رسانه های جهان عرب هر روز ایده های انتقادی خود درباره مسائل مختلف داخلی، منطقه ای و بین المللی را در قالب کاریکاتور بیان می کنند، که ما به برخی از این کاریکاتورها اشاره می کنیم.

آغاز قریب الوقوع مذاکرات مستقیم سازش میان ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی موضوع کاریکاتور اغلب رسانه های امروز جهان عرب بود.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در شماره امروز خود با نگاهی انتقادی به از سرگیری مذاکرات مستقیم سازش اشاره کرده است مذاکراتی که به سرعت و بدون هیچ قید و شرطی از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین آغاز خواهد شد.

روزنامه عکاظ چاپ عربستان سعودی نیز با اشاره به همین موضوع میز مذاکرات مستقیم سازش را به تصویر کشیده که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با زنجیر به آن بسته شده است و امکان روی گرداندن از آن را ندارد و چاره ای جز نشستن بر سر میز مذاکره با رژیم صهیونیستی نیست. این کاریکاتور به این نکته اشاره دارد که تشکیلات خودگردان فلسطین تحت فشارهای آمریکا ناگزیر به مذاکرات مستقیم با رژیم صهیونیستی موافقت کرد.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن نیز میز مذاکرات مستقیم سازش را به تصویر کشیده است که یک طرف آن پرچم فلسطین و طرف دیگر پرچم رژیم صهیونیستی قرار دارد. پایه میز طرف فلسطینی به شکل مداد و طرف اسرائیلی به صورت پاک کن طراحی شده است. به این معنا که تشکیلات خودگردان فلسطین هر خواسته ای را در مذاکرات بنویسد و آن را مطرح کند رژیم صهیونیستی آن را پاک خواهد کرد و نخواهد پذیرفت.عقب نشینی نیروهای جنگی آمریکا از عراق دیگر موضوعی بود که رسانه های عرب زبان امروز در بخش کاریکاتور خود به آن اشاره داشتند.

روزنامه الوطن چاپ عربستان سعودی در این کاریکاتور نظامی آمریکایی را به تصویر کشیده است که در حال خروج از عراق است اما از سوی دیگر جای خود را به نیروهای شرکت های امنیتی آمریکا می دهند و در واقع این نیروها به خشونت در عراق ادامه خواهند داد.

پایگاه خبری فلسطین الیوم نیز در بخش کاریکاتور روز خود به همین موضوع پرداخته و اشاره کرده است که آمریکا پس از خروج از عراق آثار تخریبی بسیاری در این کشور به جا گذاشته است. تصویر مین ها بیانگر این است که آمریکا طی سال های اشغال عراق چیزی جز مرگ و نابودی برای این کشور به همراه نداشته است.

روزنامه الحیات چاپ لندن نیز سیل های ویرانگر در پاکستان را تیتر ستون کاریکاتور خود قرار داده و به موضوع سوءاستفاده گروه تروریستی طالبان از وقوع سیل در این کشور به بهانه کمک به افراد سیل زده اشاره کرده است به طوری که اعضای این گروه تور خود را برای صید مردم پاکستان که در حال غرق شدن هستند پهن کرده اند.