در حالی مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران از افزایش نیترات آب تهران خبر می‌دهد كه وزیر بهداشت در روزهای اخیر با اشاره به برگزاری جلساتی در مورد بررسی وضعیت آب تهران گفته بود اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته و وضعیت آب تهران این هفته به مردم اعلام می‌شود؛ چرا كه نباید مردم در سرگردانی به سر ببرند و خوشبختانه وزارت بهداشت وزارتخانه‌ای است كه مردم آن را قبول دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرفصل موضوع آلوده بودن آب تهران ابتدا در شورای شهر تهران آغاز شد كه در آن جلسه به آثار مضر آن بر جنین و اینكه توصیه می شود مردم آب معدنی مصرف كنند توجه شد، هرچند كه طرح این مسئله با رد این موضوع از سوی وزارتخانه‌های نیرو و بهداشت مواجه شده بود اما در حال حاضر به نظر می رسد موضوع نیترات بیش از حد در آب مسئله‌ای نیست كه بشود به راحتی از كنار آن عبور كرد.

با این حال محمدرضا محمودی، مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در این مورد توضیح داد: پدیده افزایش نیترات بیش از حد مجاز هنگامی رخ می‌دهد كه بارندگی كم بوده و برداشت از آب‌های زیرزمینی افزایش یابد.خشكسالی و بارندگی كم در طول سال جاری احتمال رخ دادن پدیده نیترات را می‌دهد چرا كه هر چقدر آب موجود در حوزه‌های زیرزمینی بیشتر شود میزان نیترات نیز كاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی توسط تهرانی‌ها پدیده دیگری را نیز باعث شده كه آن فرونشست زمین است.

● فرونشست ۵۰ متری در محدوده جنوب غرب تهران

مدیركل مدیریت بحران استانداری تهران اعلام كرد: در قسمت‌های جنوب غرب تهران در محدوده مهرآباد به سمت جنوب غرب، به دلیل برداشت بی‌رویه از سبد آب‌های زیرزمینی شاهد شكننده شدن زمین هستیم.

محمودی افزود:‌این مسئله باعث فشرده شدن لایه‌های زمین به روی هم شده و سطح زمین را پایین می‌آورد به همین دلیل در قسمت‌هایی از منطقه حتی تا ۳۰ سانتی‌متر فرونشست خطرناك رخ داده است.

وی در پاسخ به این سئوال كه آیا شهرداری در رابطه با فرونشست زمین این منطقه اقدامی كرده یا خیر، گفت: این فرونشست به صورت یك نقطه نیست در زمینی با وسعت بالا رخ داده كه به راحتی قابل مشاهده نیست. عكس‌های موجود در ستاد مدیریت بحران حكایت از فرونشست به قطر ۵۰ متر هم دارد كه گویا سنگ آسمانی با آنجا برخورد كرده است.

محمودی با هشدار نسبت به این موضوع كه فرونشست زمین باعث ایجاد سیل به دلیل فرو رفتن كمتر آب به زمین می‌شود گفت:‌این فرونشست پدیده افزایش نیترات آب چاه‌های تهران را نیز سبب می‌شود.

محمودی ضمن ابراز نگرانی از ایجاد چنین فرونشست‌هایی در مناطق حساس و پرجمعیت تهران به مردم توصیه كرد تا حدالامكان در مصرف آب صرفه‌جویی كنند.