به گزارش خبرگزاری ایلنا مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان هرمزگان ضمن اعلام مطلب فوق در جمع نمایندگان رسانه های گروهی افزود: این آب شیرین کن با برآورد هزینه یک تریلیون ریال و ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار متر مکعب آب در شبانه روز توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

حسین خادمی احداث آب شیرین کن ها و شیرین سازی آب دریا را در استان هرمزگان با توجه به محدودیت منابع آبی این استان، مهم خواند و گفت: هم اکنون آب مورد نیاز ساکنان ۱۴ جزیره موجود در آب های خلیج فارس نظیر هنگام، لارک، تنب بزرگ و کوچک، لاوان، هندورابی و ... از طریق آب شیرین کن تامین می شود.

به گفته وی، هم اکنون روزانه ۱۷ هزار متر مکعب آب از طریق آب شیرین کن و شیرین سازی آب دریا تامین و در اختیار مصرف کنندگان استان قرار می گیرد.

او با بیان آنکه شرکت آبفای استان هرمزگان از شرکت های پیشرو در واگذاری امور به بخش های غیر دولتی است، اضافه کرد: تمامی ظرفیت های ایجاد شده در خصوص آب شیرین کن با مشارکت ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی انجام شده است.

او گفت: این استان از سال ۷۶ تاکنون طولانی ترین دوره خشکسالی در ۴۰ سال گذشته را تجربه و این امر فشار زیادی را به منابع آب های زیرزمینی هرمزگان وارد کرده است و بر این اساس، استفاده از آب شیرین کن و شیرین سازی آب دریا از برنامه های اولویت دار آبفای استان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان در ادامه از بهره برداری از ۳۴ پروژه این شرکت در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: این پروژه ها با ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش های مختلف شامل توسعه شبکه های آب، احداث مخازن، حفر و تجهیز چاه ها، آب شیرین کن، احداث شبکه فاضلاب و ... اجرا شده است.

به گفته وی، توسعه شبکه فاضلاب استان هرمزگان نیز از برنامه های اولویت دار شرکت آبفای استان محسوب می شود و تاکنون با بهره برداری از مدول یک تصفیه خانه بندرعباس، ۵۸ هزار مشترک با جمعیت ۲۴۰ هزار نفر از خدمات این شبکه برخوردار شده اند.

اومجموع جمعیت شهر بندرعباس را افزون بر ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: تمام ساکنان شرقی و ۵۰ درصد ساکنان غربی شهر بندرعباش زیرپوشش شبکه جمع آوری فاضلاب قرار دارند.

خادمی گفت: مدول یک تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس برای ۳۲۰ هزار نفر با دبی ۱۱۷ هزار و ۵۰۴ متر مکعب در شبانه روز طراحی و احداث شده است.

وی یکی از چالش های آبفای استان هرمزگان را کمبود اعتبارات بخش فاضلاب دانست و گفت: فقدان شبکه های فاضلاب در بسیاری از مناطق مشکلات بهداشتی و زیست محیطی را برای شهروندان ایجاد کرده که امید است با تخصیص اعتبار لازم، این مشکلات در کمترین زمان برطرف شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان همچنین درخصوص فعالیت های صورت گرفته در راستای اصلاح الگوی مصرف، گفت: از ابتدای امسال کمیته اجرای فرمان مقام معظم رهبری درخصوص اصلاح الگوی مصرف در این شرکت تشکیل شده و تاکنون با اجرای فعالیت های فرهنگی، اقدام پیشگیرانه و استفاده از ادوات کاهنده مصرف، سرانه مصرف آب شهروندان استان از ۱۸۰ به کمتر از ۱۶۰ لیتر در شبانه روز کاهش یافته است.

او با بیان آنکه تمام شهرهای استان هرمزگان به جز دو شهر درگهان و سوزا از شبکه لوله کشی آب برخوردار هستند، افزود: این دو شهر از این نظر در کل کشور استثنا محسوب می شوند و هم اکنون آب مورد نیاز ساکنان این شهرها از طریق آب شیرین کن تامین می شود.

به گفته وی، پیگیری های لازم درخصوص اجرای شبکه های لوله کشی آب در این شهرها در حال انجام است و امیدواریم با اختصاص اعتبار مورد نیاز، این اقدام تا پایان سال آینده عملی شود.