رئیس فدراسیون كشتی با انتقاد از عدم سرمایه‌گذاری كافی در ورزش گفت: متاسفانه طی سالیان اخیر بودجه در حد قهرمانی آسیا به ما داده‌اند و البته همیشه انتظار قهرمانی در جهان را داشته‌اند.

محمدرضا یزدانی خرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به موفقیت تیم ملی كشتی فرنگی در مسابقات جهانی گفت: این نتیجه برنامه‌ریزی نه ماهه فدراسیون و كادر فنی بود كه با كار عملی و تجربه مربیان و همچنین رشادت جوانگرایی آنها حاصل شد. ما همیشه اعتقاد داشته ایم كه از قدرت‌های دنیا هیچ چیز كم نداریم و خوشحالم كه پس از سال ها در رقابت های جهانی ارمنستان توانستیم به آنچه كه حق كشتی فرنگی ایران است، برسیم.

وی ادامه داد: بارها گفته‌ بودم كه اگر امكانات جهانی برای جوانان كشتی ایران فراهم شود به راحتی می‌توانند در حد آنها ظاهر شوند. ما برای اولین بار توانستیم امكانات كافی و لازم را در اختیار كادر فنی و ملی‌پوشان قرار دهیم و نتیجه آن نیز قهرمانی در جهان بود.

رئیس فدراسیون كشتی با تاكید بر اینكه حفظ عنوان قهرمانی بسیار سخت‌تر از رسیدن به قهرمانی است، گفت: از این پس كار ما بسیار سخت‌تر از این خواهد شد، چرا كه تاریخ نشان داده كه همیشه حفظ عنوان قهرمانی و تكرار آن بسیار سخت‌تر از رسیدن به آن است.

وی با تاكید بر اینكه نیاز است نگاه‌ها به ورزش و علی‌الخصوص كشتی تغییر كند، گفت: زمانی كه حرف از رسیدن به عنوان قهرمانی و مدال آوری در المپیك و جهان می‌شود از كشتی به عنوان ورزش اول كشور نام برده می‌شود اما زمانی كه باید بودجه كافی و لازم را در اختیار ما قرار دهند نگاه‌ها به رشته‌های دیگر می‌رود و شاهد هستیم بودجه‌هایی چند برابر ما را در اختیار دیگر فدراسیون‌ها می‌گذارند. به اعتقاد من امروز بیشتر از هر زمانی نیازمند نگاه ویژه سازمان ورزش، مجلس شورای اسلامی و همچنین دولت هستیم تا با برنامه‌ریزی و سازماندهی صحیح جوانان كشور آینده‌ای درخشان را برای كشتی ایران فراهم كنیم.

یزدانی‌خرم اصلی‌ترین مشكل كشتی ایران را در شرایط كنونی عدم پشتوانه لازم برای تیم‌های ملی دانست و گفت: متاسفانه پشتوانه‌سازی و بها دادن به نونهالان، نوجوانان و جوانان هزینه‌هایی دارد كه طی سال‌های گذشته با مشكلات فراوانی نسبت به فراهم كردن آن مواجه بودیم. امیدوارم روزی برسد كه ما در هر وزن در تیم ملی بزرگسالان چهار تا پنج پشتوانه قوی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینكه بودجه‌ای كه هم‌اكنون در اختیار اكثر فدراسیون‌هاست در حد مدال‌‌آوری آسیایی است نه جهانی، گفت: ما اگر انتظار مدال‌آوری و درخشش در حد جهان را داریم باید به همان اندازه هم هزینه آن را بپردازیم. متاسفانه در طول سالیان اخیر سالانه تنها ۱۰ درصد بودجه فدراسیون‌ها افزوده شده است در حالی كه هزینه‌ها رشدی ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشته است، ما اگر مطابق با بودجه خود حركت كنیم هیچ‌گاه نمی‌توانیم در حد قهرمانی جهان به اهداف خود برسیم و همیشه مجبوریم كه بیش از بودجه خود هزینه كنیم این مشكلات بسیار زیادی را برای ما فراهم كرده است.

یزدانی خرم همچنین خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: ورزش امروز بیشتر از هر زمانی نیازمند نگاه ویژه شماست و امیدوارم شرایط كنونی را درك كرده و بودجه لازم را در آستانه سال جدید در اختیار ورزش بگذارید. ما اگر قهرمانی جهان می خواهیم باید هزینه های آن را بپردازیم. همانطور كه گفتم حفظ قهرمانی بسیار سخت تر از رسیدن به آن است و از این رو می طلبد كه با در اختیار داشتن بودجه و امكانات مناسب شرایط را برای تكرار قهرمانی فراهم كنیم.

وی در پایان در رابطه با موفقیت تیم منتخب آزاد ایران در جام یاشاردوغو گفت: البته این جام هم جام معتبری بوده و خوشحالم كه دست پر از این رقابت ها برگشتیم. ما با هدف آزمایش ملی پوشان خود در این رقابت ها شركت كرده بودیم و البته نتایج رضایت بخشی هم حاصل شد.