تاسیسات برق كشور به دلیل رشد قابل توجه مصرف و بالا بودن دمای هوا در معرض خطر جدی قرار دارد.

مدیر كل دفتر تولید شركت توانیر ضمن اعلام مطلب فوق در گفت‌وگو با ایلنا افزود: مصرف برق در روزهای اخیر به دلیل گرمای شدید هوا بسیار بالاست و تداوم این روند تاسیسات برق كشور را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

حسن منصوری گفت: ما از مردم می‌خواهیم كه در این وضعیت به كمك ما بیایند. این گرما كه در طول هفتاد سال گذشته بی‌سابقه بوده است مانند سیل و زلزله می‌ماند و باید حتما برای رفع مشكل و مدیریت بحران اقدام كرد و اقدامات بدون كمك مردم هیچ ثمری ندارد.

او افزود: دمای هوا دیروز در شهر خوی كه شهر بسیار خوش آب و هوایی است ۴۳درجه گزارش شده است. در یزد در ساعات پایانی روز دمای هوا به ۴۷درجه رسیده و این وضعیت نشان می‌دهد كه ما در یك تابستان عادی قرار نداریم.

او میزان مصرف برق در روز گذشته را ۴۰ هزار و ۷۰۰ مگاوات اعلام كرد و گفت: میزان مصرف برق در گرم‌ترین روز مرداد ماه سال قبل ۳۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات بوده است كه این آمار نشان دهنده رشد ۸.۵ درصدی است.

اوادامه داد: مصرف برق در تهران كه بیش از حد بالا رفته و حتی آمار رشد ۳۰ درصدی نیز اعلام شده است.

شركت توانیر در نظر دارد بزودی اطلاعیه‌ای منتشر كند و همكاری مردم را طلب كند چرا كه با این وضعیت همه تاسیسات ما در معرض خطر است.

او در توضیح این مطلب افزود: دمای هوا به حدی بالاست كه روغن درون ترانس‌ها جوش می‌آید. مردم باید قبول كنند كه در این موقعیت بحرانی به ما كمك كنند. مصرف آب نیز به دلیل پمپاژ مصرف برق را در پی دارد.

او در پاسخ به این سئوال كه توان تولید برق در كشور در چه حدی است، گفت: ما در بخش تولید كمبودی نداریم اما تجهیزات ما توان پاسخ دادن به این حجم مصرف را ندارد. ما در سال جاری با مدیریت صنایع و طبق توافقاتی كه با این بخش انجام دادیم و زمان بندی تعطیلات تابستانی كارخانه‌ها توانسته‌ایم ۲هزار مگاوات مصرف برق را با مدیریت كاهش دهیم. به عبارت دیگر اگر این اتفاق نمی‌افتاد الان مصرف برق كشور به ۴۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات می‌رسید كه فعلا به دلیل همكاری كارخانه‌ها و صنایع چنین اتفاقی رخ نداده است اما تامین همین میزان برق مصرفی كه از ۴۰ هزار مگاوات فراتر رفته برای ما مشكل ساز است.

او در توضیح علت قطع مكرر برق در برخی نقاط تهران در روز گذشته گفت: وقتی بار شبكه افزایش می‌یابد برخی پست‌ها طبیعتا از مدار خارج می‌شوند و قطعی برق پیش می‌آید.

او گفت: مردم توجه كنند كه همان طور كه در زمان زلزله و سیل و ... كشور نیازمند همیاری و همكاری جمعی است برای مدیریت این گرما نیز نیاز به همكاری مردم احساس می‌شود.