به تازگی شهروندان با دریافت قبض‌های جدید آب با عنوان تبصره ۳ برخورد كرده‌‌اند كه به مبلغ آب‌بهای پرداختی آنها افزوده است و مسوولان امور آب آن را مشاركت مردم در طرح‌های آب و فاضلاب می‌نامند.

در چند ماهه اخیر حدود ۱۰ درصد به مبلغ قبض آب مشتركان اضافه شده است. محمدرضا عطارزاده، معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو در گفتگو با خبرنگار ما در این باره می‌گوید: این مبلغ با توافق وزارت نیرو و شورای شهر در جهت اجرای تبصره ۳ قانون مصوب ۷۷ مجلس با عنوان «قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبكه‌‌‌های آب شهری» از مردم دریافت می‌شود.وی اضافه می‌كند: این مبلغ پس از تصویب به طرح‌های ضروری كه اعتبارات دولتی پاسخگوی آنها نیست، اختصاص می‌یابد.

به گفته عطارزاده این قانون در چند استان از جمله خراسان، اصفهان و فارس و در تهران هم در چند ماهه اخیر اجرا شده و به همین دلیل مردم تازه متوجه آن شده‌اند.

عطارزاده پیش از این نیز در این باره گفته بود، با اجرای این قانون اگرچه تغییری در تعرفه‌های آب تا قبل از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها، ایجاد نخواهد شد، اما وزارت نیرو با همكاری شورای شهر، مشاركتی از طریق مردم برای اجرای طرح‌های خود در نظر گرفته است.

براساس این گزارش، وزارت نیرو قبلا نیز براساس اجرای همین قانون ۱۰ درصد آب‌بهای پرداختی را با عنوان انشعاب فاضلاب از مردم دریافت كرده است.طبق اظهارات معاون آب و آبفای وزارت نیرو، این قانون باید بسرعت در تمام استان‌ها اجرا شود.

با این حال، در قبوض آب علاوه بر تبصره ۳، مالیات بر ارزش افزوده نیز ذكر شده است. اصغر قربانی، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران درباره اخذ این مبلغ می‌گوید: حدود ۱۰ درصد از آب‌بها به عنوان مالیات بر ارزش افزوده در قبوض آب از مردم دریافت می‌شود.