در پایان مرحله نهایی رقابتهای کشتی جایزه بزرگ فیلا که روز جمعه در شهر باکو برگزار شد، تیم ۱۱ نفره کشتی آزاد ایران صاحب دو مدال برنز شد.

در پایان مرحله نهایی رقابتهای کشتی آزاد جایزه بزرگ فیلا که از صبح روز جمعه در شهر باکو آذربایجان آغاز شده بود، سعید احمدی در وزن ۶۰ کیلوگرم و محسن جهانبخشیان در وزن ۶۶ کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند.

براین اساس، در وزن ۶۰ کیلوگرم عباس دباغی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه ۶ بریک مغلوب گئورگی بالیشویلی از گرجستان شد و با شکست این کشتی گیر گرجستانی در دیدار نیمه نهایی مقابل شاون بانچ از آمریکا دباغی از دور رقابتها کنار رفت.

در همین وزن سعید احمدی پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل جلال سلیمانوف از آذربایجان را در سه تایم با نتیجه ۶ بر ۹ شکست داد و در دور سوم نیز شوگو مائدا از ژاپن را با نتیجه ۸ برصفر شکست داد اما در مرحله نیمه نهایی مقابل واسیلی فدروشین نایب قهرمان المپیک پکن از اوکراین با نتیجه ۳ برصفر شکست خورد و به دیدار رده بندی راه یافت. احمدی در دیدار رده بندی مقابل کایبولا شالوا از آذربایجان با نتیجه ۳ بریک به پیروزی رسید و صاحب مدال برنز شد. واسیلی فدروشین از اوکراین و شاون بانچ از آمریکا در این وزن اول ودوم شدند.

در وزن ۶۶ کیلوگرم محسن آقاجانی در دور نخست مقابل هایسلان گارسیا از کانادا با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد واز دور رفت کنار رفت. در همین وزن محسن جهانبخشیان ابتدا سمن رادولف ازاوکراین را در سه تایم با نتیجه ۷ بر ۳ شکست داد. وی در دور دوم هایسلان گارسیا از کانادا را با نتیجه ۲ برصفر شکست داد اما در دیدار نیمه نهایی مقابل عزیزاف از آذربایجان با نتیجه ۴ برصفر شکست خورد و امشب برای کسب مدال برنز گوگا کاچوا از گرجستان را با نتیجه ۵ بر یک شکست داد و صاحب مدال برنز شد. در این وزن جبرئیل حسن اف وامین عزیزاف از کشور اول و دوم شدند.

بر این اساس در وزن ۷۴ کیلوگرم حسام مقدم پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل الکساندر گوستیف از روسیه در سه تایم با نتیجه ۱ بر ۵ شکست خورد و با حضور این کشتی گیر در دیدار فینال مقدم به گروه شانس مجدد رفت وی در این مرحله مقابل شمس الواریف کشتی گیرسرشناس آذربایجانی با نتیجه ۳ برصفر شکست خورد و از دور رقابتها کنار رفت.

در همین وزن ایمان محمدیان پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل اربیک فارنیف از روسیه در سه تایم با نتیجه ۵ بریک مغلوب شد و با شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی مقابل ترنت پالسون از آمریکا محمدیان از دور رقابتها کنار رفت. گوستیف از روسیه و ترنت پالسون از آمریکا در این وزن اول و دوم شدند.

محمد حسین زاده در وزن ۸۴ کیلوگرم پس از استراحت در دور اول در دور دوم مقابل کیت گاوین از آمریکا در سه تایم با نتیجه ۹ بر ۶ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر مقابل شریف اف از آذربایجان حسین زاده از دور رقابتها کنار رفت.

در همین وزن اسماعیل نجاتیان نیز پس از استراحت در دور نخست در دور دوم حاجی علی جان اف از آذربایجان را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد. وی در دور سوم نیز پترو گانف از بلغارستان را با نتیجه ۵ بر ۴ شکست داد اما در دیدار نیمه نهایی مقابل جک هربرت از آمریکا دارنده مدال نقره جهان با نتیجه ۳ بر صفر شکست خورد و به دیدار رده بندی راه یافت. وی برای کسب مدال برنز مقابل گئورگی روبان از روسیه با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خورد و پنجم شد. در این وزن نوروز تمرزاف از آذربایجان و جک هربرت از آمریکا اول و دوم شدند.

در وزن ۹۶ کیلوگرم جعفر دلیری پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با ضربه فنی مقابل ختاگ گازیموف کشتی گیر سرشناس آذربایجانی شکست خورد. اما با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال دلیری برای کسب مدال برنز مقابل گئورگی گوگشیلیدزه کشتی گیر مطرح گرجستانی با نتیجه ۲ بر صفرشکست خورد و پنجم شد. در این وزن ختاگ گازیموف و جمال الدین ماگمومداف از آذربایجان به ترتیب اول و دوم شدند.

محمدرضا آذرشکیب در وزن ۱۲۰ کیلوگرم در دور نخست، داویت اوتیا شویلی از گرجستان را در دو تایم با نتیجه ۴ بر صفر شکست داد و در دور دوم نیز انتقام شکست در رقابتهای آسیایی هند را از مرید موتالیموف کشتی گیر قزاقستانی و دارنده مدال برنز المپیک گرفت و با نتایج یک بر یک و ۳ بر صفر این حریف را شکست داد.

وی در دور سوم جوس کابا از اسپانیا را با نتیجه ۷ بر صفر شکست داد اما در دیدار نیمه نهایی مقابل تراول دلاگنف از آمریکا با نتیجه ۲ بر صفر شکست خورد و برای کسب مدال برنز امشب مقابل علی عیسی اف کشتی گیر مطرح آذربایجانی با نتیجه ۲ بر صفر شکست خورد و پنجم شد.

سید احمد رسولی در همین وزن پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل لس زیگمان از آمریکا در دو تایم و با نتیجه ۸ بر ۳ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر مقابل فاتح چاکر اوغلو کشتی گیر مطرح ترک رسولی از دور رقابتها کنار رفت. در این وزن فاتح چاکراوغلو از ترکیه و تراول دلاگنف از آمریکا اول و دوم شدند.

تیم ایران در این رقابتها در وزن ۵۵ کیلوگرم نماینده ای نداشت. در این وزن یاساهیرو اینابه از ژاپن و نریمان اسرافیلوف از روسیه اول و دوم شدند.

به نفرات اول تا سوم اوزان مختلف این رقابتها به ترتیب ۱۰، ۵ و ۳ هزار دلار جایزه نقدی تعلق گرفت.

کشتی گیرانی از ۱۷ کشور مطرح دنیا از جمله ایران، روسیه، اوکراین، آمریکا، بلغارستان، گرجستان، ترکیه، قزاقستان و ژاپن در این رقابتها حضور داشتند.

فرنگی کاران کشورمان نیز روز یکشنبه ۲۷ تیر ماه به مصاف حریفان خود می روند.

تیمهای کشتی آزاد و فرنگی کشورمان که خود را برای حضور در رقابتهای جهانی مسکو در اواسط شهریورماه آماده می‌کنند، در این تورنمنت بین المللی حضور دارند.