵۰۰ پیکسل ارسال شوند. بعد از داوری و انتخاب عكسها ،عكاسانی كه آثارشان پذیرفته شده است سایز اصلی عكس را ارسال نماید.

فقط عکس‌های دیجیتال پذیرفته می‌شوند و توضیحات و زیرنویس هر عکس باید در برنامه word ارسال شود. برای هر عکس اطلاعاتی از قبیل «چه کسی، در چه تاریخی، در کجا، به چه دلیل، چه می‌کند» لازم است.

عکس‌های ارسالی توسط گروه داوری که از سوی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران تعیین می‌شود، مورد داوری قرار می‌گیرد.

هر ماه سه عکس برتر انتخاب و میزان جوایز برندگان و حامیان مالی مسابقه نیز بعدا اعلام می‌شود.

برندگان در صورتی که عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران باشند می‌توانند از مزایا و جوایزعکس ماه استفاده کنند و در غیر اینصورت برندگانی که حائز شرایط عضویت هستند، پس از عضویت می‌توانند جایزه خود را دریافت کنند.

همچنین عکس‌های دریافتی تا سه ماه در گالری «عکس ماه» به نمایش گذاشته می‌شوند و پس از آن تنها عکس‌های برگزیده در گالری هر ماه باقی می‌مانند و مابقی از آرشیو این وب سایت حذف خواهند شد.

این عكسها تنها برای نمایش در گالری «عکس ماه» قرار خواهند گرفت و استفاده و انتشار آنها در رسانه‌های چاپی،اینترتی و تلویزیونی منوط به کسب اجازه از صاحبان آثار است.

داوری و انتخاب آثار برگزیده بر اساس زیبایی شناسی،ارزش خبری و زیرنویس کامل و صحیح عکس انجام می‌شود.