سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران گفت: "حمید سوریان"، "امید نوروزی" و "امیر علی اکبری" سه کشتی گیر ملی پوش ایران، در تورنمنت بین المللی کشتی جایزه بزرگ جام "حیدر علی اف" در جمهوری آذربایجان در وزن اصلی خود کشتی خواهند گرفت.

"محمد بنا" در این باره توضیح داد: این سه کشتی گیر ملی پوش کشورمان در تورنمنت بین المللی کشتی جایزه بزرگ جام "تفلیس" (کارتوزیا) در گرجستان به درخواست کادر فنی تیم ملی ایران، برای نخستین بار هر کدام در یک وزن بالاتر کشتی گرفته و هر سه عملکرد خیلی خوبی داشتند.

بنا با اشاره به تصاحب مدال های طلای سوریان و علی اکبری و مدال نقره نوروزی در جام "تفلیس" گرجستان گفت: خوشبختانه نگاه و دید فنی اعضای کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی ایران روی این سه کشتی گیر برای کشتی گرفتن آنها در یک وزن بالاتر در گرجستان به خوبی جواب داد. اما این سه کشتی گیر در تورنمنت بین المللی کشتی جایزه بزرگ جام "حیدرعلی اف" در جمهوری آذربایجان، بار دیگر به وزن های اصلی خود (۵۵، ۶۰ و ۹۶ کیلوگرم) بازخواهند گشت و در صورت انتخاب برای شرکت در پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۱۰ بزرگسالان جهان در روسیه نیز در همین اوزان با حریفان به رقابت می پردازند.

بنا، علت کشتی گرفتن سوریان، نوروزی و علی اکبری در وزن های بالاتر (وزن های ۶۰، ۶۶ و ۱۲۰ کیلوگرم) در گرجستان را آزمایش آنان در این سه وزن ها نام برد و گفت: قبل از سفر به گرجستان، ما به این نتیجه رسیدیم این سه کشتی گیر ملی پوش، قدرت و توانایی کشتی گرفتن در یک وزن بالاتر را در جام بین المللی "تفلیس" در گرجستان دارند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قصد نداشتیم با توجه به احتمال حضور فراوان آنان در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی ایران به منظور شرکت در پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۱۰ بزرگسالان جهان در روسیه، قدرت بدنی این سه کشتی گیر با کاستن اضافه وزن آنان تحلیل رود.

بنا خاطر نشان کرد که این سه کشتی گیر بایستی برای شرکت در دو میدان بین المللی جایزه بزرگ جام "حیدر علی اف" در جمهوری آذربایجان و پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۱۰ بزرگسالان جهان در روسیه برای رسیدن به وزن های اصلی خود، وزن کم کنند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در باره "حمید سوریان" دارنده ۴ مدال طلای جهان گفت: حمید سوریان بخت نخست مدال طلای تیم ایران در پیکارهای کشتی قهرمانی جهان در روسیه است و او قادر خواهد بود با تصاحب پنجمین مدال طلای جهانی خود در روسیه، دست به رکوردشکنی در کشتی فرنگی ایران و حتی دنیا بزند.

بنا گفت: ما سوریان را به گرجستان فرستادیم و برای آنکه وی به آمادگی کامل برای حضور در مسابقه های جهانی روسیه نیز دست یابد، در جمهوری آذربایجان نیز کشتی خواهد گرفت.

وی افزود: همین موضوع برای دیگر کشتی گیران ملی پوش ما از جمله امید نوروزی و امیر علی اکبری نیز صادق است تا پس از چند ماه دوری از رقابت ها، بار دیگر در شرایط مسابقه های جهانی قرار بگیرند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران با اظهار رضایت از عملکرد کشتی گیران اعزامی به تورنمنت بین المللی کشتی جام "تفلیس" در گرجستان گفت: سطح کمی و کیفی این مسابقه ها مطلوب بود اما مسلما تورنمنت بین المللی جایزه بزرگ جام "حیدر علی اف" در جمهوری آذربایجان نسبت به جام تفلیس، از حساسیت و سنگینی بیشتری برخوردار است، چرا که روس ها و کشورهای استقلال یافته شوروی سابق با همه قدرت و توان خود به باکو خواهند آمد.