شاید برای بسیاری از خوانندگان جالب باشد که بدانند کشتی گیران ترکیه چه در آزاد و چه در فرنگی از مسابقات المپیک در ادوار گذشته ۴۳ مدال کسب کرده اند که ۲۳ عدد از انها طلا بوده است.

تركیه پس از نشیب و فراز های بسیار و گذشت سالها، در جهانی رشته آزاد که در سال ۱۹۹۴ استانبول برگزار شد به مقام قهرمانی رسید و از آن سال به بعد تقریبا به یک قدرت درجه دوم تبدیل شد، اما در سال ۱۹۹۹ در انکارا ترکها با استفاده از میزبانی تا حدودی به اعتبار گذشته خود نزدیك شدند که ماحصل ان کسب مقام دوم تیمی در وطنشان بود .

البته ترکها دربازی های المپیک طی سالیان گذشته بد کار نکرده اند که کسب مدال طلای محمود دمیر در سنگین وزن سال ۱۹۹۲ در المپیک بارسلونا، کسب مدال برنز توسط آیدین پولاتچی در سال ۲۰۰۴ آتن در وزن ۱۲۰ كیلوگرم و کسب مدال طلای شاهین رمضان در سال ۲۰۰۸ پکن در وزن ۶۶ کیلو گرم و همچنین مدال برنز آدام برکت در سال ۲۰۰۰ سیدنی در وزن ۷۴ کیلو گرم نشان ازتوجه ترکها به المپیک دارد .

اگر بخواهیم ترکیه را با کشور خودمان ایران در زمینه ورزش مقایسه كنیم، شاید با ساختاری کاملا شبیه به هم روبرو شویم، مردم ترکیه کشتی را بسیار دوست داشته و شدیدا تحت تاثیر فوتبال قرار گرفته اند و در وزنه برداری هم اسطوره های فراوانی داشته و تکواندو هم در ان کشور رشد نموده است در عین حال کشتی در پوست و خون ترکها و جوانان ترکیه جریان داشته است.

آنها نیز مانند ما دارای کشتی های سنتی مخصوص به خودشان ملقب به روغنی هستند و دارای بزرگانی چون احمد اییک و مصطفی داغستانلی و یاشاردوغو که به نوعی تختی انها محسوب می شود هستند.

شاید تفاوت اصلی بین کشتی ایران و تركیه را بتوان در حضور کشتی گیران روسیه و یا شوروی سابق در ترکیب تیم تركیه دانست، جاییکه بزرگانی چون رمضان ایربیخانوف ( شاهین رمضان ) یا ادام برکوف ( ادم برکت ) برای کشور ترکیه افتخار افرینی نموده اند که کشور ما هرگز در این زمینه اینگونه عمل ننموده است.

با این حال ترکها امسال در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ هرنینگ دانمارک با تیم جوان شده ای پا به این مسابقات گذاشتند و در وزن ۵۵ کیلو گرم از سزار آق گول استفاده كردند که تا قبل از مسابقات تردیدی بر استفاده از وی در ترکیب تیم بود و کار به جایی رسید که عنوان شد احمد پکر قهرمان جوانان جهان در وزن ۵۰ کیلو گرم نیز به صورت غیر رسمی به عنوان نماینده آنها معرفی شد.

این درحالی است كه ترکها در آخرین لحظات سزار را که در مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ پس از جمال اوتارسلطانوف به نشان نقره مسابقات دست یافته بود روانه مسابقات کردند واو هم الحق و الانصاف جواب آنها را با کشتی های خوب خود داد و توانست با پیروزی بر ویکتور لبدوف روس صاحب مدال نقره مسابقات شود .

در وزن ۶۰ کیلوگرم ترکها به جای استفاده از فاتح اوداباشی کشتی گیر کهنه کارشان از هاکای گورل کشتی گیر ۲۳ ساله ای که بزرگترین عنوانش کسب مقام سومی در مسابقات دانشجویان جهان در سال ۲۰۰۸ بود استفاده کردند که در دور اول مسابقات مغلوب کشتی گیر کره ای شد و از جدول مسابقات کنار رفت .

در وزن ۶۶ کیلو گرم ترکها از ایلخان محمد که در آستانه مسابقات جانشین قهرمان المپیک ۲۰۰۸ یعنی شاهین رمضان شده بود استفاده کردند که الحق او خوب کشتی گرفت که با سه پیروزی در مقابل کشتی گیران کانادا و مغولستان و آلمان در مرحله نیمه نهایی مغلوب کشتی گیر جوان کشورمان مهدی تقوی شد و از رفتن به فینال مسابقات باز ماند و در کشتی برای کسب مقام سوم مسابقات به کشتی گیر کشور قزاقستان اسپریندوف باخت و به مقام پنجم مسابقات رسید.

در وزن ۷۴ کیلو گرم ترکها الدر کوسکان قهرمان جوانان اروپا در سال ۲۰۰۸ را جایگزین انجین فیرات كردند که از بد حادثه در دور اول مغلوب قهرمان مسابقات یعنی دنیس چارگوش شد و جهت کسب مدال برنز به کشتی گیر چینی باخت .

در وزن ۸۴ کیلو گرم کاپیتان تیم کشتی ترکیه یعنی گوخان یواشیر از بخت بالایی برای کسب مدال برخوردار بود او در دور اول با پیروزی بر کشتی گیر ژاپنی و سپس با پیروزی بر کشتی گیران اسپانیا و پورتوریکو مغلوب اندی هربرت امریکایی و برای کسب مدال برنز نیز مغلوب شریف شریف اف اذری شد تا از کسب مدال برنز نیز بازبماند.

در وزن ۹۶ ترکها صاحب دومین مدال خود در مسابقات جهانی شدند وسرهت بالچی موفق شد از اولین حضورش در وزن ۹۶ کیلو گرم صاحب مدال برنز شود که البته شانس با او هم روی آورده بود .

در وزن ۱۲۰ کیلو گرم هم رجب کار در یک کشتی سنتی برای چندمین بار مغلوب کشتی گیر ایرانی فردین معصومی شد وسپس به الکسیس مد بادزه هم باخت تا دستش از کسب مدال باز بماند و شاید دیگر هرگز به مسابقات جهانی هم اعزام نگردد.

در پایان مسابقات جهانی دانمارک ترکها با کسب ۲۷ امتیاز به مقام چهارم تیمی دنیا رسیدند با اینحال کشتی کشور ترکیه همچنان یکی از رقبای سنتی مسابقات می باشد و مسوولان کشتی این کشور به کشتی به دید رشته مدال آور در بازی های المپیک نگاه می کنند و برپایی لیگ در تمامی رده های سنی در کشور ترکیه و همچنین مسابقات مختلف رده های سنی موید این ادعاست.

با این حال ترکها در مسابقات جوانان جهان که در دو سال گذشته میلادی در کشور خودشان برگزار شد توفیق چندانی نداشتند و با کسب تنها یک مدال طلا توسط احمد پکر در وزن ۵۰ کیلو گرم و کسب دو مدال برنز توسط محرم ارشاهین در وزن ۸۴ و فاتح یاشارلی در وزن ۹۶ کیلو گرم به مقام پنجم تیمی دست یافتند که این شاید به سیاست اشتباه سردمداران کشتی این کشور برگردد.

امیرتوكلیان كارشناس ارشد علوم ورزشی و مربی سابق تیم ملی

احمدرضا انصاری