نمایشگاه عكس «تهران -مستند» با آثاری از بهمن جلالی ، كاوه گلستان، رعنا جوادی، جاسم قضبانپور، مجید بختیاری، آیدین رحیمی، تهمینه منزوی، مزدك عیاری، مهدی وثوق‌نیا، پیمان هوشمندزاده و محسن یزدی‌پور به كوشش آرش حنایی از روز جمعه ۲۵ تیرماه در گالری «آران» به نمایش در می‌آید.

آرش حنایی كه جمع‌آوری این عكس‌ها را برعهده دارد،درباره‌ی این نمایشگاه توضیح داد:این نمایشگاه مجموعه‌ای از آثار عكاسان مستند اجتماعی با موضوع شهر تهران است كه طی ۴ دهه اخیر عكاسی شده است.

به گفته‌ی او، مجموعه‌ی آثاری از زنده‌یاد بهمن جلالی كه حدود سال ۸۶ به عنوان آخرین كارهای این هنرمند از شهر تهران عكاسی شده است، عكس‌هایی از میدان هفت‌تیر را به نمایش می‌گذارد.

حنایی توضیح داد: مجموعه عكس‌های زنده‌یاد كاوه گلستان نیز پیش از انقلاب و حدود سال‌های ۵۶ از محله‌ی «حلبی‌آباد» عكاسی شده و در این نمایشگاه در معرض دید قرار می‌گیرد. جاسم قضبانپور نیز مجموعه‌ای از عكس‌های مربوط به بمباران‌های تهران را كه پیش از این در كتاب «آسمان و زمین» به چاپ رسیده است را در این نمایشگاه عرضه خواهد كرد و در كنار او رعنا جوادی نیز مجموعه عكس‌های انقلاب ۵۷ در تهران را به نمایش می‌گذارد.

این هنرمند جوان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سایر هنرمندان شركت كرده در این نمایشگاه اشاره كرد و افزود: عكس‌های مجید بختیاری از محله ‌«عودلاجان و چاله میدان»، عكس‌های آیدین رحیمی از نقاشی‌های دیواری شهر تهران، عكس‌های تهمینه منزوی از پیاده‌روهای خیابان انقلاب، عكس‌های مزدك عیاری از زغال‌سنگ‌فروشان خیابان آهنگ از دیگر كارهای این نمایشگاه محسوب می‌شود.

آرش حنایی گفت: مهدی وثوق‌نیا نیز مجموعه‌ای از عكس‌های خود از بازار كفش خیابان «سید ولی» را به نمایش می‌گذارد و پیمان هوشمندزاده نیز مجموعه‌ای از پرتره‌نگاری‌های حاجی‌فیروز را ارایه خواهد كرد.

به گفته‌ی وی، محسن یزدی‌پور آخرین هنرمندی است كه در این نمایشگاه با نگاه به تعدادی از عكس‌های مستند زنده‌یاد پاكزاد كه در دهه ۳۰ از شهر تهران تهیه شده است، مجددا همان موقعیت‌ها را عكاسی كرده و هر دو عكس را به صورت مقایسه‌ای در كنار هم به نمایش می‌گذارد.

حنایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو خاطرنشان كرد:با برپایی این نمایشگاه قصد داشتیم بازنگری دوباره‌ای به عكاسی مستندو اجتماعی داشته باشیم، چه بسا كه در سال‌های انقلاب و جنگ تحمیلی این عكاسی رونق چشم‌گیری داشت و گالری‌ها مملو از عكس‌های این حوزه بودند، در آن سال‌ها عكاسی مستند خیلی پویا ، حركت می‌كرد.

این هنرمند عكاس ادامه داد: می‌خواستیم با برپایی این نمایشگاه این سوال را مطرح كنیم كه آیا عكاسی مستند دوباره به گالری‌ها بر می‌گردد؟ ما در این نمایشگاه با همان تعاریف كلاسیك از عكاسی مستند و ارایه عكس‌ها در قالب یك مجموعه كه در عین حال دو ویژگی استناد و ثبت‌كردن را در دل خود دارند، دست به انتخاب زده‌ایم و هر هنرمند حداقل ۶ تا ۹ فریم عكس را در این مجموعه به نمایش می‌گذارد.

او هم‌چنین درباره‌ی احتمال ادامه‌داشتن این نمایشگاه در قالب پروژه‌هایی مشابه گفت: متاسفانه عكاسی مستند در قیاس با سایر شاخه‌های هنرهای تجسمی فروش ندارد. اما امیدواریم این نمایشگاه‌ها ادامه پیدا كند و مردم نیز به مرور عادت و علاقه به خریداری عكس مستند را پیدا كنند.

آرش حنایی اذعان داشت: با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی عكاسان مستند تشویق می‌شوند و اگر امكان چاپ كتابی از عكس‌های خود را ندارند، حداقل می‌توانند كارهایشان را در نمایشگاه‌های عمومی به معرض دید بگذارند. در كنار این اتفاق سایر مراكز مرتبط همچون فروشگاه‌های تجهیزات عكاسی و یا مراكزی مثل شهرداری باید به كمك عكاسان این حوزه بیایند و بخشی از هزینه‌های برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را تقبل كنند تا این عكاسی از میان شاخه‌های دیگر هنرهای تجسمی حذف نشود.

وی در پایان گفت: سندیت تصویری این شاخه از عكاسی به قدری اهمیت دارد كه باید آرشیویی تصویری از آن تشكیل شود. از این رو همزمان با برپایی این نمایشگاه كاتالوگ ۲۴ صفحه‌ای منتشر كرده‌ایم كه در هر صفحه آن عكس‌های این مجموعه در كنار مصاحبه‌، یادداشت و توضیحات عكاس درج شده است.

گفتنی است: این نمایشگاه روز جمعه ۲۵ تیرماه در گالری آران افتتاح می‌شود و به مدت یك ماه ادامه دارد.