معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: برق دستگاه‌های دولتی بعد از کلید خوردن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، بالاترین قیمت را خواهد داشت و اگر این دستگاه‌ها، بعد از تذکر و اخطار، مصرف خود را کنترل نکنند، برق آنها قطع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بهزاد در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر در خصوص قیمت برق دولتی ها با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: بر اساس طرح دولت برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در بخشهای مختلف، دستگاه‌های دولتی باید بیشترین کاهش مصرف انرژی را در سیستم خود انجام دهند؛ بر همین اساس بسیاری از دستگاه‌ها، مصارف خود را حتی تا ۵۰ درصد نیز کاهش داده اند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: با توجه به اینکه بالاترین قیمت برق برای ادارات و مراکز دولتی در نظر گرفته شده ، رئیس جمهور دستور داده است تا دستگاه‌های دولتی مصارف خود را کاهش دهند؛ چراکه کوچکترین افزایشی از لحاظ بودجه نخواهند داشت و از سوی دیگر، باید بالاترین نرخ برق را نیز بپردازند.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی باید خود را به نحوی تنظیم کنند که کمترین مصرف انرژی را داشته باشند تا برای پرداخت قبوض خود نیز با بودجه ای که افزایشی برای جبران بالارفتن قیمت برق نداشته است، بتوانند عمل کنند.

به گفته بهزاد، در جریان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، کمترین تغییر قیمت برق برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه در مورد مراکز آموزشی نیز حداقل تفاوت نرخ دیده شده و تغییر چندانی ندارد.

قطعی برق برای دولتی‌های پرمصرف

وی در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر اینکه اگر دولتی ها همچنان به مصارف خود ادامه دهند و قبوض برق خود را پرداخت نکنند، برخورد وزارت نیرو چیست، پاسخ داد: در مرحله اول، وزارت نیرو با مذاکره، تذکر، یادآوری و اخطار به دستگاه‌های دولتی وارد عمل می شود، اما اگر این دستگاه‌ها، برق مصرف کنند و پول هم ندهند، برق آنها قطع خواهد شد.

بهزاد تصریح کرد: تمامی موارد در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها برای تغییر قیمت برق آماده اجرا است و شروع اجرای این قانون، منتظر دستور رئیس جمهور است، البته اجرای این قانون در صنعت برق، بسیار ساده و شفاف پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: بسته حمایتی صنعت برق که با نظر رئیس جمهور تهیه شده، یکی از راهبردهای اساسی این صنعت است که اجرای آن آثار خیری را به دنبال خواهد داشت.

برچسبهای انرژی تقلبی بر روی کالاهای قاچاق

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین در خصوص نصب برچسب انرژی تقلبی بر روی برخی لوازم خانگی قاچاق نیز گفت: آزمایشهای سازمان بهره وری انرژی نشانگر این است که برخی از برچسبهای انرژی نصب شده بر روی برخی کالاها، تقلبی است و نتایج حاکی از آن است که برچسبی که بر روی برخی کالاها و لوازم خانگی نصب شده، با واقعیت تطابق ندارد.

وی با تاکید بر اینکه چنین موضوعی در مورد کالاهای تولید داخلی تایید شده نیست، گفت: عدم تطابق گرید تعیین شده برچسب انرژی با واقعیت، مربوط به دستگاه‌هایی است که به صورت غیراستاندارد و قاچاق وارد کشور شده و توزیع می شوند.

بهزاد گفت: حال که ارزش انرژی با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، واقعی می شود، به تبع باید دقت بیشتری در این مورد انجام شود. بر این اساس، شرکت سابا با همکاری وزارت صنایع آمادگی لازم را در این مورد فراهم کرده که تجهیزات در کارخانه و یا مبادی ورود به کشور، از سوی آزمایشگاه‌های مرجع چک شود.

تسهیلات ارزان قیمت برای لوازم خانگی کم مصرف

وی در خصوص ارایه تسهیلات برای خرید لوازم خانگی گفت: یکی از برنامه های طرح هدفمند کردن یارانه ها، حمایت از تولیدات داخلی است که بر اساس تدابیری، مصرف انرژی به حداقل کاهش یابد.

معاون وزیر نیرو گفت: بسیاری از لوازم خانگی که امروز در منازل استفاده می شوند، اگر از مبادی غیررسمی وارد شده باشند، مصرف انرژی بالایی دارند، به نحوی که گرید آنها در حد D یا G یا F است؛ در حالیکه برای بازدهی بالا باید رده مصرفی انرژی A یا B باشد.

وی با بیان اینکه بخشی از یارانه های هدفمند برای افزایش بازدهی لوازم خانگی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: طبق دستور رییس جمهور، وزارت صنایع با همکاری نیرو و سازمان بهره وری انرژی ایران برنامه ریزی هایی را صورت داده تا با ارایه تسهیلات ارزان قیمت، تعویض لوازم خانگی پرمصرف و تولید لوازم خانگی کم مصرف رونق یابد تا منجر به افزایش کارایی انرژی شود.