منطقه برق بوعلی در معاونت اجرایی شمالشرق شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ موفق شد با اعمال برنامه های مدیریت مصرف برق به ویژه توزیع لامپ کم مصرف در بین مشترکان؛ بخش عظیمی از تعهدات خود را در راستای کاهش پیک بار محقق سازد.

مهندس حسین امینیان،مدیر منطقه برق بوعلی درگفتگویی اختصاصی با روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به توزیع ۵۲۰ هزار شعله لامپ کم مصرف از تیرماه سال گذشته تاکنون گفت: طبق بررسی های دفتر مدیریت مصرف برق ستاد راهبردی توزیع یک میلیون شعله لامپ کم مصرف کاهش ۳۰ مگاواتی مصرف در پیک بار را در بر دارد از این رو با توزیع ۵۲۰ هزار شعله لامپ کم مصرف، این منطقه موفق شد کاهش ۱۵مگاواتی مصرف برق در پیک بار را محقق سازد.

وی در ادامه شاخص ترین فعالیت های این منطقه در بخش کاهش تلفات را تعویض ۵هزار و ۱۳۹ دستگاه کنتور ۳ ،۵ و ۱۰ آمپر، نصب ۱۷۰ دستگاه ساعت نجومی، احداث ۲۵ کیلومتر کابل خودنگهدار، تعویض بیش از ۵ هزار انشعاب سیمی فرسوده ،تعویض ۵۵۳ جعبه انشعاب فرسوده سیمی فرسوده، تعویض ۶ هزار و ۳۹ عدد لامپ ۱۲۵ وات بخار جیوه به سدیم و همچنین تست ۱۳ هزار و ۴۷۰ مورد لوازم اندازه گیری مشترکان عنوان کرد.

وی درخصوص فعالیت های انجام شده در بخش کاهش برق های غیرمجاز اظهار داشت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۳ میلیارد ریال از طریق شناسایی برق های غیرمجاز جذب شده و این منطقه موفق شد ۵۵%مگاوات و نزدیک به ۱۰ برابر تعهدات پیش بینی شده در خصوص برق های غیرمجاز را محقق سازد.

به گفته وی در بخش کنترل غیرمضاعف نیز ۲۶ % مگاوات ،اتصالات سست فشار ضعیف و ۲۰ کیلوولت ۷/۱ مگاوات و همچنین در بخش اتصالات سست و روشنایی معابر نیز۱/۰ مگاوات از تعهدات این منطقه تحقق یافته است.

مهندس امینیان در ادامه مهمترین اقدامات این منطقه در راستای مدیریت مصرف برق را توزیع ۲۴ هزار کتاب و بروشور به منظور نهادینه سازی فرهنگ صحیح مصرف، بازرسی ۵۳ مسجد و هیأت مذهبی به منظور کنترل مصرف، مکاتبه و بازرسی از ۶۱ سازمان دولتی،جمع آوری ۲۵ مورد روشنایی تزئینی و ۱۸ مورد ریسه کشی عنوان کرد و در ادامه درخصوص عملکرد این منطقه در بخش تعدیل روشنایی معابر اظهار داشت: با تعامل خوبی که با شهرداری این منطقه صورت گرفته است نسبت به جایگزینی لامپ های کم مصرف و LED در کلیه پارکهای این منطقه اقدام شده است.

وی از دیگر اقدامات شاخص در این بخش را مذاکره با اصناف و کسبه درخصوص مشارکت در بهینه سازی مصرف برق با استفاده از لامپ های کم مصرف عنوان کرد.و یادآور شد این طرح نیز با استقبال خوب اصناف مواجه شد و تحلیل مصارف مشترکان قبل و بعد از استفاده از لامپ ها از اثربخشی این طرح حاکی است.

وی تعدیل روشنایی بزرگراه های شریعتی،صیاد شیرازی،امام علی رسالت و تعدیل روشنایی تابلوهای تبلیغاتی از طریق جایگزینی لامپ کم مصرف را از دیگر اقدامات شاخص در این منطقه عنوان کرد.

مدیرمنطقه برق بوعلی با اشاره به تخصیص ۳۱ میلیارد ریال اعتبار به بخش های احداث،توسعه و بهینه سازی پستهای برق خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۰ درصد از اعتبارات در بخش های مذکور جذب شده است که در این زمینه می توان به طرح های بهینه سازی ساختمان پست های زمینی و هوایی، اصلاح و بهینه سازی کابل های خودنگهدار وهمچنین خطوط ۲۰ کیلوولت زمینی،تعدیل بار پست های خیابان شریعتی، قدوسی و نظام آباد و همچنین تست ۱۳ هزار دستگاه لوازم اندازه گیری و تقویت بار ۴ ترانس اشاره کرد.

مهندس امینیان در ادامه با اشاره به جذب ۵۰ درصدی اعتبارات در بخش احداث و توسعه پست های برق، نصب پست های هوایی " در حال بهره برداری "مالمیر، "میرامینی"،"ملاباقری"،"رضایی" و "نصرآبادی" و همچنین احداث ۲۴ کیلومتر کابل خودنگهدار را از جمله طرح های این بخش عنوان کرد.

وی با اشاره به فعالیت های انجام شده در حوزه بهره برداری تصریح کرد: این منطقه علاوه بر شناسایی و احیاء کابل های راکد نسبت به بازسازی ۳ درصد از جعبه های انشعاب، تعویض جعبه انشعابات فرسوده،تعدیل بار ۶۳ فیدر فشارضعیف،اصلاح ۱۳۱ مورد سیم پارگی فشار ضعیف از طریق جایگزینی کابل خودنگهدار، تعویض یک هزار و ۵۶۰ لامپ ۱۲۵ وات، شاخه زنی ۳ هزار و ۱۴۰ اصله درخت درگیر با شبکه، تعویض قفل یک هزار و ۷ دستگاه شالتر و همچنین رفع عیوب پست ها از طریق تصویربرداری حرارتی اقدام کرده است.

مدیر منطقه برق بوعلی همچنین درخصوص توسعه نواحی اقماری در این منطقه نیز گفت: ناحیه"رویان" نخستین ناحیه ای است که سال گذشته در این منطقه با هدف تسریع در خدمت رسانی به مشترکان راه اندازی شد اما هم اکنون این ناحیه در بخش بهره برداری و رسیدگی به حوادث و اتفاقات فعالتر عمل می کند.

این ناحیه در خیابان "رویان"به موازات خیابان رسالت و حوالی مجیدیه واقع شده و هم اکنون ۳۰ هزار مشترک را تحت پوشش قرار می دهد.

مهندس امینیان با اشاره به این که این ناحیه دریک سال اخیر به سیستم نوبت دهی نیز مجهز شده است متذکر شد: این منطقه در راستای خدمت رسانی به مشترکان همچنین نسبت به ایجاد یک "گیشه پذیرش فراگیر "در ناحیه برق نارمک که در محدوده منطقه برق بوعلی است اقدام کرد ه که با استقبال خوب مشترکان مواجه شده است.

مدیر منطقه برق بوعلی در بخش پایانی این گفتگو در خصوص اهمیت مهندسی ارزش در طرح ها گفت: با توجه به ظرفیت های موجود شبکه و برآورد های اقتصادی، این منطقه اجرای اثربخش هر طرح را با درنظر گرفتن جنبه های سود و زیان و همچنین نحوه بهره برداری قبل و بعد از اجرای پروژه ها مورد کنترل قرار می دهد.

وی مهمترین چالش بخش توزیع برق را قدمت شبکه، عمر بالای تجهیزات وکمبود منابع مالی و عدم تخصیص اعتبارات ویژه عنوان کرد وگفت:با توجه به شرایط بحرانی شهر تهران و فرسودگی تجهیزات توزیع برق، متاسفانه اعتبارات خاصی به منظور بازسازی و نوسازی این تجهیزات اختصاص نیافته است.

مهندس امینیان تصریح کرد: با استقلال شرکتهای توزیع و مستقل شدن توزیع برق تهران بزرگ جای بسی امیدواری بود که با توجه به شرایط خاص تهران و موقعیت استراتژیکی آن نگاه ویژه ای به کلان شهر تهران خواهد شد که متاسفانه هنوز این نگاه و رویکرد در مسئولان ایجاد نشده است.

منطقه برق بوعلی با وسعت ۱۴ کیلومتر مربع در معاونت اجرایی شمالشرق تهران بزرگ و در حوزه عملیاتی شهرداری منطقه ۷ و ۸ تهران واقع شده است. این منطقه دارای ۱۷۱ هزار مشترک و ۳۵۰ پست زمینی و هوایی است. این منطقه از شمال به بزرگراه رسالت از جنوب به خیابان به خیابان دماوند و انقلاب، از شرق به بزرگراه امام علی و از غرب به خیابان دکتر علی شریعتی محدود می شود.