نكوداشت «بهمن جلالی»، گنج پیدای عكاسی ایران همزمان با چهلمین روز از خاموشی او به همت مجله‌ی‌ «عکسنامه» در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

در حالی به چهلمین روز از خاموشی «بهمن جلالی» نزدیك می‌شویم كه قرار است روز دوشنبه - سوم اسفند ماه - نكوداشت این عكاس برجسته از سوی مجله عكسنامه - كه پیش از این بهمن جلالی سردبیری آن را برعهده داشت - و باحضور جمعی از دوستان و شاگردان او برگزار شود.

این مراسم ساعت ۱۷:۳۰ روز دوشنبه در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران آغاز می‌شود و طی آن قرار است چند تن از هنرمندان و صاحب‌نظران درباره جلالی سخنرانی كنند.

همچنین گزیده‌ای از عکس‌های این هنرمند در این مراسم نمایش داده می‌شود.

بهمن جلالی متولد سال ۱۳۲۳ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته‌ی علوم سیاسی و اقتصاد است،اما عكاسی را به‌شكل تجربی آموخته است.

او مدت كوتاهی پس از پایان جنگ ایران و عراق با آژانس خبری سیپا همكاری كرد، ولی خیلی زود به‌خاطر آنچه خود او علاقه به عكاسی مستند می‌نامید این همكاری را قطع كرد.

جلالی همواره علاقه داشت، كار خود را به سبك عكاسی آماتور نزدیك كرده و از سبك‌ها و قواعد عكاسی حرفه‌یی دوری كند.

تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های تهران، هنر و دانشگاه آزاد اسلامی و مركز تحقیقات و مطالعات ارشاد از سال ۱۳۵۹ تاكنون، برگزاری بیش از ۵۰ نمایشگاه عكس در ایران، فرانسه، آلمان، مجارستان، چك‌، فنلاند و...، تاسیس عكس‌خانه‌ی ایران و سردبیری فصل‌نامه «عكسنامه» ازجمله فعالیت‌های حرفه‌یی او به‌شمار می‌روند.

«روزهای خون، روزهای آتش»، با همكاری كریم امامی، «خرمشهر»، با همكاری كریم و گلی امامی و «گنج پیدا» عكس‌هایی از دوران قاجار از جمله مجموعه‌های منتشر شده‌ی اوست.

نمایشگاه «دیوان شرق و غرب» با آثاری از بهمن جلالی خرداد ماه سال جاری در ساختمان مركزی دوسالانه ونیز برپاشد.

موزه‌ی لوور پاریس نیز طی روزهای ۲۸ آبان تا اول آذر ماه سال ۸۸ در نمایشگاهی باعنوان «عكس پاریس ۲۰۰۹» در كنار عكاسانی از ۲۳ كشور دنیا، میزبان مروری از آثار «بهمن جلالی» از سوی گالری راه‌بریشم بود.

این در حالی است كه قرار بود در بهار سال ۲۰۱۱ جایزه معتبر «سپکتروم» از سوی بنیاد فرهنگی ایالت «نیدرزاکسن» آلمان به این هنرمند عكاس اهدا ‌شود،در حالی كه او در سن ۶۵ سالگی روز ۲۵ دی ماه درگذشت.