معاون وزیر نیرو خبر داد: مصرف برق در سه روز نخست اجرای هدفمندی یارانه‌ها در حالی حدود ۱۱ درصد در هر شبانه روز کاهش داشت که این کاهش بدون هیچ گونه تغییرات آب و هوایی اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بهزاد دیشب در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هفت دهک جامعه با رعایت الگوی مصرف زیر چهار هزار تومان اضافه هزینه برق خواهند داشت، گفت: افزایش هزینه برق تا دهک ششم حدود ۳۶۰۰ تومان در هر ماه خواهد بود، ضمن اینکه برای هر خانواده چهار نفره این هزینه به ازای هر نفر ۹۰۰ تومان است .

بهزاد افزود: دهک هفتم با حدود ۱۰ درصد صرفه جویی فقط حدود ۴ هزار تومان اضافه هزینه برق خواهد داشت، همچنین دهکهای بعدی نیز اگر صرفه جویی حدود ۲۰ درصد داشته باشند می توانند به پله های پایین تر برسانند و از مزایای مربوط استفاده کنند .

معاون وزیر نیرو متوسط هر کیلو وات ساعت مصرف در تعرفه تجاری را ۱۲۰۰ ریال اعلام کرد و اظهارداشت: اگر واحدهای تجاری حدود ۴۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند، ۵۰ درصد از صورتحساب برق آنها کم می‌شود.

وی با اشاره به تاثیرات اندک افزایش قیمت برق در قیمت تمام شده کالاها اشاره کرد و گفت: افزایش هزینه برق به ازای تولید هر کیلو سیمان ۱۹ ریال و برای تولید یکدستگاه یخچال ۵۰۰ تومان و برای تولید یک جفت کفش فقط ۴ تومان خواهد بود.

بهزاد الگوی مصرف در بخش خانگی در فصل عادی را ۲۰۰ کیلو وات ساعت در یک ماه اعلام کرد و گفت: میانگین مصرف کشور خیلی بالاتر از میانگین جهانی است.

وی افزود:‌ ما در سال ۱۹۰ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف می کنیم که می توان ۵۰ میلیارد آن رابدون اینکه در رفاه مردم اشکالی ایجاد کند، صرفه جویی کرد.