امسال خاموشی ناشی از كمبود تولید نداشتیم و در بعضی از روزها دو تا سه هزار مگاوات برق هم اضافه داشتیم.

محمد بهزاد - مدیرعامل توانیر - در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن بیان مطلب فوق اظهار كرد: آمار و اطلاعات ما نشان می‌دهد كه امسال در كل، یك درصد سال گذشته كمبود داشتیم و توانستیم ۹۹ درصد از مشكلات شبكه را اصلاح كنیم؛ به طوری كه وضعیت برق امسال نسبت به ۳۰ سال گذشته بی‌نظیر بود.

وی ادامه داد: گهگاهی بر اثر باد، طوفان و برخورد پرنده‌ها به شبكه خاموشی داشتیم، چرا كه حدود ۷۰۰ هزار كیلومتر شبكه هوایی برق داریم و اینها در معرض حوادث طبیعی است. این موضوع‌ها باعث می‌شد كه شبكه از لحاظ فیزیكی اشكالاتی جزئی پیدا كند.

مدیرعامل توانیر همچنین از افزایش ۱۳ میلیون مترمكعبی نیاز سوخت نیروگاه‌ها در زمستان امسال خبر داد و پیش‌بینی كرد كه امسال به ۱۵۰ میلیون متر مكعب سوخت نیاز باشد.

وی افزود: برای این‌كه برای تامین سوخت نیروگاه‌ها در زمستان امسال مشكلی نداشته باشیم، با وزارت نفت هماهنگی‌های خوبی صورت گرفته است و جلسات‌مان به صورت هفتگی ادامه دارد. چندی پیش نیز در جلسه‌ای كه با وزارت نفت داشتیم، نیازمان به سوخت مایع و گاز برای نیروگاه‌ها را اعلام كردیم و در این باره، هم شركت گاز و هم شركت پالایش و پخش همكاری خوبی داشتند.

او درباره میزان سرمایه‌گذاری در صنعت برق كشور گفت: در برنامه‌ چهارم توسعه تا كنون حدود ۱۶هزار میلیارد تومان در شبكه برق سرمایه‌گذاری كردیم و پیش‌بینی می‌كنیم از این به بعد سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در امر تولید،‌ توزیع و انتقال مورد نیاز باشد كه بتوانیم حدودا پنج هزار مگاوات نیروگاه بسازیم و شبكه انتقال و توزیع آن را نیز احداث كنیم.

بهزاد درباره وضعیت تولید برق از نیروگاه‌های انرژی نو نیز اظهاركرد: مجموعه نیروگاه‌های انرژی نو حدود ۱۰۰ مگاوات است كه نسبت به ۵۰هزار مگاوات ظرفیت نصب شده عدد مناسبی نیست، ولی در برنامه پنجم توسعه دیده شده كه دو هزار مگاوات نیروگاه بادی بسازیم و در حال حاضر نیز ساخت ۵۰۰مگاوات نیروگاه به سازمان توسعه برق ایران ابلاغ شده كه سریعا بتواند نسبت به انجام آن ظرف دو سال اقدام كند.

او با اشاره به خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: قیمت خرید برق از كلیه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در زمان پیك، هر كیلووات ۱۳۰ تومان و در زمان میان‌باری ۹۰ تومان است كه تاثیر مناسبی در جذب سرمایه خواهد داشت.