مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور جیره‌بندی آب را آخرین راهکار مقابله به بحران کم‌آبی در کشور عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، سید مهدی ثمره هاشمی بعدازظهر چهارشنبه در همایش علمی چالش آب در استان قم که در دانشگاه قم برگزار شد با اشاره به برنامه جامع مدیریت تقاضا گفت: در برنامه‌های گذر از بحران علاوه بر لزوم تامین آب مورد نیاز٬ ضروری است برای کاهش مصارف آب و کاهش تلفات آب برنامه‌ریزی شود که این موضوعات در برنامه جامع مدیریت بهینه و مدیریت تقاضای آب می‌گنجد.

وی اضافه کرد: برای دستیابی به این اهداف می‌توان با چهار گزینه افزایش آب در دسترس، کاهش مصرف آب در دسترس، کاهش مصارف آب و تقلیل تلفات آب و اجرای کلیه روش‌ها به اهداف مورد نظر دست یافت.

وی استفاده از مصالح مناسب در اجرای بخشهای مختلف، بهبود کیفیت تعمیرات، نشت‌یابی فعال، مدیریت اتفاقات و حوادث، مهندسی مجدد شبکه‌های توزیع آب و افزایش سرعت عملیات تعمیرات را از عوامل کاهش هدر رفت واقعی آب عنوان کرد و اظهار داشت: حمایت دولت از تولیدکنندگان در راستای تولید تجهیزات کاهنده و تولید محصولات کم مصرف آب و اعطای یارانه و وام جهت خرید این لوازم توسط مشترکین به ویژه برای مناطق مواجه با بحران و کم آبی به عنوان ضرورت محسوب می‌شود که نیاز به مصوبه هیئت وزیران است.

● شیرآلات کاهنده در اماکن عمومی و زیارتی نصب شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مورد راهکارهای اجرایی برای مقابله با بحران کم آبی گفت: اجرای برنامه‌های تامین آب با استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن، برنامه‌های جمع‌آوری آب باران و بهره‌گیری از آن جهت مصارف مختلف، جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و استفاده مجدد آن، بهره‌گیری از تجارب موجود در کشور و نتایج طرح‌های تحقیقاتی از جمله این راهکارهاست و جیره‌بندی آب نیز به عنوان آخرین راهکار مطرح است.

ثمره هاشمی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود در تامین آب، ضروری است ضمن ارتقای فرآیندهای تصفیه فاضلاب، در خصوص استفاده مجدد از پساب در مرحله طراحی تصفیه خانه‌ها چاره‌اندیشی شده و کلیه جوانب و پارامترهای تاثیرگذار در استفاده مجدد از پساب مورد بررسی‌های دقیق کارشناسی قرار گیرد.

مشاور وزیر نیر با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام در خصوص به حداقل رسیدن اسراف٬ بر لزوم آگاهی رسانی به مردم در این زمینه تاکید کرد و گفت: نصب گسترده شیرآلات کاهنده در مراکز عمومی مشتمل بر زیارتگاه‌ها و از جمله حرم مطهر حضرت معصومه(ع)، مساجد٬ تکیه‌ها٬ مدارس و حوزه‌های علمیه و سایر مراکز می‌تواند در زمینه مقابله با بحران کم آبی اثربخش باشد.

وی تکمیل سامانه تله متری و کنترل در جهت کنترل مقادیر آب توزیعی به زون‌های شبکه و کنترل میزان فشار آب را به عنوان ابزاری در جهت کاهش تلفات آب و کاهش مصارف عنوان کرد و یادآور شد: اعمال کامل برنامه‌های مدیریت مصرف و برنامه‌ریزی کوتاه مدت٬ میان مدت و دراز مدت برای اجرایی‌شدن هر کدامیک از برنامه‌های اجرایی ضروری است.

● لزوم تسریع در اتمام طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز

ثمره هاشمی بر ضرورت تسریع در عملیات طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز با لحاظ برنامه‌های توسعه‌ای در قم تاکید کرد و اظهار داشت: ایجاد تسهیلات برای شهروندان جهت دریافت انشعاب فاضلاب به منظور بهره‌گیری از پساب و آزادسازی ظرفیت منابع آب منطقه با هماهنگی مسئولان منطقه‌ای جزو اولویت‌های کاری محسوب می‌ِشود.

وی برنامه ریزی دراز مدت، میان مدت و در شرایط اضطراری کوتاه مدت و فوریتی به منظور پیشگیری و کاهش تبعات خشکسالی را ضروری دانست و تصریح کرد: به منظور تقلیل پیامدهای حاصله از بحران‌های آب٬ ضروری است تمامی تلاش‌ها در سطح ملی و استانی با مشارکت مطلوب همه تصمیم گیران صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: انتخاب بهترین روش‌های تغییر نگرش به مصرف آب در سطح جامعه تا سطوح مختلف از دانش‌آموزان دبستانی تا دانشجویان و خانم‌های خانه‌دار و اقشار مختلف بر اساس نتایج طرح‌های تحقیقاتی در جهت فرهنگ‌سازی باید بکار گرفته شوند.

ثمره هاشمی خاطرنشان کرد: تامین اعتبارات مورد نیاز برای گذر از خشکسالی و اعمال مدیریت مصرف از جمله تولید تجهیزات کم مصرف آب توسط تولیدکنندگان و اعطای یارانه و وام برای خرید لوازم کاهنده نیز به عنوان ضرورت اساسی محسوب می‌شود.

● رشد جمعیت مهمترین چالش آب

وی رشد جمعیت و افزایش مصرف آب در کشور را به عنوان یکی از چالش‌های اساسی در ارتباط با موضوع آب در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: جمعیت ایران در طی هشت دهه گذشته حدود ۷.۵ برابر شده و از کمتر از ۱۰ میلیون در سال ۱۳۰۰ به حدود ۷۵ میلیون در سال ۱۳۸۸ رسیده است و مصرف آب نیز در طی هشت دهه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

ثمره هاشمی پائین‌بودن متوسط میزان بارندگی و محدودیت منابع آب از لحاظ کمی و کیفی، وقوع خشکسالی های متوالی و محدودیت مالی را از دیگر چالش‌های اساسی در ارتباط با موضوع آب دانست.مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تامین آب شرب سالم و بهداشتی از دغدغه‌های مسئولان کشورهای مختلف به ویژه خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران است.