رئیس شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور گفت: به علت پیچیدگی‌های اجرای قانون هدفمندكردن یارانه‌ها، این قانون در حوزه آب با تامل بیشتری اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، سیدمهدی ثمره‌هاشمی با تاكید بر لزوم ایجاد بسترهای لازم برای اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها افزود: به‌رغم ضرورت اجرای این قانون، به علت پیچیدگی‌های خاص آن در حوزه آب، اجرای قانون هدفمندكردن یارانه‌ها در این حوزه با اندكی تامل بیشتر همراه خواهد شد.

وی با بیان این‌كه مردم ایران در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مصرف آب اسراف می‌كنند، اظهار كرد: كشور ما در منطقه‌ای خشك، كم‌آب و كم‌باران از جهان قرار گرفته كه متوسط بارش آن كمتر از یك‌سوم جهانی است.

وی با اشاره به این‌كه میانگین میزان مصرف آب در ایران از بسیاری كشور‌های پرباران دنیا بیشتر است، تصریح كرد: در حوزه مصرف برق و انرژی نیز وضعیت به همین صورت است.رئیس شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور تصریح كرد: هم اكنون منابع آب كشور رو به اضمحلال می‌روند و هر جا چاه زده می‌شود تا عمق ۳۰۰ متر هم كه پایین بروید یا به آب نمی‌رسید یا آبی كه می‌یابید آنقدر شور است كه حتی برای كشاورزی نیز قابل استفاده نیست.وی افزود: باید مردم با واقعیت‌ها آشنا شده و وضعیت منابع كشور را بدانند.

ثمره هاشمی با بیان این‌كه در حوزه فاضلاب كشور كمتر كاری صورت گرفته و برخی از پروژه‌هایی كه ۲۰ سال پیش آغاز شده‌اند هنوز با روند كندی پیش می‌روند،‌ تصریح كرد: در كنار مباحث مربوط به احداث شبكه‌های فاضلاب، ترمیم شبكه‌های قدیمی و مشكلات ناشی از فرسودگی آنها در برخی از شهرها مانند اصفهان به خطر بالقوه‌ای تبدیل شده كه اگر به موقع طرح‌های ترمیمی آن تهیه نشود، تبعات نگران‌كننده‌ای خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌كه اموال و املاك قابل توجه شركت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو به گره كور فعالیت‌های این شركت تبدیل شده است، تاكید كرد: زمین‌های یكی از شركت‌های وابسته به این وزارتخانه در تهران بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد ریال ارزش دارند كه باید به فروش برسند و صرف هزینه‌های اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب شوند.