عکس‌های مستند اجتماعی احمد مطلایی در کتابی با عنوان "تصاویری که کلیشه‌های تصویری را در رسانه تغییر می‌دهند" توسط یک ناشر آمریکایی به چاپ می‌رسد.

احمد مطلایی، عکاس خبری و مستند در مورد چاپ آثارش در این کتاب به خبرنگار مهر گفت: ناشر این مجموعه در آمریکا با نام گرینوود (Greenwood Publishing) فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف را به صورت تصویری و نوشتاری در کتابی با نام "تصاویری که کلیشه‌های تصویری را در رسانه تغییر می‌دهند" جای داده است تا در فوریه ۲۰۱۱ روانه بازار بین المللی کند.

وی سپس به توضیح جزئیات کتاب پرداخت: این مجموعه برای مقابله با تصاویر کلیشه‌ای بیشتر رسانه‌ها از کشورهایی مانند ایران است که عموما با عناوین غیر واقعی در رسانه‌ها معرفی شده‌اند. گردآورندگان این مجموعه نگاه بی طرفی را در انتخاب آثار دارند و با توجه به اینکه بخشی از این کتاب به زندگی و آداب و رسوم مسلمانان اختصاص دارد، کشور ایران را نیز در نسخه سوم آن معرفی می‌کنند.

مطلائی با تاکید بر دغدغه همیشگی‌اش در ارائه تصویر واقعی از ایران گفت:خرسندم در این مجموعه و در میان تصاویر کشورهای دنیا، گوشه‌ای از سرزمین باشکوه ایران نیز به واسطه نگاه من به یادگار می‌ماند. اینچنین حرکت‌های هنری را ادای دین خود به ایران می‌دانم وهمچنان برای ادامه آن به اشکال مختلف تلاش می‌کنم.

وی در مورد چگونگی چاپ آثارش در این کتاب توضیح داد: ناشر این مجموعه درخواست خود را در اواخر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد و خواستار بخشی از مجموعه عکس‌های سیاه و سفید و مستند – اجتماعی من از ایران شد.

این عکاس افزود: از آنجایی که اهداف بی غرض و شفافی را برای معرفی ایران در این مجموعه داشتند و من نیز به عنوان صاحب اثر، در انتخاب و ارائه کارهایم، آزادی عمل داشتم، مجموعه‌ای از عکس‌هایی را که از ده سال گذشته تاکنون از نقاط مختلف ایران تهیه کرده بودم، طی قراردادی رسمی در اختیارشان گذاشتم.

مطلایی در مورد دلیل چاپ نسخه سوم این کتاب گفت: نسخه‌های اول و دوم این مجموعه با اقبال بسیار خوبی مواجه شد و ناشر آن را ترغیب کرد تا به انتشار سومین مجموعه آن به شکلی جامع‌تر و متفاوت دست بزند.

همچنین پل مارتین لستر، استاد دانشگاه و سردبیر این مجموعه در مورد آثار مطلایی نوشته است: مطلایی با الهام از آثار سبک خیابانی عکاسان برجسته‌ای چون هانری کارتیه برسون، گری وینوگراند و مت استوارت، تصاویری طبیعی از آدم‌های معمولی ثبت می‌کند که ارتباطی درونی را بین بیننده و سوژه آشکار می‌کند. نگاه پخته، پراندیشه و درعین حال شوخ طبع او کارهایی را که ما هر روز درزندگی انجام می‌دهیم، ضبط می کند.

مطلائی عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران است و درزمینه عکاسی خبری و مستند فعالیت دارد. آثار وی در مجامع هنری و فرهنگی کشورهای مختلفی از جمله ژاپن، روسیه، اتریش، عراق، لهستان، ترکیه و آمریکا معرفی و تقدیر شده‌اند.