هم اكنون میزان مصرف برق خانگی در ایران بیش از ۵/۲ برابر متوسط جهانی است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، كارشناس مسئول دفتر مدیریت مصرف شركت توانیر در همایش مدیریت مصرف انرژی در خانه در مازندران ضمن اعلام مطلب فوق افزود: با ورود كالاهای جدید برقی میزان مصرف برق خانگی در حال افزایش است و در صورت تداوم این وضعیت تا سال ۱۴۰۱ كشور ما از وارد كنندگان انرژی خواهد بود.

او با بیان اینكه تاكید شركت توانیر بر استفاده درست و بهینه و منطقی از برق و خارج از ساعت های اوج مصرف است گفت : هدف از اجرای طرح های اصلاح الگوی مصرف، كاهش سطح رفاه خانواده ها نیست بلكه استفاده بجا و شایسته از این انرژی پاك است .

كارشناس مسئول دفتر مدیریت مصرف شركت توانیر به عوامل مؤثر در افزایش مصرف انرژی اشاره و به استفاده از عایق در پنجره ها وسقف و كف منازل تاكید كرد و گفت: ساخت و سازهای نامناسب از جمله عوامل هدررفت انرژی و افزایش مصرف برق در ساختمان های كنونی است.

سودابه پاك نژاد مصرف انرژی در ساختمان های ایران را ۶ برابر كشورهای اروپایی عنوان كرد و گفت: بیشترین مصرف وسایل برق در خانه ها مربوط به كولرها و یخچال و فریزر است كه به ترتیب ۳۰ و ۲۶ درصد مصرف را به خود اختصاص می دهند.

او ادامه داد: همچنین ماشین لباسشویی ، لوازم صوتی و تصویری و روشنایی در ردیف های بعدی پر مصرف ترین وسایل برقی در منازل دسته بندی شده اند.

او اضافه كرد : مشتركان برق باید در هنگام خرید وسایل برقی به برچسب انرژی نصب شده توجه كنند تا میزان مصرف برق كنترل شود.

در این همایش مهندس شجاع محمودی عالمی معاون مشتركان ودرآمد شركت توزیع نیروی برق استان مازندران نیز دراین همایش به تعداد مشتركان كشور اشاره كرد و گفت: در كشور ۲۲ میلیون و ۶۱۰ هزار مشترك وجود دارد كه از این تعداد ۱۸ میلیون و ۶۰۶ هزار مشترك خانگی ، ۸۵۰ هزار مشترك عمومی ، ۱۷۴ هزار مشترك كشاورزی ، ۱۶۵ هزار مشترك صنعتی و ۲ میلیون و ۸۱۵ هزار مشترك تجاری وجود دارند.

و در استان مازندران بیش از یك میلیون مشترك از نعمت برق برخوردارند.

عالمی در بخش دیگری از سخنان خویش به دلایل اهمیت مدیریت بر مصرف اشاره كرد و افزود : مصرف انرژی در ایران در مقایسه با كشورهای دیگر بسیار بالاست و الگوی مصرف انرژی در كشور ما هیچ شباهتی با كشورهای دیگر ندارد .

وی ادامه داد: بررسی ها نشانگر آن است كه سالانه ۲۰ میلیارد دلار صرف یارانه های انرژی می شود.

عالمی خاطرنشان ساخت: آمارها همچنین بیانگر آن است كه ایران در حال حاضر در زمره بیست و پنجمین كشور پر مصرف برق در جهان است .