کتاب نصرالله کسرائیان با نام "بازارهای ایران" حاصل ۲۵ سال تلاش وی در ثبت کانون‌های اقتصاد شهرها منتشر شد.

جدیدترین کتاب نصراالله کسرائیان، عکاس با سابقه به نام "بازارهای ایران" توسط نشر آگه شامل ۲۵ سال عکاسی وی از مراکز داد و ستد اقتصاد شهری منتشر شد.

کسرائیان در این کتاب علاوه‌بر عکاسی از بازارهای معروف کشور همچون اصفهان، شیراز، تبریز، ترکمن و..عکس‌هایی نیز از بازارهایی را که از میان رفته‌اند و دیگر اثری از آنها وجود ندارد مانند سمنان، دامغان و شاهرود ثبت کرده است.

وی در مقدمه این کتاب آورده است: می‌توانم ادعا کنم تقریبا بازاری در ایران نبوده است که ندیده باشم. اگر تعدادی از این عکس‌ها را در کتاب نیاوردم صرفا به سبب تشابه بوده است یا در مواردی داشتن تصویری گویاتر با همان مضمون در بازار شهر دیگر وجود داشت.

همچنین زیبا عرشی، همسر کسرائیان نیز در بخش دیگری از این کتاب از دیدگاه مردم‌شناسی به این آثار نگاه کرده و مقدمه‌ای در همین ارتباط نوشته است.

این درحالی است که کتاب "دماوند" این هنرمند که به "عکاس سرزمین ایران" شهرت دارد، امسال برای دومین بار منتشر شده است.

نصرالله کسرائیان متولد ۱۳۲۳ در خرم آباد است که در رشته حقوق تحصیل کرده است. از همان موقع به عکاسی علاقه مند بود، اما سال دوم دانشگاه زمانی که با یک عکاس فرانسوی آشنا شد، تکنیک‌ها و ایده‌های جدیدی به ذهنش خطور کرد. سفرهای زیادی با هم رفتند و بعد از رفتن وی بود که کسراییان عکاسی را به طور جدی شروع کرد.

پس از آن کتاب "تکنیک عکاسی" نوشته آندریاس فی نینگر را ترجمه کرد. کتابی که به عنوان یکی از معروف‌ترین کتابهای مرجع عکاسی، بیش از ۵۰ هزار نسخه از آن تابه حال به فروش رسیده است.

زندگی، از کودکی، یک تجربه، سرزمین ما ایران، ترکمن‌های ایران، دماوند، اصفهان، عشایر ایران، تهران، کردهای ایران، تخت جمشید، طبیعت ایران، جنوب، شمال، یادداشت‌های یک، دو و سه درباره کویر در و پنجره و کشتی، ماسوله معماری ایران، بلوچستان و..از جمله کتابهای وی هستند.

کتاب سرزمین ما ایران، یکی از موفق ترین مجموعه عکس‌های کسراییان است.