در این سلسله نشست های ادبیات طنز ایران كه با حضور طنزپردازان كشور حلقه های رندی برگزار می شود، با استقبال مردم چهارمحال وبختیاری همراه شد.

یكی از طنزپردازان كشور در این نشست گفت: ادبیات فاخرانه ایران بی شك سرشار از طنازی ها و طنزپردازی های ادیبانه است كه جلوه ای از نگاه شوخ و شنگ مولفان آن را به رخ مخاطب می كشاند.

یوسفعلی میرشكاك افزود: ادبیات فاخرانه ایران حتی در حماسه ترین متون ادبی ایران نیز رگه های از طنز را برای ادراك مخاطب در متن باقی گذاشته به گونه ای كه این رگه های طنز را در آثار بزرگان ادبیات ایران زمین به نیكی می توان كشف و مشاهده كرد.

وی گفت: این ادبیات به گونه ای استادانه و فاخر در قالب واژگان نو به نو، به كارگرفته شده كه گویی مولف و شاعر آن را به تصویر دیده و مخاطب با خواندن اثر به راحتی آن را در ذهن خود به عنوان یك مدلول مجسم و تصور می كند.

مسوول دفتر طنز حوزه هنری كشور نیز گفت: نخستین هدف نشست های در حلقه رندان، شناسایی استعدادهای پراكنده دركشور است تا از این طریق جوانان مستعد و فعال در عرصه ادبیات طنز كشور شناسایی شود.

ناصر فیض افزود: دفتر طنز حوزه هنری علاوه بر تشكیل جلسه در حلقه رندان هر ماه جلسه ای به نام محفل رندان برپا می كند كه این جلسه به نقد مبانی طنز می پردازد و جلسه دگرخند، دیگر برنامه دفتر طنز است كه در زمینه طنز، كتاب های چاپ شده را به همراه مولف و یك كارشناس متخصص به نقد و چالش می كشد.

به گفته وی، مخاطبان شب شعر طنز در حلقه رندان از این نشست ها استقبال فراوانی می كنند و این نشست ها ارتقای سطح فرهنگ جامعه را در پی دارد.

وی گفت: این نشست ها از جمله معدود برنامه هایی است كه با استقبال گسترده ای مواجه است و این توانایی را دارد كه در عرصه طنز كشور تاثیر گذار باشد.

فیض گفت: چهارچوب طنز خوب، تاثیرگذاری در مخاطب است و باید در طنز و طنزپردازی به ظرافت های ادبی توجه كرد چرا كه در اثر ارائه شده باید مشخص شود كسی كه طنز مكتوب نوشته است، با ادبیات كهن آشناست و ازصنایع و ظرایف ادبی استفاده كرده و زیر و بم كلام را می شناسد.

رییس حوزه هنری چهارمحال وبختیاری نیز استقبال مردم از نشست طنزپردازان ادبیات معاصر ایران در شهركرد را نشانه ادب دوستی مردم این خطه از ایران دانست.

سید مهران حسینی افزود: كشف و پرورش استعدادهای جوان، حمایت و هدایت آنان در جهت ارتقای سطح دانش تخصصی طنز، در فضایی مناسب یكی از اهداف دفتر طنز در راه اندازی درحلقه رندان است.

در حلقه رندان نخستین وهمچنان معتبرترین شب شعر طنز كشور است كه به همت ابوالفضل زرویی نصرآباد كه اولین مدیر دفتر طنز حوزه هنری بود، برپا شد.

نخستین برنامه حلقه رندان در مرداد ماه ۱۳۸۰ برگزارو اینك ۹ سال است كه پیوسته یا با وقفه برگزار شده است.

ایجاد فضایی فرهنگی برای ارائه آثار طنزآمیز، كشف و پرورش استعدادهای جوان در زمینه طنز، حمایت و هدایت طنزپردازان جوان در جهت ارتقای سطح دانش تخصصی طنز، از اهداف دفتر طنز در راه‌اندازی شب‌های شعر طنز درحلقه رندان بوده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری اولین نشست در حلقه رندان با حضور یوسف علی میر شکاک،ناصر فیض و سعید بیابانکی و جمعی از شاعران استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد .

امین بسیم