تیم ۹ نفره كشتی فرنگی ایران صاحب دو مدال طلا، یك نقره و یك برنز در رقابت های جایزه بزرگ فیلا شد.

مرحله نهایی رقابت‌های كشتی جایزه بزرگ فیلا در باكوی آذربایجان به پایان رسید كه در روز پایانی تیم كشتی فرنگی ایران توسط طالب نعمت پور در ۸۴ كیلو و بابك قربانی در ۹۶ كیلو دو مدال طلا به دست آورد، محمد قربانی مدال نقره وزن ۱۲۰ كیلو را به خود اختصاص داد و داود عابدین زاده به مدال برنز وزن ۸۴ كیلوگرم رسید ضمن این‌كه امید نوروزی در ۶۰ كیلو پنجم شد. در رده‌بندی تیمی نیز ایران با ۴۸ امتیاز پس از آذربایجان ۶۷ امتیازی دوم شد و گرجستان و قزاقستان در رده‌های سوم و چهارم ایستادند.

اما در دیدارهای فینال و رده‌بندی مسابقات، در وزن ۶۰ كیلوگرم امید نوروزی در سه تایم ۲-۱مغلوب فواد علی یف از آذربایجان شد تا در مكان پنجم قرار گیرد.

در فینال وزن ۸۴ كیلوگرم، طالب نعمت‌پور موفق شد در سه تایم شالوا گادابادزه از آذربایجان را ۳-۲مغلوب كند و مدال طلا را به خود اختصاص دهد. نعمت‌پور تایم های دوم و سوم را با اجرای فن بارانداز به سود خود پایان داد.

در مسابقه رده‌بندی همین وزن نیز داود عابدین زاده توانست در سه تایم الكسی میشین قهرمان المپیك آتن و سال ۲۰۰۷ جهان از روسیه را مغلوب كند و صاحب مدال برنز شود. عابدین زاده تایم اول را با اجرای بارانداز ۱-۰ پیروز شد. در تایم دوم در حالی كه كشتی‌گیر ایران قصد كمرگیری از حریف كهنه كارش را داشت بر اثر اشتباه خودش به پل رفت و ۳-۰ بازنده شد. در وقت سوم نیز عابدین زاده در ثانیه های پایانی موفق شد یك بار دیگر میشین را بارانداز كند تا ۱-۰ برنده شود و بر سكوی سوم بایستد.

نعمت‌پور هم در نیمه نهایی این كشتی گیر روس را مغلوب كرده بود.

در ۹۶ كیلو نیز بابك قربانی عالی كار كرد و در مسابقه پایانی هم در سه تایم (۱-۰، ۰-۳ و ۲-۱) محمد عبدالفتاح از مصر را برد تا قهرمان شود. قربانی در دور اول نیز اصلان‌بك خوشتوف قهرمان المپیك پكن از روسیه را شكست داده بود.

اما در مسابقه پایانی وزن ۱۲۰ كیلوگرم، محمد قربانی برابر رضا كایالپ بهترین فرنگی‌كار حال حاضر جهان از تركیه ۵-۰ (۳-۰ و ۲-۰) شكست خورد و مدال نقره را كسب كرد.

عناوین كشتی‌گیران ایران در این مسابقات و رده‌بندی انفرادی رقابت‌ها به ترتیب زیر است:

۶۰ كیلوگرم: امید نوروزی(پنجم)

۶۶ كیلوگرم: افشین بیابانگرد (پانزدهم)

۷۴ كیلوگرم: مهدی محمدی(دهم)

۷۴ كیلوگرم: حمید ریحانی (چهاردهم)

۸۴ كیلوگرم: طالب نعمت‌پور (طلا)

۸۴ كیلوگرم: داود عابدین زاده (برنز)

۸۴ كیلوگرم: داود اخباری (هفتم)

۹۶ كیلوگرم: بابك قربانی ( طلا)

۱۲۰ كیلوگرم: محمد قربانی (نقره)

رده‌بندی انفرادی مسابقات:

۵۵ کیلوگرم: ۱- پیتر مودوس ( مجارستان) ۲- کوهی هاسه‌گاوا(ژاپن) ۳- لی جو بائك(کره جنوبی) و آسخات کودای برگینوف ( قزاقستان) ۵- الدار حافظ اف( ازبکستان) و ارهان احمداف (آذربایجان)

۶۰ کیلوگرم: ۱- حسن علی‌یف ( آذربایجان) ۲- اوزه‌بیو دیا کونو (رومانی) ۳ – فواد علی یف (آذربایجان) و آندره استیگ برگ ( نروژ) ۵- امید نوروزی ( ایران) و آلمات کبیسپایف ( قزاقستان)

۶۶ کیلوگرم: ۱- ویتالی رحیم‌اف (آذربایجان) ۲- رستم علی یف (آذربایجان) ۳–میخائیل سیامیونو ( بلاروس) و دارخان بای احمداف (قزاقستان) ۵- دانیل یانیچیچ ( کرواسی) و یوجی اوکاموتو (ژ اپن)

۷۴ کیلوگرم: ۱- پیتر باشی ( مجارستان) و گئورگی تسریكیدزه ( گرجستان) ۳ – سامورای مصطفی‌یف (آذربایجان) و الکساندر کی کی نیوف (بلاروس) ۵- منوچهر کویرکلیا( گرجستان) و یاکوب تیم ( لهستان) ۷- سلجوق جبی (تركیه)

۸۴ کیلوگرم: ۱- طالب نعمت پور( ایران) ۲-- شالوا گادابازده (آذربایجان)۳- داود عابدین زاده ( ایران) و اولگ شوکالوف (روسیه) ۵ – الکسی میشین ( روسیه) و آندری ساموخین(قزاقستان)

۹۶کیلوگرم: ۱- بابک قربانی( ایران) ۲- محمد عبدالفتاح (مصر) ۳ – دیمیتری تیمچنکو(اوکراین) و احمد تاج‌ییلدیز( ترکیه) ۵ –دیوید سالادزه ( گرجستان) و اصلان بک خوشتوف(روسیه)

۱۲۰ کیلوگرم : ۱- رضا کایالپ (ترکیه) ۲- محمد قربانی (ایران) ۳ – دیمیتری جاواخیشویلی ( گرجستان) و میهالی دیک باردوس ( مجارستان) ۵- شوتا گوگیسوانیدزه ( گرجستان) و شاهرودی ایوب اف ( روسیه)

رده‌بندی تیمی:

۱- آذربایجان ۶۷ امتیاز

۲- ایران ۴۸ امتیاز

۳- گرجستان ۴۱ امتیاز

۴- قزاقستان ۳۷ امتیاز

۵- مجارستان ۳۵ امتیاز

۶- روسیه ۲۶ امتیاز

۷- تركیه ۲۲ امتیاز

۸- بلاروس ۲۱ امتیاز

۹- ازبكستان ۱۹ امتیاز

۱۰- ژاپن ۱۵ امتیاز