۳۵ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. این عدد فقط برای یك كارخانه می‌باشد كه با استفاده از مولدهای برق مقیاس كوچك در كشور محقق خواهد شد. در كشورهای پیشرفته حداقل نیمی از برق مصرفی توسط سیستم مذكور تأمین می‌شود و این شرایطی را فراهم كرده است كه آنها دغدغه بی‌برقی را نداشته باشند.

اما در ایران صنایع انرژی بر چون نساجی، فولاد، سیمان و داروسازی همواره در فصول مختلف سال از كمبود انرژی و قطع برق می‌نالند. در این راستا برای حل این مشكلات چندین راهكار مانده است، یكی از آنها ایجاد نیروگاه برای هر واحد صنعتی و یا ایجاد مولدهای برق مقیاس كوچك می‌باشد كه مصرف انرژی در این بخش برای هر واحد صنعتی را تا ۳۵ درصد كم می‌كند.

این نوع مولدها كه به chp شناخته می‌شوند تولید تركیبی برق و گرما را دنبال می‌كنند و در این راستا از هدررفت انرژی جلوگیری می‌شود.

طبق مصوبه وزارت صنایع و معادن بانك صنعت و معدن موظف است در سال ۸۸، تسهیلات بانكی به مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال از محل منابع طرح آمایش صنعتی و معدنی با هماهنگی ستاد تحول صنایع و معادن برای ایجاد مولدهای برق پربازده كه همان تولید تركیبی برق و گرما، بازیافت گرما برای تولید برق و توربین انبساطی است، در واحدهای صنعتی و معدنی و یا شهرك‌های صنعتی اختصاص دهد.اما به گفته فاطمی رئیس طرح تحول اقتصادی وزارت صنایع و معادن، درخواست‌ها به بانك‌های عامل ارائه شده است اما هنوز به سرانجام نرسیده است.او می‌گوید: چند كارخانه برای۳۰ مگاوات برق مولدهای برق با مقیاس كوچك اعلام آمادگی كرده‌اند و طرح‌هایشان به بانك معرفی شده، اما هنوز تسهیلات لازم داده نشده است.

مهران سالاریه مدیر پروژه گسترش مولد برق مقیاس كوچك نیز در این باره توضیحات را داد.

او گفت: اگر سیستم مولد برق مقیاس كوچك برای واحدهای صنعتی، مجتمع‌های مسكونی و تجاری به كار برده شود، در میزان مصرف برق تا حدی كاسته می‌شود كه امكان صادرات آن برای كشور مهیا خواهد شد و البته در این مسیر دیگر شاهد قطعی برق نخواهیم بود.

وی افزود: واحدهای صنعتی می‌توانند از تسهیلات مولدهای برق مقیاس كوچك بهره‌مند شوند كه جزو صنایع انرژی‌بر باشند.

وی ادامه داد: تاكنون بیش از ۳۰۰ مگاوات كسانی كه پروانه احداث گرفته‌اند، به ستاد تحول صنایع و معادن معرفی شده‌اند ولی براساس اولویت‌های در نظر گرفته شده، آنها را به بانك‌های عامل معرفی خواهیم كرد.

سالاریه خاطرنشان كرد: ۳۰ مگاوات برای اخذ تسهیلات كه شامل سه مجموعه صنعتی می‌شوند به با نك معرفی شده‌اند اما بانك هنوز تسهیلات لازم را ارائه نكرده است.

وی با اشاره به این كه هزینه هر مولد برق مقیاس كوچك ۵۰۰ میلیون تومان است، افزود: این نوع مولدها هم اكنون از كشورهایی چون آلمان، ایتالیا و اسپانیا خریداری می‌شود اما طبق مذاكرات صورت گرفته، بنا شده دانش فنی مولدها به كشور منتقل شود و یكی از زیرمجموعه‌های سازمان گسترش به نام دسا كار ساخت مولدهای مقیاس كوچك را دنبال كند.وی با بیان این كه مولدهای مقیاس كوچك انقلاب صنعتی در مصرف سوخت را ایجاد خواهند كرد، اظهار داشت: هدف‌گذاری شده تا سال ۸۹، ۲ هزار مگاوات برق از این طریق ایجاد شود. وی یادآور شد كه تا پایان سال جاری ۱۰۰ مگاوات برق مصرفی واحدهای صنعتی از طریق مولدهای برق مقیاس كوچك تأمین خواهد شد.

به هر ترتیب با هدفمند كردن یارانه‌ها، ضروری است تا واحدهای صنعتی بیش از گذشته در اصلاح مصرف انرژی‌شان گام بردارند.وی از كاهش مصرف انرژی نیز سخنانی را به میان آورد.او یادآور شد: هر مولد برق مقیاس كوچك بیش از ۳۵ درصد صرفه‌جویی برای كشور دارد، حال با توجه به تعداد كثیر واحدهای صنعتی انرژی‌بر، می‌توان پیش‌بینی كرد كه میزان هدررفت انرژی تا حد قابل توجهی كاهش خواهد یافت.

سالاریه گفت: زمانی كه برق واحدهای صنعتی قطع می‌شود، فقط برای یك واحد نساجی به ازای هر دقیقه، میلیون‌ها تومان ضرر وارد می‌شود. با این اوصاف، می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح و ایجاد مولدهای برق مقیاس كوچك، هم از ضرر و زیان كارخانه جلوگیری و هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی كرد.

طبق مصوبه وزارت صنایع و معادن، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران موظف است امكان ساخت داخل مولد تركیبی برق و گرما با ظرفیت‌های مناسب تا ظرفیت ۴ مگاوات تا پایان سال ۸۸ فراهم نمود و به نحوی توسعه دهد تا به تدریج تا پایان سال ۸۹، ۲ هزار مگاوات برق با مولدهای تركیبی برق و گرما قابل ایجاد باشد.

در دو تابستان سال گذشته به علت قطعی برق خیلی از واحدهای صنعتی با مشكل بی‌برقی مواجه شدند.

از این رو وزارت صنایع و معادن تصمیم گرفت تا واحدهای انرژی‌بر برای ساخت نیروگاه در كنار واحد صنعتی‌شان اقدام كنند. به همین دلیل كارهای مشتركی بین فولادسازان و كارخانه‌های ساخت نیروگاه آغاز شد اما تاكنون هیچ نیروگاهی برای واحدهای صنعتی احداث نشده است. ایجاد نیروگاه برای هر واحد صنعتی كه دیگر قطعی برق نداشته باشد بسیار مناسب است اما مزیت‌های مولدهای برق چون كاهش هزینه‌های برق، تأمین مطمئن انرژی و استفاده از معافیت مالیاتی است.