نمایشگاه "سخت مثل آب" شامل ۳۰ عکس - نقش از محمد شمس لنگرودی عصر جمعه ۳ دی ماه با حضور قابل توجه اهالی هنر و ادبیات گشایش یافت.

این نمایشگاه شامل ۳۰ عکس - نقش از شمس لنگرودی شاعر و پژوهشگر ادبی به مناسبت ۶۰ سالگی اوست که توسط علی‌محمد مسیحا گرفته شده‌اند.

با وجود فضای کوچک این نگارخانه، استقبال قابل توجهی از نمایشگاه عکس "سخت مثل آب" صورت گرفت طوری که دفتر یادبود این نمایشگاه توسط دوستداران شمس لنگرودی در همان روز افتتاحیه پُر شد.

حضور شاعران در کنار اهالی هنر عکاسی و نقاشی و گپ و گفت‌های آنها درباره ارتباط نزدیک شعر شمس لنگرودی با این هنرها از نکات قابل توجه نمایشگاه دیروز بود.

بیشتر عکس‌های این نمایشگاه، سال‌های اخیر زندگی شمس لنگرودی را بازتاب می‌دادند و تصاویری هم که از دوره جوانی این شاعر در عکس‌ها دیده می‌شد.

این عکس‌ها در ابعاد ۵۰ ?۷۰ سانتی‌متر و عموماً پرتره است و بیشتر آنها در محیط زندگی شمس لنگرودی گرفته شده است.

در برخی از عکس‌های این نمایشگاه، از تکنیک‌های نرم‌افزاری و کامپیوتری هم برای نزدک کردن عکس با نقاشی و همچنین القای ارتباط عمیق دو دوره اخیر و قدیم زندگی این شاعر و در واقع تداوم فعالیت ادبی او استفاده شده است.

این نمایشگاه تا ۷ دیماه هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در نگارخانه "آشیان نقش و مهر" واقع در میدان آرژانتین، خیابان بخارست، خیابان ۱۸، بن بست گل محمدی، پلاک ۴ برپاست.

محمد شمس لنگرودی در سال ۱۳۲۹ در محله آسید عبدالله لنگرود به دنیا آمد و در خانواده‌ای مذهبی رشد کرد. پدرش آیت الله جعفر شمس لنگرودی از روحانیان و امام جمعه لنگرود بود. او دوره دبستان و دبیرستان را در لنگرود و دوره دانشگاه را در رشت گذراند.

شمس لنگرودی اولین مجموعه شعر خود را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد اما در دهه ۶۰ بود که به عنوان شاعر معرفی شد. برخی از آثار او عبارتند از: مجموعه شعرهای رفتار تشنگی، در مهتابی دنیا، خاکستر و بانو، جشن ناپیدا، قصیده لبخند چاک چاک، نت‌هایی برای بلبل چوبی، ۵۳ ترانه عاشقانه، باغبان جهنم، ملاح خیابان‌ها، توفانی پنهان شده در نسیم (گزیده شعرها با انتخاب بهاء‌الدین مرشدی) و رمان رژه بر خاک پوک. تاریخ تحلیلی شعر نو و گردباد شور جنون نیز از جمله آثار پژوهشی این شاعر و محقق به شمار می‌رود.