با افتتاح سد كارون چهار در كشور جشن خودكفایی در صنعت سد سازی برگزار می شود .

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن اعلام مطلب فوق در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی در زنجان افزود : ایران توانسته در عرصه سد سازی به دانش بومی دست یابد و تفاهم نامه‌هایی به منظور صدور مطالعات و خدمات مهندسی سد سازی ایران به کشورهای خاورمیانه امضا شده است.

وی ادامه داد: سدسازی در ایران با استانداردهای اروپایی و آمریکایی متفاوت بوده و بر اساس تکنولوژیهای داخل کشور اجرا می‌شود.

الماسوندی ادامه داد: در حال حاضر به جز برخی ابزار دقیق سدسازی، تمامی تجهیزات مورد نیاز سدسازی در داخل کشور ساخته می‌شود و در تلاش هستیم با برنامه ریزیهای صورت گرفته در برنامه پنجم توسعه کشور صنعت سد سازی کشور در این بخش نیز به خود کفایی برسد.

او در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بارش در کشور اشاره كرد و با تاكید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف گفت: ایران به لحاظ وضعیت بارش در سال۸۹ با توجه به اینکه از نظر اقلیمی که در یک ناحیه خشک و نیمه خشک آسیایی قرار دارد و بر اساس طول دوره آماری بارندگی متوسط در کشور ۲۴۷ تا ۲۵۰ میلی متر است. به گفته وی، اصلاح الگوی مصرف ابتدا باید در فرهنگ سازمانی آغاز شود زیرا ما مسئول و متولی هستیم و مردم تابع ما هستند و باید این سیر را از خودمان آغاز کنیم تا این تابع، یک تابع حقیقی باشد. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به پیچیدگی‌های مسئله آب در ایران،گفت: ما در کشوری هستیم که یک سوم متوسط بارندگی جهان را دارد و در مقایسه با ۸۸۰ میلی متر بارندگی جهانی، این میزان در ایران ۲۴۷ میلی‌متر است ضمن آنکه عمده بارش های کشور در شمال‌غرب است و در بخش‌های مرکزی و بخش شرقی با کمترین بارش مواجه هستیم.

الماسوندی ادامه داد: این پراکندگی‌ها کار ما را از لحاظ توزیع عادلانه پیچیده کرده است به‌خصوص آنکه ۷۰ درصد منابع تبخیر می‌شود.

وی گفت: در کشور ما ۴۱۱ میلیارد متر مکعب حجم نزولات سالیانه و ۲۹۸ میلیارد متر مکعب حجم تبخیر است و حداکثر آبی که در ایران به عنوان منابع تجدیدپذیر و قابل دسترس و برنامه‌ریزی محسوب می شود، ۱۱۸ میلیارد متر مکعب خواهد بود.

این مقام مسئول یکی دیگر از مشکلات توزیع آب در کشور را رشد جمعیت در سال های آینده عنوان کرد و افزود: جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده ۱۰۰ میلیون نفر خواهد بود و با این منابع، سرانه آب ۱۲۰۰ متر مکعب به ازای هر نفر برآورد می‌شود در حالی که متوسط جهانی سرانه آب ۷۵۰۰ متر مکعب است و با ۱۲۰۰ متر مکعب باید همه تقاضاهای حال و آینده برنامه‌ریزی شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه یک وظیفه نسبت به دوران خود و وظیفه سنگین‌تری نسبت به نسل آینده داریم، گفت: نظام جمهوری اسلامی باید در زمان آینده پایدار بماند که این پایداری در معیشت، رفاه و امنیت مردم است و منشا همه این مسایل به آب و مدیریت آب بازمی‌گردد.

وی با تاکید بر لزوم رعایت اصلاح الگوی مصرف، گفت: در مجموع مصرف آب کشور ما ۴/۹۸ میلیارد متر مکعب آب است که ۳۴ میلیارد متر مکعب جریان آب سطحی و مابقی آن از چشمه‌ها، قنوات و آب زیرزمینی تامین می‌شود که چیزی حدود ۵۶ میلیارد متر مکعب است و اگر بیش از حد نیاز مصرف شود و فشار به منابع آب زیرزمینی وارد شود، دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: هم اکنون ۴/۸۸ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی و ۱۰ میلیارد مترمکعب در خدمات صنعتی، شرب و ... مصرف می‌شود، یعنی ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که نشان‌ دهنده اهمیت و مسئولیت سنگینی است که وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: اساسی‌ترین محور بحث‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، زیست محیطی، سلامت، بهداشت و درمان، در یک کلام موضوع آب است و ما به عنوان امانت‌دار و ساقیان آب در این کشور مسئولیت سنگینی را بر عهده داریم.

او در خصوص قیمت آب پس از هدفمند کردن یارانه ها نیز گفت: وزارت نیرو هیچ هزینه ای برای آب نخواهد گرفت و مبلغی که برای هر خانوار در قبوض لحاظ می شود هزینه توزیع، انتقال و توزیع و آبرسانی به مشترکین است.

به گفته وی ۶ میلیارد تومان اعتبار به سدهای گلابر و تالوار اختصاص خواهد یافت و این اعتبار از محل فنی تامین می شود.

وی ادامه داد: مصرف کنونی کشور در حال حاضر۹۸.۴ میلیارد متر مکب است که از میزان ۳۴ میلیارد متر مکعب مربوط به جریانات سطحی و ۶۴.۴ میلیارد متر مکعب مربوط به منابع آبی است.

الماسوندی افزود: مصرف در بخشهای مختلف (شرب ، صنایع و خدمات ) ۱۰ میلیارد متر مکعب و کشاورزی۸۸.۴ میلیارد متر مکعب است که با توجه به نزولات و امکان استفاده از منابع آب در مهار سیلابها و منابع حداقل آب قابل استحصال در طول برنامه ۵ و۶ با احداث ۲۷۱ سد مخزنی و اجرای طرحهای تغذیه مصنوعی ۱۸ تا ۲۰ میلیارد متر مکعب دیگر خواهد بود.