با توزیع ۱۳ میلیون شعله لامپ کم مصرف و مشارکت هوشمندانه مردم تهران رشد مصرف برق در پیک بار کنترل و علیرغم رشد ۵ /۴ درصدی تعداد مشترکان، رشد مصرف برق مشترکان خانگی ۳۵/۰درصد کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در دومین سمینار مدیریت مصرف ویژه سازمان ها و ادارات عمومی با اشاره به این که در حال حاضر ۴۵ درصد از مصرف برق تهران به بخش خانگی، ۱۸ درصد به بخش تجاری و ۲۷ درصد به بخش عمومی اختصاص دارد افزود: در سال ۸۷ نسبت به سال ۸۶ مصرف برق کمتر از یک درصد رشد یافته است که این موضوع در طول تاریخ ۳۰ سال گذشته صنعت برق تهران بی سابقه بوده است.

مهندس سعید مهذب ترابی با اشاره به این که در حال حاضر ۹۰ درصد از مصرف برق تهران صرف عناصر غیرمولد می شود و ترکیب مصرف برق نیز تاثیرات اقتصادی و سیاسی خاصی را به دنبال خواهد داشت ؛خاطرنشان کرد در سال گذشته مشترکان تهرانی ۱۷ هزار میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کردند که این میزان حدود ۱۱ درصد از کل انرژی کشور را در بر می گیرد.

وی با اشاره به این که مدل رفتار مصرفی مشترکان تهرانی رفتاری متقاوت از کل کشور است افزود:هرگونه تغییر در مصارف مشترکان تهرانی منجر به تغییرات مصرف برق در کل کشور خواهد شد.

وی با اشاره به نقش سازنده سازمان ها و ادارات عمومی به عنوان مشترکان بزرگ و تاثیر گذار متذکر شد:سازمان ها و ادارات دولتی می توانند با جهت گیری و عملکرد سازنده خود نقش قابل توجهی در کاهش مصرف برق پیک بار ایفا کنند.

مهندس مهذب ترابی در ادامه با اشاره به نقش چشمگیر مدیران سازمان ها،ادارات و نهادهای عمومی درمدیریت مصرف برق، لزوم ایجاد رویکرد صرفه جویی در سازمانها، اشاعه فرهنگ صحیح مصرف و تداوم جهت گیری های مدبرانه سازمان ها در بخش مدیریت مصرف برق را ضروری عنوان کرد

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری دومین سمینار مدیریت مصرف ویژه سازمانهای اداری و عمومی با رویکرد جابجایی پیک بار اظهار داشت: رشد استفاده از اسپیلت ها و وسایل سرمایشی غیر استاندارد طی سال گذشته منجر به افزایش مصرف برق در پیک بار شده است که این موضوع در نوع خود وضعیت نامناسبی را در بلند مدت در بخش انر‍ژی برق به همراه خواهد داشت.

وی با ضروری خواندن نوآوری و خلاقیت در استفاده از منابع محدود انرژی افزود: هم اکنون ۵ تا ۲۵ درصد مصارف برق در ادارات به بخش روشنایی،۳۰ تا۵۰ درصد مربوط به لوازم و تجهیزات اداری و مابقی به بخش سرمایش و گرمایش اختصاص دارد از این رو بازنگری مهندسی مصرف برق در ادارات برای کاهش مصرف انرژی ضرورتی انکار ناپذیر است.

مهندس عبدالحمید ارسطو، قائم مقام و معاون اجرایی شمالشرق شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز در این سمینار ازمهمترین اهداف برگزاری این همایش را نهادینه سازی فرهنگ صحیح مصرف،برنامه ریزی در جهت کاهش پیک بار و همچنین مشارکت و همسویی سازمان های اداری وعمومی به عنوان مشترکان بزرگ این شرکت در بهینه سازی مصرف برق عنوان کرد وافزود: در این سمینارضمن تبیین مهمترین راهبردهای شرکت در ارتباط با بهینه سازیمصرف برق نقش سازمانهای اداری در مصرف بر ق و روشهای اصلاح الگویمصرف،جابجایی ساعت پیک بار سازمانهای اداری به منظور کاهش پیک بار وهمچنین بررسی مولفه های تشکیل دهنده بهای انرژی و روشهای مدیریت هزینه برق مصرفی تبیین خواهد شد.

وی با اشاره به نقش تاثیر گذار مشترکان اداری و عمومی در کاهش پیک بار و مصرف برق خاطرنشان کرد: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این سمینار با دعوت از ۶۰۰ مشترک با قدرت قرارداری بیش از ۲۵۰ کیلو وات ساعت تلاش خواهد کرد از طریق تعامل سازنده، توجیه سازی مشترکان، تبادل نظر و ارائه راهکار های مناسب جهت کاهش مصرف و مدیریت هزینه های مصرفی برق مشترکان مذکورا قدام کند.

گفتنی است در پایان این سمینار ضمن تجلیل از ۱۰ سازمان برتر که در زمینه مدیریت مصرف انرژ‍ ی‍ نقش فعال و تاثیر گذاری را ایفا نمودند به رسم یاد بود به آنها لوح تقدیر اهدا شد.

این سازمانها عبارتند از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،مجتمع قضایی شهید محلاتی، سازمان شهرداری های کشور، بنیاد مستضعفان و جانبازان، وزارت آموزش وپرورش، وزارت ارشاد اسلامی، موسسه بین المللی زلزله شناسی، سازمان بنادر وکشتیرانی، سازمان نقشه برداری کشور و سازمان انتقال خون.

یادآور می شود دومین سمینار مدیریت مصرف ویژه سازمانهای اداری- عمومی صبح روز یکشنبه، چهارم بهمن با حضور دکتر تمدن، استاندار تهران، مهندس فتاح، مدیر عامل برق منطقه ای تهران ، نمایندگان سازمانها و ادارات عمومی و با همکاری معاونت اجرایی شمالشرق شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در سالن اجتماعات مجموعه فرهنگی-ورزشی نیروگاه طرشت برگزار شد.