مدیرعامل شركت مادرتخصصی توانیر با تاكید بر این‌كه قیمت برق با شیب ملایم و پلكانی افزایش خواهد یافت، اعلام كرد: جرایم سختگیرانه‌ای برای پرمصرف‌ها اعمال می‌شود.

همایون حائری در گفتگو با مهر با بیان این‌كه هنوز سناریوی تغییر قیمت برق در اختیار وزارت نیرو قرار نگرفته است، گفت: وزارت نیرو بسته پیشنهادی خود برای قیمت برق را در قالب هدفمندكردن یارانه‌ها به دولت ارائه داده اما هنوز قیمت برق برای ما مشخص نشده است. بر همین اساس، زمانی كه این رقم مشخص شد، در قبوض برق اعمال می‌شود.

مدیرعامل توانیر افزود: قیمت برق، آرام و با شیب ملایم و پلكانی افزایش می‌یابد، ولی مشتركانی كه الگوی مصرف را رعایت نكنند، جریمه خواهند شد.

حائری با بیان این‌كه هم‌اكنون نرخ برق در كشور بسیار ارزان است، تصریح كرد: هیچ جای دنیا برقی به ارزانی ایران ندارد. بر همین اساس برای كاهش مصرف، اعمال مدیریت مصرف ضروری است هرچند تنها مدیریت مصرف جواب نمی‌دهد و در كنار آن باید قیمت برق منطقی شود كه امیدواریم با هدفمندكردن یارانه‌ها به این هدف دست یابیم.

وی با انتقاد از تبدیل مصرف زیاد برق به عادت گفت: بالا بودن مصرف پیك روز، شبكه را دچار مشكل می‌كند. از سوی دیگر، وضعیت استفاده از كولرها نیز نگران‌كننده است؛ چراكه كولرهای گازی با توجه به مصرف بالای برقی كه دارند به‌صورت اقساط هم در اختیار مردم قرار می‌گیرد و همه جا مصرف می‌شود.

حائری با گلایه از حضور كولرهای گازی در مناطق عادی كشور گفت: امسال كولرهای گازی حداقل ۳۰ درصد مصرف پیك برق كشور را به خود اختصاص دادند. این رقم بالا و معادل ۱۳ تا ۱۴ هزار مگاوات برق است. بنابراین همكاران صنعت برق، تابستان تاریخی را پشت سر گذاشنتد.

وی از فروپاشی شبكه برق روسیه و ایتالیا بر اثر گرمای زیاد و استمرار آن خبر داد و گفت: اگرچه در روزهای محدودی، ایران نیز دچار مشكل و خاموشی‌های بی‌برنامه در شبكه برق كشور شد، اما در پیك بار شب ذخیره وجود داشت.

مدیرعامل توانیر گفت: گرمای هوا، استمرار آن و كولرهای گازی باعث شد كه پیك روز از پیك شب سبقت گیرد. این درحالی است كه سالیان گذشته، تنها پیك شب داشتیم و در تبلیغات تلویزیونی عنوان می‌شد كه مردم از ساعت ۷ تا ۱۱ شب صرفه‌جویی كنند؛ اما امسال پیك مصرف از ۱۱ صبح با روشن شدن كولرهای گازی آغاز می‌شد، بنابراین پیك روز از پیك شب بالاتر می‌رفت.