مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران اعلام كرد: به‌زودی بزرگ‌ترین سد بتنی دوقوسی جهان در ایران كلنگ می‌خورد.

علیرضا الماس‌وندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: به زودی مراسم كلنگ‌زنی سد بتنی دو قوسی بختیاری با ارتفاع ۳۳۰ متر كه به عنوان بلندترین سد دوقوسی جهان محسوب می‌شود و از هنرهای مهندسی كشور ماست، برگزار می‌شود. برای برگزاری این مراسم مقدمات كار آماده است و امیدواریم با تعیین وقتی برای حضور رییس‌جمهور، این مراسم را هرچه زودتر اجرا كنیم.

وی افزود: طبق برنامه‌های تامین آب كشور برای آماده‌سازی ظرفیت‌های پیش‌بینی شده، ۲۲ طرح سدسازی تا پایان امسال بهره‌برداری می‌شوند و امكان اضافه شدن سدهای جدید در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز وجود دارد.

او با اشاره به وارد مدار شدن فاز نخست نیروگاه كارون ۴ به شبكه برق كشور، تاكید كرد: همچنین با اتمام كامل پروژه كارون ۴ به‌زودی جشن خودكفایی سدسازی را در كشور برگزار خواهیم كرد.

الماس‌وندی از دیگر از كارهای موثر در بخش آب را افزایش طرح‌های طرح‌های آبیاری زهكشی اعلام كرد و افزود: این پروژه‌ها را با جدیت و قدرت در شبكه‌اصلی و فرعی در دست اقدام داریم كه امسال حدود ۹۰ هزار هكتار از بخش‌های اصلی را در پروژه‌های توسعه اراضی و اجرای شبكه‌ها خواهیم داشت كه این میزان دو برابر معدل سال قبل است.

به گفته او، پیشرفت در اجرای شبكه‌های فرعی هم بسیار بالا بوده است و درحالی كه سال قبل ۱۶۰۰ هكتار از این پروژه‌ اجرا شد، امسال ۳۶ هزار هكتار اجرای این شبكه‌ها را داریم كه مجموعا به همراه اجرای پروژه‌های آبیاری زهكشی اصلی بالغ بر ۱۲۰ هزار هكتار در اراضی را داریم كه در برنامه توسعه بی‌سابقه است.