تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات برق از انرژی های نو تولید خواهد شد .

به گزارش خبرگزاری ایلنا. معاون وزیر نیرو ضمن اعلام مطلب فوق در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری در تولید، ذخیره‌سازی، بهینه سازی و صرفه جویی انرژی در تهران در جمع خبرنگاران گفت: این رقم سهمی در حدود سه درصد از كل تولید برق كشور را تشكیل می دهد . محمد بهزاد در توضیح این مطلب افزود : در حقیقت وزارت نیرو قصد دارد از انرژی‌های بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و سیستم‌های فوتوولتائیک ظرفیت مذکور را به شبکه برق کشور اضافه کند.

او با اشاره به اصل ۴۴ و عزم دولت برای افزایش سهم بخش خصوصی از اقتصاد گفت : بخش خصوصی علاقه زیادی به احداث نیروگاه‌های بادی دارد، بر این اساس یکی از سیاستهای وزارت نیرو این است که علاوه بر سایتهای موجود نیرو بینالود و منجیل در سایر نقاط ایران نیز به صورت مدرن و پایلوت این واحدهای بادی را نصب کند تا در نهایت با مشخص شدن نتایج آن بتوان احداث نیروگاههای بادی را در الگوی وسیع تر و با انتقاد قرارداد با بخش خصوصی توسعه داد. وی اضافه كرد: ابلاغ ساخت هزار مگاوات نیروگاه بادی به شركت مپنا به صورت دولتی و خصوصی است که همراه با انتقال فناوری کم تر از سه سال برق را وارد مدار می کند.

او در بخش دیگری از سخنانش از تصمیم وزارت نیرو برای حمایت از لوازم کاهنده مصرف آب و برق خبر داد و در توضیح این مطلب افزود: وزارت نیرو با همکاری سابا در زمینه های مختلف به شرکت‌هایی که در جهت کاهش مصرف انرژی در حال تولید هستند از جمله مدل های مختلفی که برای کاهش مصرف برق موتورهای لوازم خانگی و بخش های دیگری که در پروژه های سابا دیده شده است،حمایت های ویژه‌ای را در قالب پرداخت تسهیلات به عمل می آورد.

محمد بهزاد در پاسخ این پرسش که با وجود اعلام این نوع حمایت ها پس چرا سابا با وجود انجام تمام آزمایشات و اثبات ذخیره سازی و صرفه جویی در مصرف برق توسط آبسردکن‌های نسل جدید اما با گذشت ۳ سال از تولید هنوز از این نوع دستگاه‌ها حمایت نمی کند،گفت : بحث‌های فنی درباره آبسردکن‌های نسل جدید انجام شده و برای کمک با آن باید بودجه‌ای را پیش بینی می‌کردیم که این بودجه درخواست شده و بطور قطع بعد از این که بودجه مورد نیاز تصویب شد مسائل فنی آن هم حل خواهد شد.او به رقم بودجه اشاره‌ای نکرد.

بهزاد ادامه داد: در این خصوص با آقای مهذب ترابی جلسه‌ای داشتیم و درباره آبسردکن‌های نسل جدید تأکید شد تا هرچه زودتر مورد حمایت قرار گیرند.

معاون وزیر نیرو درباره حمایت از آبسردکن های نسل جدید اضافه کرد: این حمایت باید بگونه ای باشد تا به عمل قابل قبولی برسیم چون ذخیره سازی میزان مگاوات موثری هم در سطح وسیع با استفاده از این نوع آبسردکن ها به دست می آید.

بهزاد خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۵ هزار مگاوات نیرو گاه خصوصی داریم که قرارداد ۸ نیروگاه دیگر هم با این بخش نهایی شده است و حدود ۵ هزار مگاوات نیز تا دو سال آینده وارد مدار خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق با بیان این که وزارت نیرو در صدد است تا تمام نیروگاه های تحت مالکیت خود را بفروشد، گفت: ۵۱ نیروگاه دولتی داریم که بتدریج از طریق سازمان خصوصی سازی برای واگذاری معرفی می کنیم.

وی وضعیت برق کشور را خوب توصیف کرد و افزود:امسال توانستیم به تولید حدود ۴۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق برسیم که مصرف برق در روز ۲۲ تیرماه گذشته به ۴۱ هزار و ۱ مگاوات رسید در حالی که پیک مصرف برق در کشور ۳۹ هزار مگاوات است اما با همکاری مردم و صنایع توانستیم افزایش مصرف را کنترل کنیم.