مراسم افتتاحیه نمایشگاه و تقدیر از نفرات برتر نخستین مسابقه عکس تجسم «بصیرت» همزمان با ۹ دی ماه عصر روز گذشته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای «نیاوران» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم سید محمد حسینی‌ ازهنرمندانی كه رویداد مهم ۹ دی سال گذشته را ثبت و ضبط كردند، قدردانی كرد و گفت: ۹ دی ۸۸ پایان حوادث ناگوار بود. شاید بیگانه فكر می‌كرد می‌تواند بر مردم ضربه وارد كند، اما رودخانه‌ی زلالی از جنس مردم به راه افتاد و صمیمیت بین مردم جاری شد و مردم دانستند چه كسانی در پشت صحنه حضور دارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تشكیل اولین جلسه‌ی شورای عالی سینما اشاره كرد و افزود:به حمد الهی امروز جلسه‌ی شورای عالی سینما با حضور رییس جمهور برگزار شد، تشكیل این جلسه یعنی اینكه سینما آنقدر ارتقاء یافته است كه دكتر احمدی‌نژاد با دقت به صحبت نخبگان كشور گوش می‌كند.

وزیر ارشاد از جشنواره‌های مختلف هنری كه قرار است در ایام دهه فجر برگزار شود، نام برد و گفت: جشنواره‌های هنرهای تجسمی از ۱۲ بهمن برپا خواهد شد و خوشبختانه استقبال امسال دو برابر نسبت به دوره‌های گذشته بود كه نشان دهنده شور و نشاط در كشور است و حدودا ۲۰ هزار اثر به دبیرخانه رسیده است.

جشنواره‌های تئاتر فجر نیز امسال ۱۰۴ اثر مناسب از خارج و داخل دریافت كرده است. جشنواره‌ی موسیقی از ۲ الی ۸ اسفندماه یعنی بعد از ماه محرم برگزار می‌شود و ۴ بخش كلاسیك ایرانی، غیر ایرانی، آواز جمعی و آهنگسازی را شامل می‌شود و بعد از مدت‌ها وقفه قرار است،جشنواره موسیقی مقامی و محلی در اردیبهشت به صورت مستقل برگزار شود.

سید محمد حسینی در پایان سخنانش خطاب به هنرمندان شركت‌كننده در نمایشگاه «تجسم بصیرت» تصریح كرد:هنرمندان نباید در حاشیه باشند و باید حوادث مهم تاریخی را ثبت و ضبط كنند. از جمله اقدامی كه اخیرا برای اولین بار در تالار وحدت تحت عنوان «خیمه‌ها و نجواها» رخ داد شایسته تقدیر است.

بنا بر این گزارش، در این مراسم پیش از سخنرانی وزیر ارشاد، مهدی تدین ـ دبیر مسابقه عكس «تجسم بصیرت» در سخنانی گفت: مردم شادمان همدلی و همگامی در یك آزمون بزرگ بودند، فرقی نمی‌كرد روی برگه‌هایشان نام چه كسی را نوشته‌اند چون حضور هر شهروند، یك آری به نظام مقدس در این خاك پاك بود. همان كه امام خمینی (ره) گفته بود:«جمهوری اسلامی نه یك كلمه بیش و نه یك كلمه كم.»

وی ادامه داد: اما گویا این شادمانی مذاق آنان كه از اختلاف و كشمكش نان می‌برند و بیش از ۳۰ سال است شب‌ها خواب تسلط دوباره به این مرز پرگوهر را می‌بینند، خوش نیامد. بنگاه‌های خبر پراكنی‌شان زود دست به كار شدند، غبار شك و تردید به هوا پراكندند و در این فضا هر كس تلاش كرد دشمن را براند اما دشمن كه بود؟

تدین خاطرنشان كرد:در نهایت پرچم لبیك «یاحسین» بود كه به خیابان‌ها آمد و اشك زلال عزاداران اباعبدالله به مدد الهی غبار را شست.

دبیر مسابقه «تجسم بصیرت» در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی روند برگزاری مسابقه «تجسم بصیرت» توضیح داد: حدود ۴ هزار و ۸۵۶ اثر در زمینه‌های خبری، روایی مستند، نوآوری و تكنیك و فتوگرافیك به این دبیرخانه رسید و پس از ارزیابی آثار دریافتی توسط هیات داوران، ۹ اثر حائز تقدیر ویژه و دریافت تندیس تجسم بصیرت و ۱۰۰ اثر از ۲۲ عكاس مجوز نمایش در نگارخانه را دریافت كردند.

به گزارش ایسنا، در حاشیه‌ی مراسم افتتاحیه نمایشگاه عكس «تجسم بصیرت» نیز كلیپی تحت عنوان «خواب آشفته» كه سخنان مقام معظم رهبری و حاشیه‌ی نماز جمعه سال گذشته را در بر می‌گرفت، پخش شد.

در پایان این مراسم نیز از نفرات برتر توسط حمید شاه‌آبادی ـ معاون هنری وزارت ارشاد ـ و دكتر حسینی تقدیر شد؛ امیدصحابی، محمدرضا صفار خوش اقبال و مریم حسینی رتبه‌های اول تا سوم را كسب كردند و در بخش ویژه نیز از جواد خداوردیان، محمد عزیزی و مصطفی حق‌گوی حقیقی تقدیر شد.

در پایان نمایشگاه عكس «تجسم بصیرت» در گالری فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.