حمید سوریان با قهرمانی در مسابقات جهانی مسكو می‌تواند خود را به ركوردداران تاریخ كشتی ایران ملحق كند.

سوریان در كشتی فرنگی ایران یك استثناست. قهرمان چهار دوره وزن ۵۵ كیلوگرم كشتی فرنگی جهان در چهار دوره اخیر مسابقات جهانی اجازه نداده مدال طلا نصیب كشتی‌گیر دیگری شود و همچنان به ركوردزنی خود ادامه می‌دهد. در حال حاضر تنها عبدالله موحد در تاریخ كشتی ایران صاحب پنج طلای جهان است و اگر سوریان در مسكو هم راه گذشته را برود، از این حیث به مدال های جهانی موحد می‌رسد. البته باید گفت كه موحد یك طلای المپیك هم دركارنامه دارد.

اما پسر طلایی كشتی فرنگی امسال تنها یكبار و آن هم در وزن ۶۰ كیلوگرم جایزه بزرگ گرجستان كشتی گرفت كه در وزن بالاتر هم قهرمان شد و با این وضعیت به پیكارهای جهانی اعزام می‌شود.

با این شرایط، سوریان رقیبان نام آشنایی را پیش رو دارد و با اكثر آنها مسابقه داده است. با نوجه به این كه مسابقات جهانی امسال در مسكو برگزار می‌شود نظیر مانكیف همان كشتی‌گیری كه سوریان در المپیك با بحث های فراوان داوری مغلوبش شد، رقیبی اصلی به حساب می‌آید. مانكیف كه طلای المپیك را برای روسها به خانه برد، در یكسال اخیر دوبار در فینال اروپایی و فینال جام پیتلاسینسكی شكست خورده و مسكو فرصت خوبی است تا سوریان شكست در المپیك را در خانه مانكیف تلافی كند.

رومن آمویان كشتی‌گیر زیرك ارمنستانی دیگر حریف سوریان خواهد بود. آمویان در جهانی دانمارك تا فینال هر رقیبی را به سختی جریمه كرد اما در مسابقه پایانی مقابل ملی‌پوش ایران حرفی برای گفتن نداشت و تسلیم شد.

آذربایجان هم دو گزینه برای ۵۵ كیلو دارد كه هر كدام هم به مسابقات جهانی بیایند رقیب ساده ای نیستند. روشن بایراموف نایب قهرمان سابق جهان و برنده مدال برنز المپیك به همراه الچین علی‌یف قهرمان امسال اروپا رقابت نزدیكی برای تصاحب دوبنده آذری‌ها دارند.

كوهی هاسگاوا از ژاپن، چوی گیو جین یا لی جو بائك از كره جنوبی، پیتر مودوس از مجارستان دیگر نفرات نسبتا خوب این وزن هستند اما نباید یانی هاپاماكی فنلاندی را هم فراموش كرد، كشتی‌گیری كه در تورنمنت لهستان مانكیف را برد و اول شد.

نفرات برتر وزن ۵۵ كیلوگرم كشتی فرنگی در مسابقات مهم یكسال گذشته:

▪ جهانی ۲۰۰۹: ۱- حمید سوریان (ایران) ۲- رومن آمویان(ارمنستان) ۳- هاكان نیبلوم(دانمارك) و روشن بایرام‌اف (آذربایجان)

▪ ۲۰۱۰ اروپا: ۱- الچین علی‌اف(آذربایجان) ۲- نظیر مانكیف(روسیه) ۳- ووگار رگیموف(اوكراین) و پیتر مودوس (مجارستان)

▪ ۲۰۱۰ آسیا: ۱- چوی گیو جین(کره جنوبی) ۲- راجیندر کومار(هند) ۳- مارات گریپوف (قزاقستان) و کانیبک (قرقیزستان)

▪ جام پیتلاسینسکی: ۱- یانی هاپاماکی(فنلاند) ۲- نظیر مانکیف(روسیه) ۳- الچین علی یف(آذربایجان) و کریستین فریس(صربستان)

▪ جایزه بزرگ باكو:۱- پیتر مودوس ( مجارستان) ۲- کوهی هاسه‌گاوا(ژاپن) ۳- لی جو بائك(کره جنوبی) و آسخات کودای برگینوف ( قزاقستان)