سومین جشنواره سراسری عكس «ما می‌توانیم» در سالن اجتماعات سوره خانه عكاسان و با رونمایی از جلد دوم كتاب عكس «صنعت و هنر ایران ۲ » گشایش یافت.

رسول اولیازاده رییس خانه عكاسان در سخنانی یادآور شد: سه سال قبل حسن بنیانیان رییس حوزه هنری از من خواست تا مسابقه و جشنواره‌ای را تحت عنوان «ما می‌توانیم» برنامه‌ریزی كنم، به علاوه فعالیتی را در راستای كشف استعدادهای جوان انجام دهیم تا آنها وارد عرصه عكس و عكاسی شوند.

اولیازاده با اشاره به برگزاری سومین دوره‌ی جشنواره‌ی «ما می‌توانیم» تصریح كرد:از هزار و ۴۰۰ عكس ارسال شده به جشنواره تعدادی با نوع فراخوان مطابقت نداشت، بنابراین هزار عكس را داوری كردیم كه ۴۷ عكس به نمایشگاه راه یافت و ۴ نفر برگزیده شدند.

او درباره آثار ارایه‌ شده در نمایشگاه عكس «ما می‌توانیم» اذعان داشت: در این عكس‌ها تلاش شده است تا ایرانی سربلند به جامعه ایرانی ارائه شود، به علاوه از دیدگاه عكاسان در خارج از كشور نیز استفاده شده و آثاری از دو جشنواره قبل در كشورهای آفریقایی و اروپایی عرضه شده است. در این راستا شش نمایشگاه به‌مناسبت دهه فجر در خارج از كشور در حال برگزاری است و همكاران ما برای شناساندن عكس و تبیین هنر و توانمندی‌های ایران فعالیت می‌كنند.

در این برنامه حسن بنیانیان رییس حوزه هنری درباره عكس‌های جشنواره «ما می‌توانیم»، گفت: در تجربیاتم در زمان فعالیت در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تعداد بسیاری انسان تلاش‌گر را می‌دیدم كه برای یك پروژه زحمت می‌كشیدند و یك روز یك وزیر با یك خبر كوتاه حاصل زحمات سالیان آنها را اعلام می‌كرد و از آن می‌گذشت و من از این بابت ناراحت بودم كه چرا تلاشهای نیروهای پشت صحنه ثبت نمی‌شود.

او تاكید كرد: پیوند فرهنگ غنی، منابع زیرزمینی و پیشرفت‌های علمی ما می‌تواند تبدیل به یك تمدن بزرگ شود چون یك و نیم میلیارد مسلمان پیرامون ماست كه اگر مردم كشورهای دیگر نیز علیه دولت‌شان بتوانند انقلاب كنند و حكومت مردمی شكل گیرد، یك تمدن وسیع مسلمان مردمی شكل خواهد گرفت.

رییس حوزه هنری در بخش دیگری از سخنانش تصریح كرد:دشمن تلاش می‌كند، كشور ما را ناامن نگه دارد تا تیزهوشان ایران از كشور فرار كنند. این شرایط ایجاب می‌كند تا هنرمندان رسالت خود را درباره نشان دادن آسیب‌های جامعه انجام دهند تا این آسیب‌ها شناخته شوند و امیدواری را در نسل جوانش ایجاد كند.

بنیانیان با بیان رسالت هنرمندان در نشان دادن مشكلات و سختی‌های جامعه تاكید كرد و در عین حال گفت:باید خدمات مردم و روشنی‌ها را نیز به تصویر بكشند و از پژوهش‌ها و فعالیت‌های كشاورزان سخت‌كوش در نقاط مختلف كشور نیز تصویر بگیرند. رسالت هنرمندان این است كه در زوایای مختلف كار كنند و آنچه خودمان داریم را دوباره به تصویر بكشند و داشته‌هایمان را به رخ بكشند.

سپس از كتاب «صنعت و هنر ایرانی ۲» توسط اكبر ناظمی هنرمند عكاس رونمایی شد. این كتاب با مشاركت پتروشیمی ماهشهر با حضور ۴۰ عكاس حرفه‌ای ایران كار شده است.

رسول اولیازاده درباره این كتاب توضیح داد: در سال‌های ۸۶ و ۸۷ تعدادی از اساتید عكاسی با همكاری روابط عمومی پتروشیمی، هنرمندان در سفر اول به عسلویه و سال بعد به ماهشهر رفتند و حاصل سفر اول یك كتاب و نمایشگاه شد و حاصل سفر دوم نیز امروز در قالب كتابی رونمایی شد كه در آینده‌ی نزدیك در قالب نمایشگاه عرضه خواهد شد.

در ادامه بیانیه جشنواره «ما می‌توانیم» قرائت شد و پس از آن برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

مصطفی كاظم‌پور برنده جایزه اول، فرامرز عامل بردبار نفر دوم و مهدی حاجی‌وند نفر سوم شدند. عكس محمد محمدزاده نیز به عنوان عكس برگزیده معرفی شد.