افزایش قیمت حامل‌های انرژی شامل حال تمامی مردم، حتی نمایندگان مجلس می‎شود. شاهد این مدعا رشد ده درصدی قیمت بهای برق منزل یکی از نمایندگان تهران است.

به گزارش خبرآنلاین، در قبض برق منزل غلامرضا مصباحی مقدم، مبلغ ۱۴۴هزارتومان قید شده است. در حالی که او در ماه گذشته ۱۵هزارتومان برای مصرف برق پرداخت کرده بود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی در گف‎وگوی مشروحی که با خبرآنلاین داشت، از اجرای نامحسوس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت بدون اعلام رسمی آن خبر داد و گفت: دولت بدون اعلام عمومی می‎خواهد کم کم قانون هدفمند کردن یارانه‏ها را اجرا کند که اثر تورمی چندانی نگذارد. اگر هدف دولت از عدم اعلام عمومی زمان دقیق اجرای قانون مذکور، این باشد، قابل قبول است.

وی با بیان اینکه اجرای نامحسوس قانون هدفمند کردن یارانه‏ها را در افزایش نرخ بهای برق در قبض‎های صادره شاهد هستیم، ادامه داد: به گونه‎ای که هزینه بهای برق برای کسانی که مشمول جریمه اضافه مصرف شدند، افزایش یافته است. قبض برق منزل خود من همیشه حدود ۱۵ هزار تومان بود. اما این بار با نرخ ۱۴۴هزار تومان صادر شده است که در آن مبلغ یارانه را صفر در نظر گرفته‎اند. یعنی هیچ یارانه‌ای برای این ماه من محاسبه نشده است. این را هم به حساب این گذاشته‌اند که در پیک ساعت مصرف برق، مصرف من بالا رفته و دیگر مشمول دریافت یارانه نمی‎شوم. به گفته وی، اگر دولت این روش را درباره تمامی مصرف کنندگان دنبال کند، هم به قانون هدفمند کردن یارانه‎ها عمل شده و هم از تورم انتزاعی دربرابر اعلام رسمی اجرای این قانون جلوگیری کرده است. اما این روش را درباره همه حامل‏های انرژی قابل پیاده کردن نیست. مثلا نسبت به بنزین و گازوئیل نمی‏توان چنین روشی را در پیش گرفت.