رعنا جوادی شهریور ماه سال جاری برای هماهنگی‌ برپایی نمایشگاه عكس‌،چاپ كتاب و جایزه معتبر«سپکتروم» كه قرار است بهار سال ۲۰۱۱ به زنده‌یاد «بهمن جلالی» اهدا شود،عازم آلمان می‌شود.

هیأت داوران بنیاد فرهنگی ایالت نیدرزاکسن سال گذشته اعلام كردند که در آغاز سال ۲۰۱۱ نمایشگاهی از عكس‌های «بهمن جلالی» ؛ عكاس‌ایرانی را در موزه اشپرنگل (هانوفر) برپا می‌كنند.

در این مراسم همچنین قرار است جایزه معتبر«سپکتروم» از سوی بنیاد فرهنگی ایالت «نیدرزاکسن» آلمان به هنرمند فقید بهمن جلالی اهدا شود.

این در حالی است كه رعنا جوادی ـ هنرمند عكاس و همسر زنده‌یاد بهمن جلالی‌ـ شهریور ماه سال جاری و در نبود جلالی عازم آلمان می‌شود تا مقدمات برپایی این جایزه را تدارك ببیند.

جوادی در این سفر جزییات كتاب عكس‌هایی كه قرار است از زنده‌یاد بهمن جلالی منتشر شود را هم مرور می‌كند.

این جایزه هر سه سال به یک عکاس هنرمند اهدا می‌شود.

بهمن جلالی فارغ‌التحصیل رشته‌ی علوم سیاسی و اقتصاد است و عكاسی را به‌شكل تجربی آموخته. او مدت كوتاهی پس از پایان جنگ ایران و عراق با آژانس خبری سیپا همكاری ولی خیلی زود به‌خاطر آنچه خود او علاقه به عكاسی مستند می‌نامید این همكاری را قطع كرد.

جلالی همواره علاقه داشت، كار خود را به سبك عكاسی آماتور نزدیك كرده و از سبك‌ها و قواعد عكاسی حرفه‌یی دوری كند.

تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های تهران، هنر و دانشگاه آزاد اسلامی و مركز تحقیقات و مطالعات ارشاد از سال ۱۳۵۹ تاكنون، برگزاری بیش از ۵۰ نمایشگاه عكس در ایران، فرانسه، آلمان، مجارستان، چك‌، فنلاند و...، تاسیس عكس‌خانه‌ی ایران و سردبیری فصل‌نامه «عكسنامه» ازجمله فعالیت‌های حرفه‌یی او به‌شمار می‌روند.

«روزهای خون، روزهای آتش»، با همكاری كریم امامی،«خرمشهر» با همكاری كریم و گلی امامی و «گنج پیدا» عكس‌هایی از دوران قاجار از جمله مجموعه‌های منتشر شده‌ی اوست.

این هنرمند برجسته‌ی عكاسی ایران كه متولد سال ۱۳۲۳ تهران است عصر روز جمعه ـ ۲۵ دی ماه ـ در سن ۶۵ سالگی از دنیا رفت.