وزیر نیرو با تاكید بر این كه وزارتخانه‌اش تلاش دارد فرهنگ خاموشی را از برق در كشور حذف كند، تصریح كرد: برای تابستان خاموشی نخواهیم داشت، اما برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است تا مصرف و تولید بخوبی مدیریت شود و از تابستان گرم امسال بخوبی عبور كنیم.

مجید نامجو روز گذشته در جمع خبرنگاران افزود: تابستان امسال تابستانی گر م است. امسال گرما ۲ ماه زودتر از سال‌های قبل آغاز شد و به همین دلیل مصرف آب و برق در كشور افزایش یافته است.

وی در خصوص دلایل فنی برخی خاموشی‌ها در بعضی نقاط كشور از جمله تهران گفت: مشكلی در زمینه تولید و توزیع برق در كشور وجود ندارد، بلكه به دلیل افزایش بیش از اندازه مصرف برق در برخی نقاط شبكه دچار افت فشار می‌شود و ما مجبور می‌شویم برای آسیب نرسیدن به شبكه منطقه ناشی از مصرف برق در یك نقطه كوچك، برق را قطع كنیم.

وزیر نیرو در خصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای جلوگیری از خاموشی‌ها گفت: خاموشی برنامه‌ریزی شده نداریم بلكه در دولت تدابیری اندیشیده شده كه با هماهنگی وزارت صنایع، بخشی از برق مصرفی صنایع را به روزهای كم‌مصرف منتقل كنیم.نامجو در همین حال تاكید كرد: هم‌اكنون سازمان برق كشور با تمام آمادگی توان خود را به كار بسته تا از تابستان گرم عبور موفقیت‌آمیزی داشته باشد.

وی یكی دیگر از تدابیر وزارتخانه متبوعش را استفاده از نیروگاهی برق آبی با حداكثریت ظرفیت خواند.

وی درباره وضعیت نگران‌كننده مصرف برق كولرهای گازی گفت: استفاده از این نوع كولرها در مناطقی كه رطوبت بیشتری دارند، مناسب است و استفاده از آن در مناطقی با رطوبت كم مناسب نیست و توصیه می‌شود مردم خودشان در این باره رعایت كنند.نامجو همچنین درباره قانون هدفمندی یارانه‌ها و سناریوهای پیشنهادی وزارت نیرو به دولت در زمینه افزایش قیمت آب و برق اظهار كرد: وزارت نیرو سناریوهای خود را به كارگروه تحول اقتصادی ارائه كرده و هم‌اكنون به دلیل ایفای مسوولیت توسط كارگروه در خصوص قانون یارانه‌ها، این وزارتخانه از اعلام پیشنهادهای خود معذور است.

وی در عین حال تاكید كرد: با توجه به این كه تصمیمات گرفته شده به گونه‌ای خواهد بود كه بر مردم فشاری وارد نشود، پیشنهادهای وزارت نیرو در دست بررسی است و قانون یارانه‌ها در این زمینه از نیمه دوم سال اجرا خواهد شد.

وی پیش‌بینی كرد: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها میزان مصرف برق كاهش یابد.وزیر نیرو در پاسخ به سوالی درباره رعایت صرفه‌جویی آب و برق در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی و شناسایی پرمصرف‌ها گفت: در این زمینه چند وزارتخانه از وزارت نیرو تذكر گرفته‌اند و دستگاه‌های دولتی پرمصرف برای ما مشخص هستند؛ اما نمی‌توانیم اسامی آنها را اعلام كنیم. وزیر نیرو در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران، با اشاره به تكلیف اجرای جداسازی كنتورهای آب در قانون هدفمندی یارانه‌ها تصریح كرد: براساس تحقیقات به عمل آمده فقط ۵ درصد مشتركان مستقر در آپارتمان‌ها می‌توانند از چنین مزیتی بهره‌مند شوند و امكان جداسازی در همه ساختمان‌ها وجود ندارد.

● مژدگانی برای پرمصرف‌ها !

پیش از این گفته شده بود ۱۵ تیر ماه روز آغاز اعمال جریمه برای مشتركان پرمصرف برق خواهد بود؛ اما مجید نامجو، وزیر نیرو روز گذشته در پاسخ به سوالی اعلام كرد كه این جریمه اجرا نخواهد شد.نامجو دلیل عدم اجرای تصمیم از قبل اعلام شده را تقاضای مستندات آن از سوی رئیس جمهور اعلام كرد و گفت: قرار است رئیس جمهور با جمع‌بندی تمام نظرات كارشناسی، این مجوز را صادر و ابلاغ كند.وزیر نیرو تاكید كرد: این افزایش تعرفه برق مشتركان پرمصرف جدای از بحث قانون هدفمندی یارانه‌هاست و وزارت نیرو نیز باید مطابق هرگونه قانون برای اعمال جریمه حركت كند. طبق اعلام مسوولان ارشد وزارت نیرو ۳۰ درصد برق مصرفی كشور توسط دهك آخر جامعه یعنی دهك دهم كه قشر ثروتمند جامعه است، مصرف می‌شود. در حال حاضر در برخی نقاط از جمله شهر تهران به دلیل مصرف بیش از اندازه و فشار به نیروگاه‌ها خاموشی و قطع برق وجود دارد، آیا لازم نیست اهرم جدی‌تری همچون افزایش قیمت اقشار ثروتمند برای جلوگیری از مصارف بی‌رویه این انرژی به كار گرفته شود؟

زیبا اسماعیلی