بهرام عظیمی در نشست نقد و بررسی فیلم انیمیشن«بالا» (Up)، محصول مشترک کمپانی والت دیزنی و شرکت رایانه‌ای پیکسار که روز چهارشنبه ۱۰ آذر در سالن سوره حوزه هنری نمایش داده شد گفت:‌ تولیدات انیمیشنی ما به هیچ وجه قابل مقایسه با تولیدات شرکت‌های دیزنی و پیکسار نیست. انیمیشن سه بعدی ما نیز که از وضعیت خوبی برخوردار است، قابل قیاس با تولیدات انیمیشن کشورهای اروپایی است.

وی افزود: مشکل انیمیشن کشور ما کمبود بودجه نیست بلکه در زمینه فهم و شعوری که مخصوص ساخت انیمیشن‌های اینگونه است دچار ضعف هستیم و آن درک شرایط کار گروهی است که همه عوامل تولیدا را درگیر خود می‌کند. متاسفانه ما از سعه صدر کافی برخوردارنیستیم. به طوریکه با ساده‌ترین مشکل به چالشی بزرگ می‌رسیم. به طور کل ساخت انیمیشن‌های بزرگ، مستلزم برخوردار بودن از فرهنگ کار گروهی است.

عظیمی درباره وضعیت فیلمنامه‌های انیمیشن کشور توضیح داد: خوشبختانه ما فیلمنامه‌های انیمیشن خوبی حداقل در حد خودمان داریم ولی انیماتورهای حرفه‌ای که این فیلمنامه‌ها را به تولید برسانند کم داریم. خود من حتی به عنوان یک کارگردان ضعف‌های زیادی دارم. سابقه تولید انیمیشن در کشور به ۵۳ سال می‌رسد ولی در این مدت غیر از چهار یا پنج کار جشنواره‌ای، کار بهتری در این زمینه ارائه نداده‌ایم.

این کارگردان و انیماتور خاطرنشان کرد: من شاید از بسیاری از کارهای دیزنی لذت نبرم ولی شیفته تولیدات شرکت پیکسار هستم. در واقع شگرد کار پیکسار، توجه به جزئیات و استفاده از تمام آن جزئیات در طول فیلم است.

در ادامه امیر قادری منتقد برنامه گفت: در حال حاضر شرکت‌‌های تولید کننده انیمیشن در آمریکا نظیر دیزنی و پیکسار، به جایی رسیده‌اند که می‌توانند به خلق یک دنیای جدی رئال بپردازند. پیشرفت تکنولوژی را ابزاری برای هنرمند کرده‌اند که به واسطه آنها به خلق چنین دنیایی اقدام کنند و البته سرچشمه‌های فکری خودر ا نیز هیچگاه فراموش نکرده‌اند و کماکان ایده‌ها و آراء فکری و مذهبی خود را در آثارشان به کار می‌برند.

وی افزود: فیلمسازان جوان ما با بهره گیری از این مسئله که قادر به داستان پردازی و شخصیت پردازی هستند اقدام به ساخت فیلم‌های تجربی می‌کنند و از ریشه‌های خود غافل می‌شوند.

قادری فیلم‌های انیمیشن ساخت شرکت‌های دیزنی و پیکسار را مملو از آموزه‌های اخلاقی و دینی و حاوی پیام‌های خوب عنوان کرد و گفت: به اعتقاد من به قدری پیام‌های اخلاقی خوب و آموزنده در این فیلم‌ها وجود دارد که می‌توانیم در مدارس راهنمایی و دبیرستان برای بچه‌ها به نمایش در آوریم. برای مثال، فیلم «اسباب بازی ۳ » که برای بچه ساخته شده، داستان بشر و رانده شدن آن از بهشت موعود را نشان می‌دهد. در فیلم «بالا»( Up) نیز نشان می‌دهد که مهر و محبت واقعی اسارات نمی آورد.

در ادامه بهران عظیمی تا حدودی درباره روند تولید پروژه انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» که کارگردانی آن را به عهده دارد و با حضور بازیگرانی چون هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهرخیراندیش، مهتاب نصیرپور، حبیب رضایی، حسام نواب صفوی ساخته می‌شود و تهران را در سال ۱۵۰۰ شمسی به تصویر می‌كشد توضیح داد و گفت: دو سال است که مشغول ساخت این فیلم انیمیشن هستیم و احتمال دارد تا پایان سال جاری تولید آن را به پایان برسانیم. قصد داریم یک نمایش ۲۵ دقیقه‌ای از این فیلم در جشنواره فیلم فجر داشته باشیم.

در پایان نیز بخش‌های کوتاهی از فیلم «تهران ۱۵۰۰» برای حاضران در تالار به نمایش در آمد.

قصه لطیف فیلم «بالا» (Up) درباره پیرمردی است که خانه قدیمی خود را به صورت یک بالن یزرگ در‌می‌آورد و با آن به آسمان پرواز می‌کند. او در آسمان متوجه می‌شود که پسربچه‌ای مخفیانه با او همسفر شده است. این فیلم محصول مشترک کمپانی والت دیزنی و شرکت رایانه‌ای پیکسار محسوب می‌شود.