علیرضا الماسوندی در یكصد و پنجمین نشست شورای آب وزارت نیرو، با اشاره به شکل گیری کمیته خشکسالی در کشور، گفت: این کمیته در حال بررسی مسایل موجود و برنامه‌ریزی برای تامین آب شرب در تابستان است.

مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با بیان آن‌كه در صورت ادامه روند خشکسالی در کشور کمترین پوشش برف را در ۴۲سال اخیر شاهد خواهیم بود، افزود: با توجه به کاهش شدید نزولات جوی در پاییز امسال، احتمال بارش برف کمتری نیز وجود دارد.

الماسوندی اضافه کرد: با این فرضیه سفره‌های آب زیرزمینی و نیز جریان رودخانه‌ها در فصل بهار نیز دچار کاهش خواهند شد.

وی ادامه داد: این وضعیت در تامین آب کشاورزی و نیز آب ورودی به مخازن سدهای کشور اختلال ایجاد کرده و آن‌را دچار کاهش شدید خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، ذخیره مخازن سدهای کشور در زمان کنونی و در مقایسه با سال گذشته را نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب کمتر عنوان کرد و گفت: با توجه به حجم ذخیره آب در سد کارون ۴ آب موجود در مخازن سدهای کشور در مدت مورد نظر کاهش یافته است.

الماسوندی همچنین افزود: حجم آب موجود در سدها (با احتساب سد کارون ۴) در زمان کنونی ۱۵.۷ میلیارد متر مکعب است که پارسال ۱۴.۱میلیارد مترمکعب بوده است.

الماسوندی سپس بارش‌های محدود در استان‌های آبی و تاثیرگذار کشور را نگران کننده ذکر کرد و ادامه داد: استان‌های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و آذربایجان غربی و شرقی از کم آبی رنج می‌برند.

وی خروج بیشتر آب از سدهای کشور را در سال جاری به دلیل افزایش گرمای پاییز امسال دانست و گفت: با افزایش گرمای امسال در مقایسه با سال گذشته حجم مصرف آب شهروندان نیز افزایش یافته و در میزان آب خروجی سدها تاثیر گذاشته است.